Ви тут:
PROвсе Культура Суспільство 

535 років з дня виходу латинською мовою книги “Прогностична оцінка поточного 1483 року” – першого друкованого видання українського автора

535 років з дня виходу латинською мовою книги “Прогностична оцінка поточного 1483 року” – першого друкованого видання українського автора

Юрій Дрогобич (Юрій Михайлович Донат-Котермак), відомий також, як Джорджо да Леополі – видатний вчений епохи Відродження, освітній діяч, поет, філософ, астроном і астролог. А також – видавець першої друкованої книги українського автора.

Дата народження його достеменно не відома (як гадають дослідники, близько 1450 року). Народився майбутній вчений у старовинному українському місті Дрогобичі в родині місцевого ремісника Михайла Котермака. На честь рідного міста й було взято псевдонім Юрій з Дрогобича, або просто Юрій Дрогобич.

Початкову освіту Юрій здобув у Дрогобичі та Львові, а вчені ступені бакалавра і магістра отримав у Краківському університеті. Завершував освіту він в Італії в Болонському університеті, де став першим українцем – доктором мистецтв і доктором медицини. Згодом в цьому славетному університеті Юрій викладав медицину та астрономію, а в 1481-1482 роках був його ректором.

7 лютого 1483 року в Римі Юрій Дрогобич видав латинською мовою книгу “Прогностична оцінка поточного 1483 року”, що є першою відомою на сьогодні друкованою книгою українського автора. Відкривалася вона віршованим вступом-посвятою, який дає підстави називати його першим гуманістичним поетом України. Загалом книга – це астрологічний календар. На основі аналізу взаємного розташування небесних світил і оцінки різних небесних явищ автор робить передбачення про земні події. В ній Юрій Дрогобич турбується долею людського роду, оспівує розум, який людину “звеличує над світом”, дає їй “могутню владу”.

У трактаті автор також подає відомості з різних природничих наук. Зокрема, визначено з точністю до години і хвилини час двох майбутніх місячних затемнень і фаз Місяця впродовж усього року, подано певні вказівки про видимий рух планет. Цікаво, що у розділі “про становище Польщі” Юрій Дрогобич підкреслює, що Львів і Дрогобич належать не до Польщі, а до Русі, під якою розуміє “Руське Королівство” – колишні володіння руського короля Данила.

У бібліотеках Парижа збереглися рукописні копії двох астрологічних трактатів Юрія Дрогобича, а в Баварській державній бібліотеці в Мюнхені також його прогноз на 1478 рік, переписаний німецьким гуманістом Г. Шеделем. Ці праці свідчать про ґрунтовну обізнаність вченого з античною і середньовічною літературою.

Наприкінці 80-х років XVI століття Юрій Дрогобич повертається до Краківського університету, де читає лекції з медицини та астрономії. Серед його студентів був і майбутній всесвітньо відомий астроном Миколай Коперник. Із Кракова вчений не раз приїжджав до рідного Дрогобича, бував у Львові та Зимній Воді поблизу Львова.

Сьогодні на батьківщині ім’я видатного українця увічнене в пам’ятниках, поштових марках, монетах, медалях. Можливо колись в Україні цей день буде відзначатися й як День українського автора.

На світлині: пам’ятна медаль, випущена до 500-річчя першої друкованої книги українського автора.

Джерело: uamodna.com

Система Orphus