Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Чи доступний механізм подання електронної петиції в радах на Полтавщині: аналіз

Коаліція «Прозорі ради» дослідила, чи прописаний регламентами міських рад Полтави, Кременчука, Миргорода та Полтавської обласної ради механізм подання та розгляду електронної петиції.

Законодавством України передбачена можливість громадянам направляти до органів місцевого самоврядування електронні петиції. Якщо дане звернення набирає необхідну кількість підписів, то петицію мають розглянути на сесії ради.

Коаліція «Прозорі ради», яку представляє Інститут аналітики та адвокації, проаналізувала наявність у радах доступного та дієвого механізму подання й розгляду петицій, а саме: Полтавській, Кременчуцькій, Миргородській міських радах та Полтавській обласній.Тож, в усіх радах визначено порядок оформлення, оприлюднення та розгляду електронних петицій.

Полтавською та Кременчуцькою міськими радами передбачено, що петиції подаються та розміщуються на офіційних веб-порталах рад. Полтавською обласною радою передбачене подання електронного звернення на офіційній сторінці ради в Єдиній системі місцевих петицій або ж на веб-сайті громадського об’єднання, що здійснює збір підписів на підтримку петиції. Жителі Миргорода можуть звертатися з петиціями до Миргородської міської ради через веб-сайт Єдиної системи місцевих електронних петицій http://e-dem.in.ua. Для цього заповнюється спеціальна форма та розміщується суть звернення.

Аби петицію розглянули, для Кременчука та Полтави треба зібрати не менше 250 підписів. Для Миргорода – не менше 100, для області – не менше 1000. Кількість необхідних підписів залежить від кількості громадян, що проживають у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.

Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів мають бути визначені у статуті територіальної громади. До встановлення у статуті такої інформації, законодавством передбачено, що підписи збираються не більше трьох місяців з дня оприлюднення електронної петиції. Цікаво, що в усіх досліджуваних радах, крім Полтавської міської та Полтавської обласної, визначений саме такий термін. У Полтавської міської ради передбачається на збір підписів два місяці. У Полтавської обласної ради передбачено 90 днів на збір підписів.

Після набрання необхідної кількості підписів, петицію розглядають на депутатських комісіях. І вже там депутати вирішують – чи направляти звернення на сесію. Для прикладу, протягом 2017 року на сайті Полтавської міської ради всього зареєстровали 45 петицій, із них на сесії розглянули лише одну. Нині на сайті Полтавської міської ради триває збір підписів для дев’яти петицій, а у стані «перебуває на розгляді» вісім.

Довідково.

Відповідно до ч. 8 ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»:

«Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду».

Згідно з п. 2 Перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції»:

«До визначення у статуті територіальної громади вимог щодо кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів електронна петиція до відповідного органу місцевого самоврядування розглядається у порядку, визначеному пунктом 2 розділу I цього Закону, за умови збору на її підтримку протягом не більш як трьох місяців з дня її оприлюднення такої кількості підписів у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, де проживає:

1) до 1 тисячі жителів – не менше ніж 50 підписів;

2) від 1 тисячі до 5 тисяч жителів – не менше ніж 75 підписів;
3) від 5 тисяч до 50 тисяч жителів – не менше ніж 100 підписів;

4) від 100 тисяч до 500 тисяч жителів – не менше ніж 250 підписів;

5) від 500 тисяч до 1 мільйона жителів – не менше ніж 500 підписів;

6) понад 1 мільйон жителів – не менше ніж 1000 підписів».

Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-CorruptionInitiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Прес-служба ГО «Інститут аналітики та адвокації»