Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Юрист центру БВПД допомогла громадянці у вирішенні сімейного спору

До Другого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася місцева мешканка, бабуся двох малолітніх дітей з дуже непростою життєвою ситуацією. Жінка розповіла, що разом з нею проживають малолітні онуки, матір яких рішенням суду було позбавлено батьківських прав і залишено дітей проживати з батьком – її сином. Однак, майже одразу після винесення вказаного судового рішення, батько малечі покинув місце свого проживання і вже більше двох років не займається їхнім вихованням, навчанням та взагалі не цікавиться життям дітей.

Крім того, клієнтка Центру розповіла, що її син веде аморальний спосіб життя, зловживає алкогольними напоями, не працює, неодноразово притягався до адміністративної відповідальності за різні правопорушення.

Весь цей час доглядає за онуками бабуся, але вона позбавлена можливості юридично забезпечувати права та інтереси дітей. На підставі нехтування батьком своїми обов’язками відносно дітей клієнтка бажала позбавити його батьківських прав та встановити опіку над онуками.

Надавати правову допомогу жінці було уповноважено начальника відділу представництва Другого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ірину Сидоренко.

Юрист допомогла заявниці зібрати докази самоусунення чоловіка від виконання батьківських обов’язків, на підставі яких було підготовлено позовну заяву про позбавлення його батьківських прав. Згідно з ст. 164 СК України, батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав зокрема, якщо вони протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини; є хронічними алкоголіками або наркоманами.

Відповідно до з ч. 1 ст. 165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав має, зокрема особа, в сім’ї якої проживає дитина.

Над дітьми, позбавленими батьківського піклування, які не досягли чотирнадцяти років, встановлюється опіка (ст. 243 СК України).

Згідно з ч. 3 ст. 60 Цивільного кодексу України, суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Опікуном дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа (ч. 1 ст. 244 СК України). Відповідно до ч. 4 ст. 63 ЦК України, опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна. При призначенні опікуна для малолітньої особи враховується бажання підопічного.

В ході розгляду питання в суді всі наведені факти були доведені, внаслідок чого Октябрським районний судом м. Полтави 11 січня 2018 року було прийнято рішення про позбавлення батьківських прав громадянина М. відносно малолітніх дітей та призначено опікуном їх бабусю – клієнтку Центру.

Реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу громадяни можуть, звернувшись до Другого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, тел.: 56-02-88, 0-800-213-103 (гаряча лінія, безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів).

Другий полтавський місцевий центр з надання БВПД