Ви тут:
Культура Полтавщина 

Виставку «Українська народна глиняна іграшка» відкрили в Полтаві

Виставку «Українська народна глиняна іграшка» відкрили в Полтаві

У Полтавському краєзнавчому музеї відкрили виставку «Українська народна глиняна іграшка».

На виставці представили  роботи класиків опішнянського гончарства Олександри Селюченко, Гаврила Пошивайла, Миколи Пошивайла, Василя Омеляненка, Ганни Діденко, Ніни Дубинки.

На сьогодні колекція народної глиняної іграшки Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського становить близько 600 одиниць, її основу складають вироби, що надійшли до музею у період формування збірки (кін. ХІХ – поч. ХХ ст.).

Найбільш поширеними є свистунці.

При виготовленні свистунцям надавався вигляд пустотілих фігурок (резонаторів) з отворами (свисткове пристосування у вигляді каналу для вдування повітря), що сприяло відтворенню звуку. Найпоширеніші у фондових зібраннях нашого музею: птахи, звірі, риби, дрібні скульптурки, міфологічні герої. Серед свистунців найбільш розповсюджена зооморфна та орнітоморфна тематика, яка і представлена на виставці.

Наступним поширеним видом є монетка. Монетки – це мініатюрні зразки всіх видів гончарного посуду – горщиків, глечиків, макітерок, мисочок, тарілочок, вазочок, куманців, чашечок, горняток, чайничків, риночок тощо. У XIX ст. на ярмарку вона коштувала одну копійку, тобто за неї давали одну монетку. Звідси і назва виробів.

Представлені також скульптури малих форм: у вигляді фігурок звірів, птахів, людей. За формою й образами вони перегукуються з свистунцями, проте відрізняються відсутністю отворів для дуття, що унеможливлює створення звуку.