Ви тут:
Комуналка Полтавщина Суспільство 

Канадські теплові насоси «Полтававодоканалу» окупилися за 3,5 років і дозволили відмовитися від газу на Затуринських очисних спорудах

Уже 10 років підприємство використовує іноземну систему утилізації тепла каналізаційних стоків.

У 2008 році «Полтававодоканал» придбав канадські теплові насоси. З їхньою допомогою каналізаційні стоки обігрівають і забезпечують гарячою водою виробничі та побутові приміщення Затуринських очисних споруд.

«Діставати» тепло можна, приміром, із землі. Але у такому випадку є потреба у будівництві свердловин, це великі площі та затрати.

Каналізаційні стоки —природні акумулятори тепла. Взимку їхня температура сягає +12-16°С.

Тепловіддача стоків краща, ніж у ґрунту. Але все одно недостатня для обігріву без додаткового обладнання. Тут і приходять на допомогу теплонасоси. При відбиранні і транспортуванні каналізаційних стоків це обладнання збільшує їхню температуру до +50-70°С. Такий теплоносій здатний обігріти великі приміщення і нагріти для них воду.

На Затуринських очисних у лотках зі стічними водами розташовані контури з поліхлорвінілових труб. Вони «забирають» тепло для теплових насосів. Потужність обладнання —160 кВт/год. Цього достатньо, аби обігріти будівлю із грабельними решітками, машинним залом та насосною станцією, а також адміністративно-лабораторний комплекс. У ньому містяться механічна майстерня та побутові приміщення загальною площею 1,5 тисячі кв.м, які, крім тепла взимку, отримують гарячу воду цілий рік.

На початку роботи теплонасосів економія газу склала 35%. Згодом технологія дозволила Затуринським ОС повністю відмовитися від нього. А сама вона окупилася за 3,5 років.

Я тут працюю з 1999-го, був слюсарем, допомагав встановлювати ці теплонасоси. Сьогодні ми завдяки їм зовсім не використовуємо газ. Тож започаткований «Полтававодоканалом» 10 років тому унікальний для України експеримент виявився вдалим, — зазначає начальник Затуринських ОС Сергій Мистюк.

Тим часом, за прогнозами Всесвітньої енергетичної агенції, до 2020 року 75% теплопостачання у розвинутих країнах відбуватиметься саме за допомогою теплонасосів.

Прес-служба «Полтававодоканалу»

Система Orphus