Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтаві відкрили документальну виставку “Друга світова війна. Український рахунок”

Сьогодні у Державному архіві Полтавської області відкрили документальну виставку “Друга світова війна. Український рахунок”, присвячену 73-річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

“У ХХ столітті український народ спіткала Друга світова війна. Жахливі людські втрати, скалічені долі та інші лихоліття — це та ціна, завдяки якій зламали хребет нацизму, це наш, український рахунок”, – наголосив заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт.

Виставка складається з двох розділів.

“На виставці хотіли показати долю двох груп людей, які вважалися, на території СРСР, зрадниками. Одна – це військовополонені, яких нараховувалось близько 5 мільйонів, інша — остарбайтерів, яких примусово вивезли з України на каторжні роботи до Німеччини”, – розповів заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт.

Представлені на виставці архівні документи розповідають про окупаційну політику Третього Райху в Україні у 1941 — 1944 роках: об’яви про обов’язковий перепис населення (1941 року), оголошення польового коменданта про здачу місцевим населенням у комендатуру протягом 5 днів усіх радіоприймачів, Пам’ятка 1942 року про нагальні завдання в роботі голів районів і міст.


Ряд джерел свідчать про жахливі умови перебування у концентраційних таборах радянських військовополонених.
Про долі приречених розповідають особові фільтраційні справи військовополонених, витинки з місцевих періодичних видань “Зоря Полтавщини”, “Полтавська думка” та свідчення очевидців.

“З Полтавщини до Німеччини вивезли близько 160 тисяч остарбайтерів, з них повернулись — близько 100 тисяч. Близько 10 тисяч — загинули. В концентраційних таборах на Полтавщині загинули близько 250 тисяч військовополонених”, – додав Тарас Пустовіт.