Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

У Полтаві презентували книгу мемуарів Софії Русової

У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Котляревського відбулася презентація книги «Мемуари» видатного педагога, літературознавця, громадської діячки Софії Русової.

Книгу видано зусиллями Полтавського обласного обʼєднання товариства «Провсіта» завдяки пожертві членів Товариства української мови в Чикаго подружжя Боднаруків.

На обкладинці — вислів Софії Русової: «Найдорожчий скарб у кожного народу — його діти».

Найдорожчий скарб у кожного народу — його діти, – Софія Русова

Упорядник тексту, голова обласної «Просвіти» Микола Кульчинський розповів про роботу над книгою і свої враження від неї.

 

«Текст дуже захоплює, дає змогу зануритися у період Української революції, визвольних змагань. У цей час постає багато визначних постатей, і хочеться краще їх пізнати. Донька француженки і шведського аристократа, Софія Русова все життя віддала Україні. Мала великий музичний талант, і могла повʼязати життя з музикою, але вважала це надто егоїстичним, і присвятила себе педагогіці ще з юності. Відкривала перші українські дитячі садочки, цікавилася передовими поглядами на виховання, уже тоді писала про виховання дітей з особливими потребами».

«Право на видання мемуарів нам передав київський історик, професор Володимир Сергійчук. Коли я почав вчитуватися, виявив багато помилок: людина, котра передруковувала з аркушів, датованих 1927-м роком, була «не в темі» – часто переінакшувала зміст речень, ставила не там розділові знаки… Все це треба було виправляти. Я робив примітки і коментарі, для кращого розуміння тексту читачем».

Присутні на зібранні переглянули відеосюжет, присвячений біографії Софії Русової. Про полтавський період життя педагогині розповів історик та архівіст Тарас Пустовіт.

«У Полтаві є провулок родини Русових. Вся родина заслуговує на пошанування, вони двічі проживали тут — у 1891-92 рр, і з 1899 по 1902 рік, Мешкали в будинку біля сучасного медичного училища, там встановлена меморіальна дошка. Ця родина постійно перебувала під поліційним наглядом через «неблагонадійність», українофільство Їхній син теж був у вирі політичних подій того періоду — один із засновників РУП, контакутвав із Міхновським, Петлюрою і іншими політичними діячами того часу. Саме в будинку Русових у лютому 1900 року відбулося зібрання, де Міхновський виголосив свою відому промову «Самостійна Україна», що мала розголос по всій Україні і в Російській імперії. Після цього всі присутні потрапили під поліцейський нагляд, зазнали арештів і переслідувань».

На захід зійшлися учні полтавських шкіл та студенти педуніверситету. Як зазначила викладач кафедри дошкільної педагогіки ПНПУ Наталія Ковалевська, напрацюваннями і методами Русової у сфері дошкільного виховання користуються зараз студенти, майбутні педагоги і вихователі.

Музичну атмосферу доби УНР на презентації створювали полтавські музиканти. Так, лідер гурту «Дель Тора» Євген Янкевич виконав пісні січових стрільців та авторські твори. А відомий бард Юрій Трейгель заспівав «Український романс» про Крути на слова полтавської поетеси і журналіста Ганни Дениско.

Перейти до вмісту