Ви тут:
Полтавщина прес-конференція Суспільство ТОП-новина 

“Рух захисту української мови”: полтавську молодь преміюватимуть за використання української мови

У приміщенні ОКІА «Новини Полтавщини» відбулася прес-конференція Полтавського обласного представництва ВО «Рух захисту української мови». Громадське обʼєднання прозвітувало про роботу за минулі роки та анонсувало нові проекти. Громадський та мистецький діяч Євген Янкевич розповів, що РЗУМ — порівняно нова організація, що утворилася 2016 року і фактично взяла на себе ті функції, які колись виконував рух «Не будь байдужим!»

«На Полтавщині тісно співпрацюємо з «Молодою Просвітою», рухом добровольців «Простір свободи», – такий собі тріумвірат громадських організацій, що працюють на збереження і утвердження української мови та культури», – повідомив Євген. – Зараз мова стала предметом національної безпеки. Наш рух починався зі слоганів про те, що «де нема української мови — туди приходить Путін!» Звісно ж, ми цього не хочемо, і тому максимально намагаємося розвивати мову як фактор національної безпеки і національної самоідентифікації».

Заступник голови обласного представництва ВО «РЗУМ» Олександра Чорна поінформувала про діяльність Руху на Полтавщині.

«Проводимо безкоштовні курси української мови в Горішніх Плавнях, Кременчуку та Полтаві. Полтавці ще можуть до них долучитися, зустрічі відбуваються в обласній науковій бібліотеці ім. Котляревського. Силами волонтерів Руху підготували мистецьке дійство «Вертеп» та колядування в Полтаві та Харкові в рамках Фестивалю вертепів. Щотижня у Кременчуці проводиться щотижневий показ україномовних фільмів».

Представники Руху анонсували цікавий пілотний проект.

«Чимало молодих людей, приїхавши до міста, керуються стереотипом, що «гарадскіє разгаварівают по-русскі». Ми провели переговори із деякими патріотичними підприємцями, і сформували невеликий грошовий фонд, щоб стимулювати молодь не скочуватися на російськомовні маргінеси. Вручаємо невеличкі (200 грн.) премії учням та студентам за успіхи у вивченні української мови та історії і за систематичне вживання української у побуті. Уявляєте, потім вони приходять в гуртожиток і розповідають: «А мені дали премію за те, що я говорю українською!» Як Росія вкидає кошти, щоб русифікувати наш простір і свідомість, так і проукраїнські підприємці через РЗУМ допомагають позбавлятися таких факторів».

Активіст «Молодої Просвіти» Вʼячеслав Шахов розповів про моніторинг стану української мови на Полтавщині.

«На волонтерських засадах нещодавно моніторили заклади громадського харчування в центрі міста — вивіски, цінники, мову спілкування. І зробили висновок, що рівень українізації ще недостатній».

Тому РЗУМ намагається формувати мовну політику в області.

«Для прикладу, полтавська кондитерська фабрика на своїй продукції, що активно купують на сувеніри, зображує переможні моменти Петра І, а це формує думку про Полтаву. Зустрілися з працівниками, провели розяснювальну роботу, якщо політика фабрики не зміниться — готуємо листа у відповідні органи. Також триває робота з переівзниками. Одна відома мережа вперто транслює під час поїздок фільми та програми російською мовою, а іноді й проросійською тематикою. Запропонували їм альтернативу, в 9 маршрутках уже транслюють художні і документальні фільми українською. Завдяки нашій активній позиції на початку квітня Кременчуцька міська рада прийняла рішення про використання державної мови у закладах сфери обслуговування і торгівлі».

Зараз у планах Полтавського РЗУМу робота аналогічного напрямку в Полтаві.