Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві освятили храм на честь Петра Калнишевського

На території Свято-Покровської церкви, що у мікрорайоні Сади, освятили нижній храм на честь святого праведного багатостраждального Петра Калнишевського. Освячення здійснив Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір (УПЦ КП) за участю духовенства.

«Петро Калнишевський канонізований у 2008 році як церквою Київського патріархату, так і церквою Московського патріархату. Він боровся за незалежність України при житті, за що був засланий Катериною ІІ на Соловки на 25 років. Тож і зараз будемо підносити до нього свої молитви, щоб в Україні був мир», – говорить настоятель Свято-Покровської церкви о. Миколай Храпач.

Петро Калнишевський – останній кошовий отаман Запорізької Січі, наш земляк, – народився на Полтавщині наприкінці 17-го століття, в с. Пустовійтівка Лубенського полку (тепер Роменського району Сумської області). На Запорізьку Січ потрапив ще в юному віці і пройшов шлях до вищих посад у Війську Запорізькому. Вперше Петро Калнишевський очолив Запорізьку Січ у 1762 році, проте на цій посаді менше року, накликавши на себе гнів Катерини ІІ. Вдруге його обрали у січні 1765 року, всупереч царській волі, аж до зруйнування Січі, тобто на 10 років підряд, чого не бувало раніше, бо зазвичай кошові отамани Січі змінювалися через кілька років.

Петро Калнишевський був глибоко віруючою людиною і багато допомагав церквам і монастирям України. За своє життя він лише особистим коштом спорудив десяток церков на Роменщині, у Києві, на Запоріжжі, робив їм щедрі пожертви. При всіх 16 церквах, що діяли на землях «Вольностей Війська Запорозького», діяли церковно-парафіяльні та підвищеного типу школи. При храмах були шпиталі для немічних, старих і хворих, які утримувались на кошт святого праведника. За наказом цариці Петра Калнишевського було заслано в Соловецький монастир, де провів 25 років і доживав своє страдницьке життя в кам’яному напівпідвальному казематі.