Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Золота маска і прокляття Тутанхамона: 5 років тому відкрили останню гробницю царя

Золота маска і прокляття Тутанхамона: 5 років тому відкрили останню гробницю царя

16 лютого 1923 року британський дослідник Говард Картер розкрив усипальницю Тутанхамона і знайшов золоту маску фараона, яка разом з Венерою Мілоською і Моною Лізою, стала одним з головних символів світової культури.


За кілька років 13 людей, що так чи інакше були пов’язані з експедицією, пішли з життя за різних обставин. Це стало приводом для містичних чуток.

Наукову єгиптологію розпочали французи під час єгипетського походу Наполеона – імператор цінував служителів науки і всюди брав їх з собою. Одного разу під час атаки мамлюкської кінноти Бонапарт вишикував солдат в каре і віддав знамениту команду:

“Вчених і віслюків в середину!”.

Вивчення стародавнього Єгипту продовжили англійці. Німці тим часом розкопували руїни Вавилона, тому що Ірак входив до складу дружньої Берліну Оттоманської імперії, а Єгипет з 1882 року був під британським протекторатом.

Археолог Картер і його спонсор, пристрасний любитель старовини Джордж Герберт, він же граф Карнарвон, співпрацювали разом з 1907 року.

Усипальницю Тутанхамона знайшли в Долині царів. Скеляста ущелина на західному березі Нілу неподалік від столиці Давнього Єгипту міста Фіви (нині Луксор) в XVI-XI століттях до нашої ери стала місцем спочинку 63 правителів, від Тутмоса I до Рамзеса X.

Остання значна знахідка – гробниця з п’ятьма добре збереженими муміями – була зроблена в Долині царів в 2006 році. При цьому 100 років тому панувала думка, що ця місцевість вже вивчена вздовж і поперек, і Картер з Карнарвоном марно втрачають час.

3 листопада 1922 року учасники програми експедиції знайшли під старою халупою сходи, що вели вниз. Вони розчистили їх і побачили замуровані двері. Картер телеграфував до Лондона графу Карнарвону. 25 листопада той приїхав на розкопки з дочкою, леді Евелін.

За дверима дослідники побачили дві підземні камери, заповнені дорогоцінними прикрасами і предметами побуту. Там були золотий трон, колісниця, вази, скриньки, світильники, письмове приладдя.

Коштовних речей виявилося стільки, що Картер терміново вирушив до Каїра для переговорів з владою Єгипту.

27 грудня розкопки відновили. Археологи, не поспішаючи розбирали, описували і піднімали на поверхню сотні предметів. Вироби зі шкіри та тканини в основному зотліли.

Нарешті знайшли вхід до ще двох кімнат. Одну з них майже повністю займав дерев’яний футляр довжиною 5,11, шириною 3,35 і висотою 2,74 метра, оброблений синьою мозаїкою і золотими пластинами.

Всередині, як в матрьошці, один в одному знаходилися ще три футляри, і, нарешті, саркофаг з жовтого кварциту вагою понад тонну.

Розкривши його, археологи побачили позолочений рельєфний портрет покійника у повний зріст, що був кришкою труни. Підняли її – і світ побачив мумію з обличчям, вкритим золотою маскою.

Всього в гробниці знайшли близько 3,5 тисяч предметів. Загальна вага золотих виробів склала 110,4 кг, вага маски майже 11 кг. Зараз вона знаходиться в каїрському Національному музеї, а її зображення прикрашає реверс монети номіналом в 1 єгипетський фунт.
Слабкий захист

Всупереч легендам про хитромудрі смертельні пастки, могили фараонів технічно були майже не захищені. Сучасники покладалися на варту, але в періоди потрясінь, що ставалися в середньому кожні два століття, це не працювало.

До того ж нові правителі, коли ставало зовсім скрутно, без сорому запускали руку в скарби покійних попередників.

Усипальниця Тутанхамона – єдина, що дійшла до нас зі всією своєю пишнотою.

При цьому зовнішні двері, на думку Картера і його колег, мали сліди злому, а найближча до неї камера – стороннього перебування. Чому прибульці, чиновники чи злодії, нічого не взяли, невідомо.

У цій справі взагалі повно загадок.

Тутанхамон, що царював в 1332-1323 роках до нашої ери, приблизно за двісті років до Троянської війни і майже за 600 років до заснування Риму, зійшов на престол в 10 років і помер в 19.

Весь цей час замість нього правили інші, і сьогодні його ім’я відоме виключно завдяки усипальниці.

Система Orphus