Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

На Полтавщині зникне аналогове телебачення: як забезпечити ефективний перехід до цифрового телевізійного мовлення

В облдержадміністрації відбулася селекторна нарада з питань переходу ефірного телевізійного мовлення від аналогового до цифрового стандарту.

В ній взяли участь заступник голови облдержадміністрації Микола Білокінь, представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Полтавській області Лілія Миронович, представники структурних підрозділів ОДА, місцевих телеканалів, провайдерів і торгових мереж, які здійснюють продаж ТВ-тюнерів. Нарада відбувалася за допомогою відеоконференцзв’язку. У студіях були присутні очільники райдержадміністрацій, міські голови, керівники сільських і селищних рад, об’єднаних територіальних громад і засобів масової інформації регіону. Про це повідомили у Полтавській ОДА.

– На виконання міжнародних зобов’язань в Україні триває процес переходу ефірного телевізійного мовлення від аналогового до цифрового стандарту. Цифрове мовлення сучасне і швидкісне, порівняно з аналоговим. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2018 року №815 «Про затвердження Плану використання радіочастотного ресурсу України», з 1 вересня поточного року в Полтавській області буде відключене аналогове телевізійне мовлення. Тому задля забезпечення конституційного права громадян на безперешкодне отримання інформації, потрібно зробити процес переходу на цифрове телебачення максимально доступним і безболісним для громадян Полтавщини. Наше спільне завдання – провести широку роз’яснювальну роботу, щоб попередити конфліктні ситуації.

– Мета сьогоднішньої наради – забезпечити ефективний перехід до цифрового телевізійного мовлення на Полтавщині й запобігти соціальним ризикам. Україні потрібно перейти на цифру. По-перше, це виконання міжнародних зобов’язань. По-друге, вичерпність державного частотного ресурсу, який не є безмежним. В аналоговому стандарті один канал транслює одну телепрограму, а серед переваг цифрового стандарту мовлення є можливість приймати на одному каналі до 16 телевізійних програм й отримувати додаткові сучасні сервіси та послуги. По-третє, цифра дасть глядачеві можливість безкоштовного перегляду 32 загальнонаціональних, регіональних і місцевих телепрограм із високою якістю зображення та звуку, – пояснила Лілія Миронович. – На кордоні з країною-агресором, яка поки що не вимикає аналогове мовлення, наші аналогові передавачі вимикатись не будуть. У частині Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської, Сумської, Чернігівської областей аналогове мовлення залишається, тобто не вимикається на територіях прикордонних та з особливим режимом мовлення. У зоні ООС вітчизняним мовникам видаються дозволи на тимчасове мовлення. Багато зроблено для розвитку українського телебачення і радіо в Криму. Питання протистояння ворожим інформаційним впливам є дуже важливим, стосується переважно прикордонних областей, до яких Полтавщина не належить.

Лілія Миронович поінформувала, що основний перелік українських каналів перейде в цифру, а також обласні філії НСТУ й місцеві канали, які мають відповідну ліцензію. Водночас на ефірну антену до 31 грудня 2018 року можна буде дивитись суспільного мовника – НСТУ. Це UA:Перший, UA:Культура, обласні філії НСТУ. Присутні будуть і деякі регіональні канали, окремі місцеві мовники.

– По Україні, за деякими оцінками, аналог дивиться 17-18 відсотків населення (тобто майже п’ята частина). За іншими даними – третина. Загалом по Україні по 30 відсотків – це аналог, супутник і кабель. Різниться ситуація в місті й селі. В останньому аналогове мовлення дивляться до 50 відсотків населення, 40 відсотків – супутник, 10 відсотків – кабель та Т2. У містах аналог дивляться 10-15 відсотків громадян, до 50 відсотків – кабельне мовлення й решта – супутник, – додала Лілія Миронович.

За її словами, з-поміж регіональних мовників ліцензії на цифру мають філія ПАТ «НСТУ» Полтавська регіональна дирекція «Лтава», ТОВ «Телерадіокомпанія «Інформаційно-рекламне телебачення – Полтава», ПП «Приватна телекомпанія «Візит» у Кременчуці й ТОВ «Студія «Місто». Щоправда, у «Студії «Місто» є відповідний дозвіл на мовлення по області, але не в Полтаві. Не перейшли на цифру ТОВ Телерадіооб’єднання «Контакт» (м. Карлівка), ТОВ «Міська телевізійна компанія «Лубни» (м. Лубни), ПП «Телерадіокомпанія «Пирятин» (м. Пирятин), районна телевізійна студія «Гребінка») (м. Гребінка). Низка телекомпаній, що мовлять у кабельних мережах, працюватимуть без змін.

– Нині на каналах мовлення йдуть достатньо змістовні та якісні ролики соціальної реклами стосовно переходу від аналогового до цифрового телебачення. Якщо до 1 вересня ви «ловили» аналоговий ефірний сигнал на кімнатну чи зовнішню антену, то для вас є такі варіанти: стати абонентом кабельного телебачення, де про прийом сигналу подбає оператор (це більше стосується мешканців міст), або користуватися супутниковою антеною (при цьому ви не побачите тих каналів, які не мають супутникової ліцензії), або дивитись інтернет-телебачення (IPTV), або перейти на прийом цифрового телебачення. Для цього потрібно придбати тюнер – приставку, який ще називається сет-топ-бокс, що підтримує стандарт DVB-T2, та відповідну антену – дециметрову чи широкосмугову метрового діапазону. До слова, в новітніх телевізорах такі тюнери вже вмонтовані, – розповіла Лілія Миронович. – У зв’язку з відключенням аналогового сигналу в Україні до органів влади надходить багато звернень. Найбільше населення цікавить, чи даватимуть тюнери безкоштовно. Люди пам’ятають, що раніше малозабезпечені громадяни отримували тюнери безкоштовно. Цю роботу проводили органи соціального захисту населення й Держкомтелерадіо, діяла урядова програма й виділялись кошти. Нині коштів поки що не передбачено, тож громадяни куплятимуть тюнери самостійно. Частина людей уже їх придбала і дивиться Т2. Національна рада звернулася до найбільших виробників обладнання для прийому цифрового сигналу з проханням збільшити обсяги телевізійних тюнерів у роздрібних мережах, аби забезпечити для населення їх необхідну кількість і ціновий діапазон.

Присутні на нараді представники провайдерів розповіли, що роз’яснювальна робота з населенням щодо переходу з аналогового на цифровий стандарт мовлення проводиться й проблемних ситуацій, пов’язаних із переходом, не виникає.

Основні питання й відповіді щодо переходу на цифрове телебачення

Інформація надана представником Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Полтавській області Лілією Миронович.

Питання

Відповідь

Що таке цифрове ефірне телебачення? Сучасна технологія передачі телевізійного зображення покращеної якості.
Яка відмінність технологій «аналогове телевізійне мовлення» та «цифрове наземне телевізійне мовлення»? В аналоговому стандарті один канал транслює одну телепрограму. В цифровому стандарті на одному телевізійному каналі транслюється вісім телепрограм.
Які основні переваги стандарту цифрового наземного телевізійного мовлення» DVB-T2? Серед переваг цифрового стандарту мовлення є можливість приймати на одному каналі до 16-ти телевізійних програм та отримувати додаткові сервіси та послуги.
Яка основна перевага від переходу на цифровий стандарт мовлення? Для глядача – можливість безкоштовного перегляду 32-х загальнонаціональних та місцевих телепрограм із високою якістю зображення та звуку; для країни – ефективне використання радіочастотного ресурсу, виконання міжнародних зобов’язань.
Скільки триватиме перехід на цифрове мовлення? Згідно з урядовими документами, 31 липня 2018 року відключається м. Київ та Кіровоградська область, 31 серпня 2018 року – решта території країни.
Яке обладнання потрібне для прийому цифрового ефірного телебачення DVB-T2? Для приймання цифрового телевізійного сигналу необхідно використовувати:

  • або тюнер/приставку/set-top-box, який підтримує стандарт DVB-T2 разом з телевізором, який не обладнано вбудованими ТВ-тюнером стандарту DVB-Т2;
  • або телевізійний приймач із вбудованим тюнером стандарту DVB-T2;

Також для приймання ефірного цифрового телевізійного сигналу необхідна широкосмугова антена метрового діапазону та/або дециметрового діапазону.

Які моделі телевізорів укомплектовані тюнером (приставкою) DVB-T2? Для прикладу, телевізійні приймачі Samsung 5-ї та вище серій зазвичай вже мають вбудований тюнер DVB-T2, але детальна інформація міститься в інструкції до кожного телевізійного приймача.

У розділі «Технічні характеристики» повинна бути зазначена підтримка цифрового стандарту DVB-T/T2 MPEG-4.

Де можна придбати тюнер DVB-T2? В роздрібних торговельних мережах побутової техніки та магазинах електроніки в Україні.
Чи можна приймати сигнал цифрового ефірного телебачення DVB-T2 з приставкою (тюнером),  що придбана за межами України? Так, але потрібно перевірити чи підтримує зазначений пристрій стандарт DVB-T2 та чи передбачає можливість приймання телевізійного сигналу в діапазонах частот українського оператора. Також слід переконатись, що пристрій не прошитий під конкретного оператора.
На які параметри варто звертати увагу при виборі тюнера (приставки) DVB-T2? Тюнер повинен бути сертифікований в Україні. Також слід звернути увагу на так званий «інтерфейс» пристроїв для під’єднання усіх необхідних роз’ємів телевізора та тюнера для максимального використання технічних можливостей.
Чи потрібна спеціальна приймальна антена? Для прийому цифрового телевізійного сигналу не потрібна спеціальна антена, оскільки наразі цифровий телевізійний сигнал поширюється в діапазоні дециметрових хвиль. Проте слід врахувати, що для впровадження нового мультиплексу з новим переліком програм розглядається метровий діапазон хвиль. З огляду на зазначене, доцільно використовувати широкосмугову антену.
Який тип антени краще використовувати для прийому сигналу DVB-T2? Будь-яка антена дециметрового діапазону типу «хвильовий канал» або універсальна антена. У разі значної віддаленості від передавальної станції (низький рівень сигналу) антена може бути з підсилювачем.
Чи можливо використовувати так звану «польську антену» для прийому сигналу? Так, залежно від віддаленості від передавальної станції.
Чи можливо приймати DVB-T2 на кімнатну антену? Можливо. Для кімнатної антени краще використовувати активну антену. Якщо передавач знаходиться на відстані 5 – 10 км можна використовувати пасивну антену. Розміщувати антену потрібно на рівні не менше, ніж 10 м над поверхнею землі.
Який тип зовнішньої антени краще використовувати? Хвильовий канал, або «РЕШІТКА».
Чи можливо використовувати для прийому сигналу так звані «колективні антени» на багатоповерхівках, якщо вони є? Так, але наразі тільки дециметрового діапазону.
Як підключитися?

 

Потрібно встановити тюнер Т2, з’єднати його з ефірною антеною і телевізором. Якщо все зроблено правильно, у телевізорі з’явиться стартове меню із налаштуванням каналів, які мовлять у регіоні.

Найпростіший шлях – автопошук.

Чи можливо підключити приймач сигналу DVB-T2 до телевізора старої моделі, чорно-білого? Так.
Чи можливо підключити до однієї приставки декілька телевізорів та дивитись одночасно різні програми? Ні. Один приймач – один телевізор
Як налаштувати приймальну антену? Як і звичайну телевізійну антену.
Що робити, якщо цифровий телевізійний сигнал став відсутній? Приймальну антену слід спрямувати в напрямку передавальної станції та налаштувати максимальний рівень сигналу для даної точки прийому. З місця встановлення приймальної антени в напрямку передавальної станції не повинно бути перешкод, таких як високі будинки, дерева, лінії електрозв’язку тощо.

Перевірити якість монтажу кабелю від приймальної антени до приймача та з’єднання тюнера з телевізорами. Перевірити налаштування тюнера та телевізора.

Що робити, якщо приймаються не всі програми? Як поліпшити умови прийому сигналу? Перевірити налаштування антени та з’єднання кабелю. Перевірити налаштування тюнера.

Переналаштувати антену або замінити на більш потужну.

Також, в меню тюнера вимкнути опцію «Автоматичне оновлення».

Як і де можна дізнатися номери каналів, на яких здійснюється прийом сигналів DVB-T2 в конкретному місті, селищі для правильного вибору підсилювача активної антени? Інформація про розташування передавачів і номери каналів ТБ – у місцевій філії Концерну РРТ.
Як і де дізнатися, де встановлений найближчий передавач сигналу DVB-T2, щоб налаштувати антену, якщо потрібно підключити приймач, наприклад, у незнайомому місці (на дачі)? Інформація про розташування передавачів і номери каналів ТБ – у місцевій філії Концерну РРТ.
Якщо є можливість приймати цифровий сигнал DVB-T2 та встановити супутникову тарілку, чи можна дивитись ті ж самі канали? Так, за винятком місцевих і регіональних телеканалів, які не поширюються з супутника.
Чи потрібно переналаштовувати приймач при переміщенні його з одного міста (селища) в інше? Ні, якщо в одній зоні прийому (та ж сама вежа Концерну РРТ).