Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Аліменти. Корисна інформація для платника аліментів, – консультація начальника ГТУЮ у Полтавській області Олега Тимченка

Аліменти. Корисна інформація для платника аліментів, – консультація начальника ГТУЮ у Полтавській області Олега Тимченка

Розглядаємо питання, пов’язані з процесом виплати аліментів, а саме: як оформити аліменти за взаємною згодою, що роботи, якщо один із батьків не платить аліменти добровільно, як боржника змусити виконувати суспільно корисні роботи, «Дошка ганьби».

Як оформити аліменти на дитину за взаємною згодою батьків?

Якщо батьки домовилися про добровільну сплату аліментів та їх розмір, тоді той з батьків, який буде сплачувати аліменти, може подати заяву за своїм місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про нарахування аліментів на дитину, вказавши розмір та строк.

Батьки також можуть укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплат. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Якщо батьки все таки не домовилися, то як стягнути аліменти в судовому порядку?

Відтепер в абсолютній більшості випадків аліменти стягуються не на підставі судового рішення, а на підставі судового наказу, який, по своїй суті, вже є виконавчим документом.

Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, а також органи та особи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Судовий наказ може бути видано, у разі якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів у певному розмірі та ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб. Даний наказ можливо отримати в середньому за місяць і звернутися до органів виконавчої служби для примусового стягнення.

Що робити, якщо один із батьків не платить аліменти добровільно?

Якщо боржник працює або отримує інші доходи, стягувач може самостійно надіслати виконавчий документ за місцем роботи боржника або отримання ним пенсії, стипендії та інших доходів із заявою про здійснення відрахування аліментів, або направити виконавчий документ до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцем знаходження його майна для виконання рішення в примусовому порядку.

06 лютого 2018 року набрав чинності розроблений Мін’юстом так званий Закон #«ЧужихДітейНеБуває», що чекає злісних неплатників аліментів?

Зазначеним Законом було внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Сімейного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, законів України «Про дорожній рух», «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України», «Про Державну прикордонну службу України», «Про судовий збір», «Про Національну поліцію», «Про виконавче провадження» та суттєво посилено відповідальність за несплату аліментів.

Цей закон запроваджує низку новацій, які посилюють відповідальність злісних неплатників, які мають заборгованість зі сплати аліментів понад 6 місяців.

Відтепер: боржник позбавляється права виїхати за кордон до погашення заборгованості;

– боржник позбавляється права не надавати згоду на виїзд дитини за кордон;

– боржник позбавляється права керувати автомобілем, користовуватися зброєю та полювати.

Закон також передбачає для боржника 2 місяці суспільно корисних робіт, оплата за які піде на погашення боргу перед дитиною.

При подачі до суду заяв у цій сфері будь-які сплати ліквідовано.

Як боржника змусити виконувати суспільно корисні роботи?

Відтепер, особи, які ухиляються від сплати аліментів і мають заборгованість більше шести місяців, вимушені будуть виконувати суспільно корисні роботи строком від 120 до 240 годин.

Суспільно корисними роботами є оплачувані роботи, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування на підставі судового рішення. Кошти підуть на погашення заборгованості.

У разі ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт їх строк може бути замінений адміністративним арештом із розрахунку 15 годин робіт – 1 доба арешту.

Соціальні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, більше 55 років та чоловікам, які мають більше 60 років.

Які цікаві нововведення Закону стосовно виїзду дитини за кордон?

Відтепер нотаріально посвідчена згода другого із батьків більше не потрібна. Той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку. При виїзді за кордон необхідно мати довідку, видану органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців. Довідка видається протягом 10 днів і дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.

У яких випадках тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано?

У разі якщо:

  • встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування;

  • використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю;

  • проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції;

  • розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.

Які ще заходи впливу можна застосувати до особи, яка ухиляється від сплати аліментів?

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці стягувач має право звернутися до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів. Згідно статті 164 Кримінального кодексу України передбачено: громадські роботи на строк до 240 годин, арешт на строк до 6 місяців або обмеження волі на строк до 3 років.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець може скласти протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та надіслати його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% заборгованості.

Мін’юст оприлюднив реєстр боржників. Де його можна побачити? Скільки неплатників аліментів Полтавської області внесено до #«ДошкиГаньби»?

З 6 лютого 2018 року повноцінно запрацював публічний реєстр боржників по аліментах, який можна знайти на офіційному сайті Міністерства юстиції України, або перейшовши за посиланням: erb.minjust.gov.ua, де по прізвищу та даті народження можна знайти  людину, котра має борг зі сплати аліментів понад 3 місяці. Реєстр дуже зручний у користуванні, однак у ньому неможливо знайти персональних даних боржників, наприклад, такі як місце проживання, проте у реєстрі наявні дані про орган, який виніс рішення, номер виконавчого провадження та контактні дані відділу де на виконанні перебуває виконавче провадження.

До цієї #«ДошкиГаньби» потрапили боржники будь-якого віку та професії по всій країні, які мають заборгованість понад 3 місяці. Реєстр вже нараховує інформацію про більше ніж 75 000 боржників по Україні.

Майже 7 000 боржників Полтавської області, за якими сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за три місяці, внесені до Єдиного реєстру боржників та обліковуються у так званій #ДошціГаньби.

Чи є вже якісь позитивні зрушення?

Так, за 15 днів з початку дії законодавчих нововведень державними виконавцями Полтавської області винесено понад 3 000 постанов про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України; тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами; тимчасового обмеження у праві користування зброєю та тимчасового обмеження у праві полювання.

За заявою стягувача про повернення виконавчого документа державними виконавцями завершено вже понад 100 виконавчих проваджень, по виконавчих провадженнях про стягнення аліментів на користь дітей стягнуто майже 10 млн грн.

За ініціативи Міністерства юстиції України в Полтаві відповідно до наказу ГТУЮ у Полтавській області від 14.02.2018 № 65 утворено регіональний штаб з моніторингу та контролю за станом виконання рішень про стягнення аліментів. 20 лютого 2018 року відбулося перше засідання штабу, у ході якого визначено пріоритетні напрями роботи державних виконавців області та узгоджено План дій, спрямованих на ефективну реалізацію нових заходів примусу до неплатників  аліментів, встановлених так званим законом «Чужих дітей не буває».

Система Orphus