Ви тут:
Суспільство традиції Цікавинки 

Сьогодні — “Весняного” Миколая: не можна відмовляти нікому, хто попросить вас про допомогу

22 травня християни святкують перенесення мощей Святителя і чудотворця Миколая з міста Мири Лікійські у місто Бар.

Церковна хронка так описує цю подію. Влітку 1087 Олексія Грецію захопили ізмаїльтяни. Вони пройшли по всіх містах і селах від Корсуня до Антіохії і Єрусалима. Були спустошені церкви і монастирі, в тому числі й місто Міри Лікійські, в якому спочивало тіло святителя Миколая. Пресвітеру, який жив у місті Барі, уві сні з’явився Святий Миколай і сказав перенести мощі зі спустошеного міста.

Пресвітер розповів усім про свій сон. Люди зраділи, що їх місто вибрав Господь. На народному зібранні вибрали достойних мужів, які й вирушили за мощами Святителя на трьох кораблях, завантаживши їх пшеницею для торгівлі. В Антіохії продали пшеницю, закупили все необхідне і озброїлися.

Швидко припливли в місто Міри, у церкві Святого Миколая зустріли чотирьох монахів, які показали де знаходяться мощі. Їх занесли на корабель і відразу ж відпливли. На той час місто Бар, куди вони припливли 22 травня (за новим стилем), було під управлінням Константинопольського патріарха і його мешканці сповідували православ’я.

Зустрічати мощі вийшло все населення міста. Тоді було зцілено 111 хворих. Люди принесли багато дарів, золота і срібла для Святителя Миколая. Для зберігання мощей виготовили срібну раку і обкували її золотом.

Через три роки мощі Святителя Миколая були перенесені в нову велику церкву і покладені 22 травня у вівтар.

Це було велике свято во славу Святого Миколая, яке збереглося донині.

На Київщині та Поділлі колись у день весняного Миколая робили заздравні обіди, які звались нікольщиною, а звідси й приказка: понаставляли тих мисок, як на нікольщині.

Від цього дня починали стригти овець і сіяти гречку, тож склалася приповідка: “До Миколи не сій гречки і не стрижи овечки!

Незаміжні дівчата в це свято просили Угодника послати їм хорошого нареченого, доброго і вірного чоловіка, щасливе сімейне життя і діток.

Хороша прикмета, якщо на Миколая йде дощ. Ще кажуть, що на Миколая не можна відмовляти нікому, хто попросить вас про допомогу.

У народі вважається, що святий Микола Чудотворець є покровителем мореплавців і всіх подорожуючих. При виникненні загрози, що корабель може потонути, моряки виносили образ Миколи Чудотворця на палубу й молили святого про спасіння.