Ви тут:
PROвсе Суспільство 

ТОП-5 загадкових артефактів, знайдених на Житомирщині

ТОП-5 загадкових артефактів, знайдених на Житомирщині

Житомиряни, подорожуючи Україною, часто заздрять містам, які мають багату історію. Але з кожним роком, археологи та історики доводять, що Житомир не пасе задніх. Про це свідчать і архівні документи, і результати розкопок – знайдені артефакти. На сайті zhytomyr.travel​ розповіли про неймовірні предмети, що знайшли на Житомирщині.

Артефакти,  знаходяться у приватних колекціях або ж у Житомирському краєзнавчому музеї. Про їхню історичну цінність розповів історик Віктор Потапенко.

1. Пряслице
З першого погляду може здатися, що цей артефакт є звичним для нашої місцевості й України загалом, адже на території Київської Русі стрімко розвивалося ткацтво. В Овручі було навіть створене виробництво з виготовлення прясел. Потім вироби розповсюджували по всім регіонам. Але родзинка даної знахідки в тому, що вона є значно старішою – відноситься до раннього бронзового віку. Найдене пряслице виготовлене із глини, а не з каменю, як було це пізніше.


“Знахідка дійшла до нас із ІV-ІІІ ст. до н. е. Звичайно, це свідчить, що у бронзовий період на території Житомира ткацтво було поширеним. Використовували цю річ як тягарець на веретено, це давало обертанням рівномірності”, – зазначив пан Віктор.

2. Скіфська збруйна бляшка грифона

“Знахідку можна сміливо віднести до Х ст. до н. е., коли скіфський звіриний стиль мав яскраво виражений характер. Дану бляшку знайшли поблизу Житомира, в селі Буймир”, – розповів історик.

Зображення птаха грифона було доволі поширеним на різноманітних виробах того часу, які слугували прикрасою на одяг чи обладунки.​ Звичайно, зображували й інших звірів. На думку науковців, це свідчить про бажання скіфів оволодіти звіриними якостями, що було невід’ємною частиною магічних уявлень прадавніх скіфів.


3. Тесло бронзового періоду
Знайдене тесло – яскраве свідчення періоду розквіту металообробки, який припав на ХІІ ст. до н. е. Тесло схоже на сучасну сокиру. З часом воно удосконалилося і зараз вже має зручнішу для роботи форму.


“Це саме тесло, а вже пізніше була сокира, коли вигадали отвір для держака. До цього воно просто прив’язувалося до держака”, – сказав учений.

4. Енколпіон
Таку назву має складний хрест, який датується близько Х ст. Енколпіон – безумовне свідчення того, що на Житомирщині, як і на інших територіях, стрімко поширювалося християнство. Адже саме у період зародження християнства енколпіони набули популярності, і в Київській Русі активно займалися їх виготовленням. На хресті з одного боку зображена Богоматір, а з іншого боку – розп’яття.

“Натільний хрест-складень Київської Русі має дві частини, всередині – святі мощі. Він був оберегом, у тому числі перед далекою дорогою чи битвою. Зроблений він з бронзи”, – прокоментував історик.

5. Писало Київської Русі
З назви можна зрозуміти, що цим предметом писали або наносили малюнки. Датоване воно XI-XV ст., тоді це був ще абсолютно буденний предмет, за допомогою якого можна було видряпати певне послання на бересті. Такий “листок” був доступний практично кожному. Цьому сприяла його дешевизна, тому писалом на бересті розповідали про побутові справи й життєві історії.


“Знайдене у Житомирі писало свідчить про писемність людей того часу. Власне, такий стрижень виготовляли або з кістки, або ж з металу. Ним було достатньо зручно користуватися. У даному випадку ми маємо металеве писало, яке дійшло до нашого часу у досить гарному стані”, – розповів житомирський знавець історії.

Система Orphus