Ви тут:
Прес-релізи Суспільство Україна 

Новий проект ЄС захищатиме виборчі права українців

За рік до президентських і парламентських виборів Європейський Союз започатковує проект «Виборча реформа задля підсилення впливу агентів змін та підтримки публічного діалогу», який впроваджує Громадянська мережа ОПОРА спільно з Українським католицьким університетом та Європейським центром підтримки виборів. Проект спрямований захистити виборчі права громадян шляхом реформування законодавства про парламентські та місцеві вибори та створення мережі громадських омбудсменів по всій Україні.

«Вільні і чесні вибори − основа демократичної трансформації. Комплексна реформа виборчого законодавства є однією з ключових реформ, які Україна повинна здійснити. Надзвичайно важливо, щоб це було зроблено до наступного виборчого циклу у країні. Поліпшення захисту виборчих прав та інтересів громадян України, зокрема через мережу уповноважених з виборчих прав у регіонах, допоможе зменшити простір для політичної корупції та підвищити довіру до виборчого процесу», – заявив Посол Хюг Мінгареллі, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні.

Проблема політичної корупції пов’язана із недосконалістю законодавства та непрофесійністю дій правоохоронних органів. За даними ОПОРИ, лише 15% відкритих кримінальних проваджень на місцевих виборах у 2015 році закінчилися судовими вироками.

«За результатами спостережень ОПОРИ, суб’єкти виборчого процесу (кандидати, виборці, спостерігачі тощо) масово порушують законодавство, однак лише одиниці з них притягуються до відповідальності. Близько 70-80% розпочатих кримінальних проваджень не доходять до суду. Але якщо виконавці злочинів інколи притягуються до відповідальності, то ініціатори майже завжди уникають відповідальності. Відсутність санкцій за порушення виборчого законодавства є одним з ключових питань в Україні. Необхідно здійснити виборчу реформу перед виборами 2019-2020 рр. Венеціанська комісія, місії спостереження та експертні організації рекомендували Україні пропорційну виборчу систему з відкритими списками. Це значно зменшить політичну корупцію та підвищить відповідальність та професіоналізм виборних органів на місцевому та національному рівнях», – зазначила голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.

Проект допоможе:

  • Розробити зміни до законодавства про парламентські та місцеві вибори із залученням зацікавлених сторін, поінформувати громадян України щодо цілей та методів реформування.
  • Створити мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав, які у всіх регіонах України здійснюватимуть системний моніторинг та аналіз кримінальних справ з виборчих порушень, роботу судів і поліції. Омбудсмени також триматимуть на контролі кожну резонансну справу та сприятимуть їх розслідуванню у правовий спосіб.
  • Вивчити специфіку організації та проведення виборів у зонах конфлікту, підготувати рекомендації щодо підготовки до виборів.
  • Підвищити прозорість та підзвітність виборчих адміністрацій, а також попередити незаконний вплив на голосування виборців шляхом запровадження сервісів відкритих даних про політичні процеси в Україні.
Проект триватиме із січня 2018 року до квітня 2021 року, його бюджет становить 717 000 євро, включаючи внесок ЄС в розмірі 628 000 євро.

За додатковою інформацією звертайтеся до Ольги Айвазовської, a.olja@opora.org.ua або за телефоном +38 044 591 44 44.