Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

Харківсько-Полтавська єпархія УАПЦ зініціювала встановлення в Полтаві меморіальної дошки Першому Патріархові УАПЦ Мстиславу

Минає століття відтоді, як із Полтави розпочав дорогу християнського подвижництва та прославив Україну в світі Предстоятель УАПЦ Мстислав І. 

Доля Першоієрарха УАПЦ Мсти­слава назавжди пов’язана з нашим містом. Тут він народився й провів дитячі та юнацькі літа, тут у класичній гімназії розпо­чалася його освіта, тут формувалась особистість та зростала свідомість юнака як українського патріота. 

Батьки подали прохання про вступ сина до першого класу Полтавської першої чоловічої гімназії 1911-го. Степанові на той час виповнилося 13 років. Під час навчання в класичній гімназії відбувався ду­ховний ріст юнака й становлення його як щирого християнина. Він брав тоді активну участь у нелегальних гуртках учнівської молоді міста.

Гімназична освіта Степана Скрипника припадає на 20-і роки минулого століття, роки того буревію, що перевернули звичний хід подій. Політичні симпатії юнака були на боці тих національних сил, які захищали українську справу, здобува­ли Державність України й повели його до архіпастирського служіння. 1916 року Степан Скрипник гімназію залишив. Не­легко було йому,  хорунжому Армії Української Народної Республіки, ад’ютантові для особливих доручень при штабі Го­ловного Отамана і невтомному будівничому Православної Церкви в України на засадах істинної Незалежності та Со­борної Вільної України.  

Із метою гідного пошанування пам’яті великого полтавця Першого Патріарха Української Автокефальної Православної Церкви Мстислава в рідному місті Харківсько-Полтавська єпархія УАПЦ звернулася до Міського голови Полтави Олександра Мамая з пропозицією встановити на фасаді Полтавської загальноосвітньої школи № 3 – колишньому приміщенні першої чоловічої гімназії – меморіальну дошку Першоієрархові УАПЦ Мстиславу, яку благодійно виготовить доброчинець, член Ради підприємців міста Полтави Вадим Голобородов. Пан Вадим Голобородов та заслужений працівник культури України, голова Полтавського міського православного сестринства святої княгині Ольги Валентина Шемчук – організатори й виконавці багаторічного громадського благодійного проекту ввічнення пам’яті великих українців меморіальними дошками та памятними знаками в Полтаві, на Полтавщині й у європейських столицях. Пані Валентина Шемчук дослідила та вперше ввела до наукового обігу кілька біографічних джерел – світлин, документів, спогадів – полтавських гімназичних років життя Предстоятеля Української Автокефальної Православної Церкви Мстислава І. Із благословення високопреосвященного Афанасія, архієпископа Харківського і Полтавського УАПЦ, парафіяни єпархіі та члени міського православного сестринства княгині Ольги, які протягом тривалого часу на громадських засадах опікуються родинним будинком Скрипників у Полтаві, свято  пошановують пам’ять Патріарха Мстислава в рідному місті, на Полтавщині й у світі. 

Збережена пам’ять про Предстоятеля Української Автокефальної Православної Церкви Мстислава нехай прислужиться зростанню нашої національної свідомості, нашому національно­му відродженню.

Валентина Олександренко

Протодиякон Олександр Горай