“WOMEN WORK WELL” – інноваційна програма захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених жінок на місцевих ринках праці
“WOMEN WORK WELL” – інноваційна програма захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених жінок на місцевих ринках праці, яка впроваджується українськими ГО у співпраці з колегами з Естонського Жіночого Ресурсного Центру ENUT. Програма надає ВПО нові унікальні можливості пройти бізнес навчання, започаткувати чи розвинути власну справу в місті свого проживання. Проект фінансується Міністерством закордонних справ Естонії.
«Сьогодні ми не маємо часу на безкінечне очікування підсумків довготривалих проектів. Актуальним стає втілення в життя проектів вузько практичних, дія за алгоритмом: конкретний досвід – ефективний ментор – гарна ідея, яку можна продуктивно реалізувати та отримати вагомий результат…», – говорить Євген Фомін, один з ініціаторів та натхненників “WOMEN WORK WELL, голова ГО «Фундація прав людини».
Головна ідея проекту інтеграція жінок з числа ВПО на ринок праці місцевої громади, залучення менторської підтримки для розвитку власного бізнесу у Полтавській області.
На початку проекту була проведена Установча Школа, в якій взяли участь приватні підприємці, менеджери з креативних індустрій, жінки переселенки, представники громадських організацій. Мерле Паюс та Рет Лайя (ENUT) розповіли про стандарти практики менторства та успішний досвід Естонії та надали практичні рекомендації, як впроваджувати менторські програми. Тренери Естонської Бізнес Школи Пітер Кросс та Анто Лииват провели цікаве інтерактивне навчання, на основі фінансової бізнес-гри Dynamа. В грі використовується комп’ютерне моделювання всіх дій її учасників, а заснована вона на довгострокових економічних дослідженнях та враховує зміни поведінки споживача в залежності від впровадження інновацій, акцентує на важливості вміти мислити стратегічно та аналізувати ситуацію.
«Учні школи» дякували «неймовірним естонським експертам за заряд енергії, позитиву та корисні практичні поради», «за можливість випробувати свої здібності в сфері бізнесу, свої вміння працювати в команді і приймати відповідальні рішення», «за надзвичайний драйв та шанс осягати складні і важливі практичні речі протягом гри». Естонські колеги, не лише продемонстрували учасникам, напрямок руху в бізнесі, а й довели, що кожен є унікальним, важливо лише зрозуміти свою місію, власні якості та переваги і почати діяти.

А поки майбутні підприємиці навчалися та обмірковували свої бізнес ідеї, ініціативна група проекту Полтавської філії Суспільної служби України розшукувала підприємців, як готові стати наставниками(менторами) для ВПО і допомогти їм розвинути свою справу. Насамперед звернулися до знайомих, друзів, які мали досвід ведення бізнесу та володіють певними навичками. Також звернулися до голови профспілки підприємців малого та середнього бізнесу Дмитра Петрова та голови Ради підприємців м.Полтави Євгена Диканя. Було сформовано десять пар (підопічна підприємиця – ментор), які разом працювали над розвитком бізнесу жінок-підприємиць.
У рамках навчальної програми, теоретичні знання підкріплювали практичними вправами. Зрозуміли, що без власного розвитку, як особистості, не слід очікувати успіхів в бізнесі. Вчилися розробляти стратегію успіху на рік, місяць, кожен день! Виявляється, це цілком можливо, якщо користуватися інструментами Таймменеджменту.
В рамках проекту естонські колеги передавали свій досвід побудови та розвитку бізнесу, особливо корисним був навчальний візит до громадських та державних установ в Естонії.
Естонія це маленька країна з великими можливостями. За чисельністю населення вона навіть дещо поступається Полтавській області, але трохи більша за площею. «Люди в цій країні нібито знаходяться в іншому вимірі.. Вони вже живуть в майбутньому до якого ми поки що лише прагнемо…», «Для мене Естонія – це ефективність. Здається, держава сама бачить себе як інструмент, котрий повинен чітко і тихенько працювати, аби не заважати своїм громадянам розвиватися. Особливо вразив Талліннський технічний університет, де цілий поверх відведений для студій під стартапи студентів. До того ж, приміщення університету нещодавно оновили, тому все навколо надихає своєю сучасністю, практичністю і купою затишних куточків. І як тут не фонтанувати ідеями, коли вони настільки вітаються ?Студенти разом із викладачами розробляють нові моделі супутників», «Маленька країна великих IT-можливостей. Так цілком справедливо говорять сьогодні про Естонію, в тому що це так і є насправді, ми цілком переконалися… В естонців вже немає паперових медичних карток і голосувати на виборах вони можуть навіть не відходячи від комп’ютера!…», – це враження Анастасії Келим, однієї з найактивніших учасниць проекту та його координаторки Наталії Кірячок, якими вони захоплено діляться після навчального візиту до Естонії.
Бізнес-тренер Олена Роотамм-Валтер: «Чим би ви не займалися, чи то шили одяг, чи продавали його; чи то вирощували, або реалізовували екологічно чисті та здорові продукти харчування, чи були б спеціалістом з ремонту квартир або Web – дизайну… щоб ви не робили, перш за все ви маєте справу з людьми! І тому повинні знати, як зробити так, щоб той, хто звернувся до вас, залишився задоволеним, прийшов до вас знову, та ще й порадив своїм друзям саме вашу послугу». Справжній залог успіху – відмінне обслуговування клієнтів, висококласний сервіс! До речі, в Естонії, де якість майже всіх товарів та послуг високого ґатунку, а ціни не відрізняються, конкуренція в бізнесі відбувається виключно в області сервісу. І саме в цій області йде мирна та кваліфікована «боротьба» за свого клієнта. Тож секретів, як отримувати та утримувати клієнтів, як нарощувати свій фінансовий потенціал, бізнес-тренер Олена Роотамм-Валтер знає чимало. Проте вона не просто розкривала бізнес-таємниці, а пропонувала учасникам тренінгу практичні завдання, виконуючи які наші майбутні підприємці самі приходили до дуже важливих щодо своєї діяльності висновків. А ще розмірковували та аналізували, чи готові вони взагалі стати підприємцями? Після роботи зі спеціально розробленим опитувальником, це ставало очевидним. Серед питань були, наприклад, такі: Чи готові ви до того, що у вас будуть борги? Чи знаєте де взяти гроші для інвестицій? Чи готові ви відмовитися від нинішнього стабільного доходу? А працювати на початку без заробітної платні? Чи вмієте виконувати рутинну роботу? Не впадати у відчай? Чи вмієте співпрацювати з людьми?…. Так, бізнес справа нелегка, навіть, теоретично. І якщо всі ваші відповіді «ні», то вам слід замислитися над тим, чи очікує вас успіх у цій справі. А ось, якщо таких відповідей декілька, то ці «ні» – це ваші виклики, які вимагають пошуку рішень, це позиції, в яких ви особисто потребуєте підтримки.
Андрес Палінг, поділився успішним досвідом Естонської системи професій Kutsekoda, впровадженням системи OSKA, головна мета якої зменшити кількість людей без професійної кваліфікації та надавати громадянам вичерпну інформацію щодо змін на ринку праці, важливих трендах та їх впливах на цей ринок.
«В Україні жінкам досягти успіху у підприємництві дуже складно, але теж можливо, – зазначила Ганна Кіященко, голова ПФ ССУ, керівник «WOMEN WORK WELL» в Полтавській області, – якщо докласти певних зусиль, інтелектуальних, фізичних, економічних, мати спеціальні знання та підтримку від держави та менторів.». І тепер, коли діяльність в межах проекту добігає кінця, про ці успішні історії можемо говорити і ми…. Найуспішніші учасниці проекту отримали фінансову допомогу на закупівлю необхідного обладнання для своєї справи.
Серед тих, хто за успішну діяльність в проекті отримав на розвиток своєї справи 500 євро, власниця ательє з пошиття одягу Інна Калініна. До серпня 2014 Інна жила у Макієвці, працювала економістом на керівній посаді в мережі супермаркетів «Амстор». Під час загострення бойових дій із сім’єю вимушено переїхала, із житлом допомогли друзі, а ось знайти роботу за фахом не виходило. Тоді і згадала Інна про свою першу спеціальність – дизайнер-кравець та почала шити одяг сусідам і друзям. З чоловіком розробили проект авторського ательє, придбали промислову швейну машинку, згодом орендували приміщення та обладнали його. Талановита майстриня не хотіла зупинятися, навпаки мріяла розвивати свій бізнес, шукати нові можливості для його розширення. І участь в проекті допомогла їй здійснити ці мрії. Саме в процесі менторської програми було проведено аналіз ринку одягу на міжнародному маркетплейсі Etsy.com і з’явилася ідея шити комплекти однакових суконь для мам та доньок! У виконанні нашої майстрині виглядає це просто чудово. А після аналізу разом з ментором сучасних тенденцій на ринку моди, побачили, що все більш популярним у світі стає одяг з трикотажу. Отож було прийнято рішення розширити лінійку продукції за рахунок трикотажних виробів. Саме для цього і була придбана швейна промислова машина за рахунок гранту. Але зараз Інні для збільшення об’ємів виробництва не вистачає кваліфікованих швачок.
«Про програму «Women work well» я дізналася випадково, – розповідає Юлія Вороная, директорка ТОВ «Фіберсервис», підприємства яке надає послугу доступу до мережі Інтернет в приватному секторі міста Полтава.
Юлія Ворона и Сергій Кундос склали одну з успішних пар проекту. Обидва донеччани, мали досвід роботи з надання високоякісного та швидкісного Інтернету. Коли в 2014 опинилися у Полтаві вирішили зайнятися добре знайомою справою, тим більше було вочевидь, що на Полтавщині їх діяльність буде затребуваною. Але вона мала бути ефективною, а для цього потрібно було і покращити сайт підприємства, і підвищити рівень якості рекламних повідомлень для цільової аудиторії, і суттєво збільшити абонентську мережу клієнтів.
За півроку діяльності програми, завдяки отриманим під час тренінгів знанням та ефективної співпраці із представниками місцевої влади, було розроблено нову концепцію проведення рекламних компаній та модернізовано сайт, з’явилися додаткові послуги та можливості для абонентів. І результат не забарився, їх кількість з 80 збільшилася до 250! А в селах Терешки та Копили було закладено основу для розвитку нових проектів. І головне на сьогодні, за гроші гранту вже закуплено додаткове каналоутворювальне спеціалізоване обладнання, яке дозволить запустити новий проект в селі Зінці Полтавської області і збільшити абонентську базу ще на 200 клієнтів. І такий результат вже точно, не випадковість, до речі, як і все у нашому житті.
Олександра Волакова: «В рамках проекту “WOMEN WORK WELL” я була ментором і в той же час працювала над розвитком свого креативного бізнесу. Дуже цікавим був візит до Естонії. Багато в чому ми схожі між собою, але звичайно є і істотні відмінності, наприклад у нашому сприйняття міжнародного ринку. В українців поки що не розвинене почуття приналежності до світової громадськості, і тому ринок для наших підприємців часто обмежується Україною. Що мене вразило найбільше, так це свобода мислення та дій. Державні телевізійні канали надають можливість висловлювати будь-яку точку зору, в тому числі щодо дій державних органів та посадових осіб, а громадські організації мають потужне фінансування з місцевого бюджету, органи місцевого самоврядування замовляють соціальні послуги у громадських організацій.»
А ця історія, здається, що вже виявляється не лише історією успіху в проекті Віри Філенко, а і важливою та дуже надзвичайною подією для цілого Чутового, одного з районних центрів Полтавської області. Бо саме тут, завдяки діяльності програми «Women work well» та ефективної менторської підтримки, звичайний маленький магазин товарів для малюків перетворився на центр дитячої творчості та справжньої радості … Тут можна обрати будь-яку іграшку самостійно або замовити її на сайті; перегорнути сторінки яскравої книжки або, навіть, зустрітися із її автором; погратися, поскладати конструктор або помалювати у спеціально обладнаній для цього зоні, поки батьки обирають тобі подарунок, переглядаючи різноманітний товар, або п’ють запашну смачну каву. Поради ментора щодо асортименту, обладнання, якості товарів, цінової політики були дуже влучними.
«Новим для нас було використання моделі менторства щодо інтеграції внутрішньо переміщених осіб у місцеву громаду та орієнтуванні їх на ринку праці. Цей досвід – співпраці успішних місцевих підприємців (менторів) та починаючих бізнесменів (менті, в нашому випадку – переселенців) плідно працює в Естонії, – коментує координатор проекту на Полтавщині Наталія Кірячок, – До речі, в Естонії, яка вважається однією з найбільш придатних для ведення бізнесу серед усіх держав-членів Євросоюзу, одна з найвищих концентрацій технологічних стартапів на душу населення. Крім грошей на розвиток нових високотехнологічних компаній держава виділяє фінанси на освітні та менторські програми, які ефективно спрацювали і для українців. Тож впевнена, це шлях по якому слід впевнено йти до успіху і надалі».
Олена Бурім.