Ви тут:
Медицина Полтавщина Суспільство 

На Координаційній раді з питань протидії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та боротьби з наркоманією обговорили актуальні питання

На Координаційній раді з питань протидії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та боротьби з наркоманією обговорили актуальні питання

dscn2444

Засідання Координаційної ради проходило під головуванням заступника голови Координаційної ради, директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктора Лисака. Очільник медичної галузі окреслив стратегічні напрямки подальшої роботи ради та детально охарактеризував План роботи на 2017 рік.

Про завдання та заходи проведення на Полтавщині місячника боротьби із захворюванням на туберкульоз розповів головний фтизіатр області, координатор з напрямку «туберкульоз», Володимир Печериця. Метою Всесвітнього дня боротьби проти цієї хвороби є підвищення обізнаності суспільства про глобальну епідемію і заходи щодо ліквідації цієї хвороби. За даними соціологічних опитувань, лише 38% українців знають, що в країні існує епідемія туберкульозу. З метою підвищення рівня інформованості населення з питань профілактики, своєчасного виявлення та лікування туберкульозу в області з 01.03 по 01.04.2017 року проводиться місячник, присвячений Всесвітньому дню боротьби із цим захворюванням. Цьогоріч він проходить під гаслом Всесвітньої організації охорони здоров’я «Разом зупинимо туберкульоз!». Протягом місячника у містах та районах області буде проведено комплекс заходів. Володимир Георгійович зазначив, що незважаючи на покращення епідемічних показників по туберкульозу в області, це захворювання залишається значною проблемою та індикатором соціально-економічного становища суспільства. З метою наближення медичної допомоги до пацієнтів проводиться інтеграція протитуберкульозних послуг на всіх рівнях медичної допомоги з акцентом на первинну медико-санітарну та вторинну амбулаторну допомогу.

dscn2463

В області ефективно працює тест-система GeneXpert молекулярно-генетичної діагностики. З 2015 року запроваджено електронну програму «Медконтрол» з контролю пролікованих хворих у стаціонарних відділеннях з 2013 року і по теперішній час.

Про стан виконання «Обласної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки» розповіла головний лікар Полтавського обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом, координатор з напрямку «ВІЛ/СНІД» Оксана Даниленко. За її словами, епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекції в області залишається напруженою: за рік близько 450 хворих. Головним завданням є введення цих людей до диспансерного нагляду з метою призначення антиретровірусної терапії, що подолає вірус в організмі і дозволить людині зберегти життя, а суспільству вберегтись в подальшому від ВІЛ-інфекції.

Полтавська область визначена одним із регіонів України для проведення дослідної експлуатації Єдиної системи епідеміологічного та клінічного моніторингу поширеності ВІЛ-інфекції. За рахунок впровадження проекту «Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через зміцнення систем охорони здоров’я» (ACCESS) забезпечено удосконалення матеріально-технічної бази кабінетів «Довіра» та інших закладів, що беруть участь у дослідній експлуатації.

З метою розширення доступу до замісної підтримуючої терапії (ЗПТ) для наркозалежних, передусім, ВІЛ-інфікованих споживачів ін’єкційних наркотиків на базі 11 лікувально-профілактичних закладів організовано сайти. На 30% досягнуто заплановане значення показника по охопленню споживачів ін’єкційних наркотиків програмою ЗПТ. Завдяки комплексному підходу до проведення профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини 100% досягнуто охоплення вагітних профілактикою вертикальної трансмісії ВІЛ. В області станом на 01.01.2017 р. на обліку перебувало 94 ВІЛ-інфіковані вагітні. У 63 випадках вагітність закінчилася пологами – народилося 64 дітей (в одному випадку – двійня).

Шляхом тестування швидкотестами розширено доступ до обстеження на ВІЛ-інфекцію. Окрім тестів, придбаних за місцеві кошти, заклади первинної і вторинної ланки області тестують на ВІЛ швидкими тестами, наданими безкоштовно БО «Фонд Вільяма Джона Клінтона» та БФ «Фундація АнтиСНІД Україна». У 2016 році кількість обстежених швидкими тестами зросла на 12%.

За словами Оксани Валеріївни, основним шляхом поширення ВІЛ в області є статевий. Однак, якщо проаналізувати шлях зараження за весь період реєстрації ВІЛ/СНІДу в області, то споживачі ін’єкційних наркотиків продовжують залишатись найбільш ураженою ВІЛ-інфекцією групою ризику, яка безпосередньо має вплив на її поширення в регіоні.

Зменшити рівень розповсюдження соціально небезпечних захворювань серед підлітків допомагають і на базі профілактичного громадського центру для підлітків «Lighthouse» БО «Світло надії». Керівник центру Віктор Шилов зазначив, що аналіз результатів вуличного опитування серед підлітків, показав, що більшість респондентів не мають досвіду тестування на ВІЛ. Розуміючи основні бар’єри проходження тестування, а саме, острах самої процедури, недостатній рівень поінформованості про місця та графіки роботи пунктів тестування, необхідно для підлітків полегшити доступ до даної послуги шляхом проведення акцій з добровільного тестування на ВІЛ-інфекцію на базі закладів освіти. Для ефективного проведення таких акцій необхідно розробити алгоритм їх проведення.

Як відмітив керівник центру, актуальним залишається питання організації профілактичних послуг щодо скоєння правопорушень, профілактики соціально небезпечних захворювань, доступу до тестування на ВІЛ, організації змістовного дозвілля підлітків з уразливих груп. Адже у Полтаві учнівської молоді більше 25 тисяч, з них половина – підліткового віку. Також, за даними Департаменту освіти та науки Полтавської ОДА, мешканцями гуртожитків є понад 1056 учнів професійно-технічних та навчальних закладів м. Полтави. Ця категорія підлітків взагалі є проблемною щодо виникнення ситуацій ризикової поведінки. Вони залишаються без нагляду батьків/опікунів або є випускниками інтернатних установ, іноді зі статусом дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Тому вторинна профілактика допоможе забезпечити ефективну роботу з тими категоріями населення підліткового та молодіжного осередку, котрі потребують специфічних послуг, які не завжди можна отримати в закладах освіти внаслідок бракудостатньої кількості фахівців, вільного часу та місць, цікавих для підлітків.Натомість центр для підлітків «Lighthouse» володіє подібними ресурсами.

Було запропоновано Департаментам охорони здоров’я та освіти і науки Полтавської ОДА, обласному центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з неурядовими організаціями організуватиінформування представників професійно-технічних та навчальних закладів, в першу чергу, заступників директорів з виховної роботи та психологів, про можливість перенаправлення підлітків до профілактичного громадського центру для підлітків «Lighthouse», Центру «Альтаїр» обласного благодійного фонду «Громадське здоров’я», «Клінік, дружніх до молоді», БО «Меридіан» з метою їх участі в заходах вторинної профілактики відповідно до розробленого плану.

Обговоривши передбачені порядком денним інформації, члени Координаційної ради внесли пропозиції до протокольного рішення, спрямованого на оптимальну організацію діяльності і виконання поставлених завдань у встановлені терміни.

Прес-центр Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА