Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Діалог та конструктив: як на Полтавщині влада співпрацює з громадою

У Полтавській області органи виконавчої влади проводять роботу щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики.

Роботу здійснюють за різними напрямками, серед яких: інформування громадськості про діяльність органів влади, сприяння в роботі громадських рад та інших консультативно-дорадчих органів при органах виконавчої влади, проведення консультацій із громадськістю, включаючи вивчення громадської думки, підтримка громадських ініціатив та проведення конкурсу проектів громадських організацій, на реалізацію яких надається фінансова підтримка з обласного бюджету, проведення спільно з громадськістю масових заходів із нагоди державних свят і пам’ятних дат, а також просвітницьких заходів. Про це, під час сьогоднішньої апаратної наради у голови Полтавської ОДА, розповіла директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вікторія Пилипенко.

При обласній державній адміністрації створено Громадську раду, у складі якої функціонує 12 профільних постійних комісій. Громадською радою при облдержадміністрації протягом 2017-2018 років проведено 9 засідань, у т.ч. 3 виїзні, та розглянуто 26 питань. У період між засіданнями працюють постійні комісії, де розглядаються актуальні поточні галузеві питання. Громадська рада при ОДА працює у тісній співпраці з головою облдержадміністрації. ГР в обов’язковому порядку попередньо обговорюються проекти цільових галузевих або комплексних програм, що виносяться на розгляд депутатів обласної ради. Без урахування думки громадськості, проекти рішень не розглядаються. Так, протягом 2017-2018 років Громадською радою при облдержадміністрації надано 67 висновків щодо відповідності проектів рішень обласної ради інтересам громадян, – повідомила Вікторія Пилипенко.

За її словами, також діють 25 громадських рад при районних державних адміністраціях та 3 − при Лубенській, Миргородській, Горішньоплавнівській міських радах. Участь в управлінні державними справами та вирішенні питань місцевого значення у складі громадських рад при органах влади беруть майже 600 осіб, які представляють легалізовані громадські об’єднання.

Представники громадських об’єднань беруть участь у роботі інших дорадчих органів, створених при органах влади. При обласній державній адміністрації та її структурних підрозділах створено понад 100 консультативно-дорадчих органів, при кожній райдержадміністрації та міськвиконкомі створено понад 40 таких органів, до складу яких входять представники громадськості.

Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації спільно зі структурними підрозділами та Громадською радою щороку формуються Орієнтовні плани консультацій із громадськістю. Протягом 2017 року проведено 296 публічних та електронних консультацій із громадськістю, протягом першого півріччя 2018 року – 180. Найбільш активно проводять консультації з громадськістю структурні підрозділи облдержадміністрації, такі як Департамент соціального захисту населення, Департамент агропромислового розвитку, Департамент охорони здоров’я, Департамент освіти і науки, Департамент економічного розвитку та залучення інвестицій, Департамент культури і туризму, Управління у справах сім’ї, молоді та спорту та представники Головного територіального управлінні юстиції у Полтавській області, Головного управління Національної поліції в Полтавській області, Головного управління Державної фіскальної служби області.

Проте, за словами Вікторії Пилипенко, у системну практику структурних підрозділів облдержадміністрації не увійшло оприлюднення на офіційному веб-сайті облдержадміністрації у рубриці „Громадське обговорення” повідомлень про проведені консультації. Відсутня практика оприлюднення інформації про враховані та невраховані пропозиції громадськості, які надійшли під час обговорень. Не всі структурні підрозділи подали для оприлюднення на офіційному веб-сайті ОДА у рубриці „Бюджетна прозорість” звіти про використання бюджетних коштів, витрачених на реалізацію галузевих програм у 2017 році. В більшості райдержадміністрацій на офіційних веб-сайтах рубрики „Громадська рада при райдержадміністрації”, „Консультації з громадськістю” залишаються неактуальними.

– На виконання Комплексної програми комунікацій влади з громадськістю та розвитку інформаційної сфери в Полтавській області на 2016-2020 роки на замовлення Департаменту у червні 2017 року проведено соціологічне дослідження на території області, підготовлено звіт за його результатами, поінформовано громадськість. Департаментом самостійно проведено 7 вивчень громадської думки на території області, підготовлено звіти за їх результатами. Проте, в області ще не відпрацьовано питання запровадження електронних петицій та можливості через офіційні сайти отримувати зворотну інформацію від громадян стосовно діяльності органів влади, – зазначила Вікторія Пилипенко.

Новою формою роботи з громадськістю, що була запроваджена у 2015 році, є експертні зустрічі представників громадськості та експертного середовища з представниками Уряду та центральних органів виконавчої влади, які проводяться засобами відеоконференцзв’язку з регіональними студіями. Разом з тим, потребує активізації робота структурних підрозділів облдержадміністрації щодо формування експертного середовища та залучення до цієї роботи більшої кількості як фахівців галузі, так і громадських активістів.

– Постійно проводяться зустрічі керівництва облдержадміністрації з представниками обласних громадських організацій. Зокрема, традиційними стали зустрічі голови облдержадміністрації з активом обласного відділення Української спілки ветеранів Афганістану, громадського об’єднання „Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини”, обласного відділення всеукраїнської спілки „Союз. Чорнобиль. Україна” та іншими. Така співпраця дала можливість ініціювати головою ОДА розгляд та унормування на центральному рівні окремих питань, важливих для представників громадських об’єднань.

Спільно з громадськими організаціями проводять заходи з нагоди державних свят і пам’ятних дат.

Департамент забезпечує проведення конкурсів проектів громадських організацій, на виконання яких виділяються кошти з обласного бюджету.

– Зокрема, у 2018 році виділено 200 тис. грн. У червні цього року відбувся відкритий захист 12 конкурсних проектів. За підсумками рейтингової оцінки, переможцями визнали 4 конкурсних проекти 3-х громадських організацій. Із метою удосконалення процедури проведення конкурсу та завчасного внесення пропозицій для формування обласного бюджету на 2019 рік, Департаментом заплановано проведення до 1 жовтня цього року конкурсу проектів громадських організацій на 2019 рік. Необхідною на даний час є участь структурних підрозділів облдержадміністрації у формуванні переліку пріоритетів конкурсу проектів громадських організацій, на реалізацію яких надаватиметься фінансова допомога з обласного бюджету, з метою узгодження заходів громадськості зі Стратегією розвитку Полтавської області до 2020 року.

Директор Депаратменту інформдіяльності Вікторія Пилипенко наголосила, що у мережі Facebook на офіційних сторінках розміщується актуальна і оперативно поновлювана інформація про події у районах та області. Районним газетам систематично надсилаються для оприлюднення матеріали про діяльність облдержадміністрації та інших органів виконавчої влади області з метою об’єктивного інформування населення та проведення роз’яснювальної роботи. Системно таку роботу проводять в Миргородському, Кобеляцькому, Хорольському, Новосанжарському, Оржицькому та Полтавському районах. У той же час, Великобагачанський, Козельщинський, Кременчуцький, Пирятинський райони недостатньо приділяють увагу цій роботі.

– Оцінюючи результативність заходів, спрямованих на забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики, за даними Інституту розвитку регіональної преси (ІРРП) у минулому році сайт Полтавської облдержадміністрації посів перше місце за показниками відкритості органів виконавчої влади області. За даними Українського незалежного центру політичних досліджень Полтавська область посідає 5-7 місця за показниками залучення інститутів громадянського суспільства до процесів формування та реалізації державної політики, наявності та виконання цільових програм сприяння розвитку громадянського суспільства.

Позитивною є і динаміка проведення громадськістю акцій протестного характеру. Якщо у 2016 році таких акцій налічувалося 109, участь у яких взяли 8,4 тис. осіб, у 2017 – 84 (5,6 тис. осіб), то у першому півріччі 2018 року – 29 акцій (800 осіб).

– Завданням органів виконавчої влади області на 2018 рік у сфері забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики є впровадження положень Національної стратегії розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016-2020 роки, затвердженої Указом Президента України від 26 лютого 2016 року № 68 „Про сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні”. Зокрема, потребує удосконалення та поглиблення інформаційно-роз’яснювальна робота у районах та ОТГ, проведення на місцях навчань та тренінгів із метою підвищення спроможності інститутів громадянського суспільства, збільшення обсягів фінансової підтримки проектів громадських організацій. Це, в свою чергу, вимагає фінансового підсилення відповідних напрямів Комплексної програми комунікацій влади з громадськістю та розвитку інформаційної сфери в Полтавській області на 2018-2020 роки. Потребує впровадження система електронних петицій та інших інструментів електронного врядування як на обласному, так і на районному рівнях, – підсумувала Вікторія Пилипенко.

У свою чергу, голова Громадської ради при Полтавській ОДА Володимир Голуб відзначив позитив співпраці:

– Ми — місток між владою та громадою. І усі питання намагаємося вирішувати в діалозі та куонструктивно.

Читайте також: Полтавщина у десятці за рівнем зниження захворюваності на злоякісні новоутворення, – Віктор Лисак

На дорогах Полтавщини збільшать кількість патрулів, які жорстко реагуватимуть на правопорушення

– Є успіхи у взаємодії із громадськими формуваннями. Що ми робимо? Проводимо роз’яснювальну роботу у районах та ОТГ, навчання та тренінги, інформуємо населення. І все для того, щоб не виникало проблемних питань, був діалог із населеними пунктами. Разом ми вирішуємо проблеми області, обговорюємо її розвиток, – наголосив перший заступник голови Полтавської ОДА Андрій Пісоцький.

Система Orphus