Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

У Полтаві показали фільм про художника УПА Ніла Хасевича

На запрошення обласної організації Товариства «Просвіта» до Полтави завітав відомий український режисер, кінодокументаліст, лауреат Шевченківської премії Михайло Ткачук. Зустріч відбулася у Полтавській обласній науковій універсальній бібліотеці ім. І.П. Котляревського. Він представив документальний фільм про художника світового масштабу Ніла Хасевича, котрий, будучи інвалідом (втратив ногу при аварії потяга), пішов в Українську повстанську армію.

«Фільм знятий 25 років тому, – розповів режисер, – проте глядачі побачать версію, яка була створена 2014го. СБУ знайшла матеріали, пов’язані з Хасевичем (фото, малюнки), які на той час, коли ми знімали, були невідомі. Але технічні можливості вставити це відео з’явилися тільки нещодавно».

Михайло Ткачук розповів про історію створення фільму.

«Довгий час я не знав, що таке УПА. Потім потроху почав входити в тему і дивувався: що це – армія селюків, армія без держави? І лише коли познайомився з Євгеном Сверстюком, він відкрив мені, що там були дуже цікаві люди. Так я дізнався про Ніла Хасевича. Якось я знімав кіно в Луцьку на Волині, і мене запросило новостворене СБУ (йшов 1992-й рік). Мені показали малюнки Хасевича і кажуть: «Знаєте, у нас хочуть їх викинути». А я їм відповідаю: «Хлопці, та їм же ціни нема! Я зроблю про це фільм!»

Того року було 50-ліття УПА, і вперше в Україну приїхали колишні упівці з-за кордону.

«Вони йшли ходою, вперше одягнувши свої однострої. Я ходив з ними, з камерою постійно, зустрічався і питав, що кому відомо про Хасевича. Про нього всі чули, але ніхто не знав».

Сліди «живої» присутності вдалося знайти у с. Сухівці, де загинув Ніл Хасевич, коли бункер упівців закидали гранатами НКВДисти. У зйомках брали участь місцеві мешканці. «Я знімаю тільки документальне кіно, – зізнався Михайло Ткачук, – Там не грають артисти, а тільки живі люди, бо так найцікавіше».

У фільмі звучать спогади сучасників Хасевича, односельців, роздуми мистецтвознавців. Адже як художник, він проявив себе у найрізноманітніших напрямках – малярстві, гобелені, графіці, був неперевершеним майстром екслібрису. А завдяки його малюкам про УПА дізналися у світі.

Фільм присвячений героям Небесної сотні, бо, на думку автора, це демонструє спадкоємність боротьби за незалежність.

«В історії України, на мою думку, було два моменти, коли єдність народу і влади досягала 100% – це хмельниччина і боротьба УПА. Це породжувало небувалий героїзм», – прокоментував ініціатор показу, голова обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» Микола Кульчинський.

Участь у перегляді взяли старшокласники полтавських шкіл, студенти, активісти ГО «Волинське братство». Працівники соціокультурного відділу бібліотеки підготували стенд із публікаціями про Ніла Хасевича. Захід відвідав гість із Одеси, колишній політв’язень, мовознавець, письменник Олекса Різників. Йому, автору фільму Михайлові Ткачуку та Миколі Кульчинському вручили почесні грамоти від ОДА за вагомий внесок у справу національного відродження.

Перейти до вмісту