Ви тут:
Суспільство 

14 серпня – Медовий Спас: потрійне свято

14 серпня Православна Церква відзначає відразу три значущих події духовної історії: Винесення животворчого Хреста Господнього, Перший Спас, або – Святкування Всемилостивому Спасу і Пресвятій Богородиці, та пам’ять ветхозавітних мучеників за віру Маккавеїв. В народі це свято носить назву Медовий Спас. Цього дня після закінчення Літургії священики освячують квіти і мед, принесені парафіянами.

Історія походження свята Винесення Хреста наведена в Часослові:

«Внаслідок хвороб, що дуже часто бували в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і на відвернення хвороб. Із нинішнього дня і до Успіння Богородиці, звершуючи літії по всьому місту, подавали його потім народу для поклоніння”.

Також на цей день припадає свято Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородицi (1164). Воно було встановлене в XII столітті з нагоди знамень від образу Спасителя під час битв грецького царя Мануїла з сарацинами і русичів із болгарами-язичниками в 1164 році.

 

Цього ж дня Свята Церква вшановує пам’ять старозавітних семи мучеників Маккавеєвих, матері їхньої Соломонiї та учителя їхнього Єлеазара (166 р. до Р.Х.). Саме від імені цих мучеників, а зовсім не від маку, який освячується, і походить одна з найбільш розповсюджених назв цього дня. Маккавеї – це був відомий своїм благочестям давній юдейській рід. Коли в Ізраїлі вже вкотре запанували язичницькі звичаї, вони своєю кров’ю довели відданість вшануванню Єдиного Бога. Тодішній юдейський володар — сирійський цар Антіох — почав привчати народ до еллінського ідолопоклонства, пішовши на таке зухвале кощунство, як встановлення в Єрусалимському храмі статуї Зевса.

Опір своїм планам він зустрів в особі родини Маккавеїв: Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Алима, Маркела, матері їхньої Соломонії і вчителя їхнього Єлеазара. Мученики зволіли радше вмерти під час катувань, аніж зрадити свою віру в Єдиного Істинного Бога.

Їхній подвиг звершився в 166 році до Різдва Христового. Він надихнув Юду Маккавея підняти народне повстання проти Антіоха, яке завершилось перемогою над царем-ідолослужителем.

З 14 серпня починається Успенський піст. Він триватиме два тижні і завершиться святом Успіння Пресвятої Богородиці.