Ви тут:
Головне Культура Полтавщина Суспільство 

У Полтаві нагородили лауреатів премії імені Миколи Ярошенка

Нещодавно у стінах Полтавського художнього музею (галерея мистецтв) імені М. Ярошенка, в рамках відкриття виставки з фондової збірки музею, відбулося урочисте вручення щорічної міської премії імені Миколи Ярошенка. Започаткована вона була у 2009 році. Цього року, з ініціативи міського голови Олександра Мамая, премія стала міською. Окрім цього, кількість номінацій збільшено до 6, а грошова винагорода зросла до 2 500 грн. Про це повідомили у Полтавській міській раді.

Зі вступним словом до усіх присутніх звернулась господиня закладу, директор художнього музею Ольга Курчакова. Вона щиро привітала усіх з цією знаменною подією і побажала усім творчих успіхів у їхній подальшій роботі. Також, вона зазначила, що лауреати щорічної міської премії імені Миколи Ярошенка представляють потужний мистецький і науковий потенціал нашого міста.

До лауреатів премії та гостей заходу з вітальним словом звернулась Світлана Порохня:

− Художні виставки, особливо подібні до цієї, де демонструються твори старих майстрів, ще раз підкреслюють те величезне значення, яке відіграє в нашому житті мистецтво. Наш художній музей зберігає справжні мистецькі скарби, на цих шедеврах наші діти і молодь пізнають прекрасне, вчаться любити і розуміти мистецтво, свою багату національну культуру. Міська влада, незважаючи на складну суспільно-політичну та економічну ситуацію в державі, робить все можливе для розвитку галузі культури в Полтаві. У місті в належному стані функціонують усі музеї, музичні школи та інші заклади культури. Виділяються кошти на ремонти будівель, придбання нового обладнання, матеріальне забезпечення працівників. Адже, вкладаючи кошти в розвиток культури та мистецтва, ми вкладаємо їх у наше майбутнє! Бажаю усім лауреатам премії імені Миколи Ярошенка, щоб ваші твори й через 100 і через 200 років були окрасою кращих світових музеїв!

Лауреатами премії імені Миколи Ярошенка у 2015 році стали:

– Світлана Володимирівна Чорна – у номінації «Образотворче мистецтво. Живопис»,

– Микола Федорович Грибан – у номінації «Образотворче мистецтво. Графіка»,

– Віктор Спиридонович Узбек – у номінації «Образотворче мистецтво. Скульптура»,

– Колектив організаторів «Кадетаріуму» в Полтаві (керівник Борис Юрійович Тристанов) – у номінації «Громадська діяльність. Організація і проведення мистецьких акцій»,

– Володимир Олександрович Мокляк – у номінації «Наукові праці та дослідження в галузі мистецтва»,

– Тарас Юрійович Гунченко – у номінації «Сприяння розвитку музею та поповненню колекції ПХМГМ імені Миколи Ярошенка».

Привітав лауреатів премії Архієпископ Полтавський та Кременчуцький Владика Федір. Він наголосив на важливості мистецтва у нашому житті та благословив талановитих полтавців на нові звершення.

Після вручення премій, усі присутні мали змогу оглянути фондову виставку. Її відкриття є уже традиційною і безсумнівно найбільш очікуваною подією року.

Нові й нові тематичні виставки, що презентує заклад щороку у грудні, популяризують музейну колекцією, дають усе ширше уявлення відвідувачам про багатий культурний спадок України і світу.

Цьогорічна виставка має назву «Портретний живопис ХVІІІ – ХХ століття». На ній представлено 120 творів, написаних в різні епохи у жанрі портрету.

Серед портретованих періоду ХVІІІ-ХІХ ст. зустрічаємо видатних осіб, меценатів і державних діячів цієї епохи: князя Олексія Безбородька – полковника Ніжинського та Київського полку Гетьманщини, почесного члена Академії Мистецтв, канцлера уряду Катерини II; Дмитра Трощинського, Олексія Данилевського – предводителів Полтавського губернського дворянства; портрети військових – генерала Олексія Арбузова, Петра Драгоманова (діда Лесі Українки), представників древнього роду Галаганів, Вард, Фролових-Багрєєвих.

Серед полотен 1-ї половини ХХ ст. привертають увагу портрети, створені художниками Київської та Одеської шкіл (Сергій Шишко, Федір Кричевський, Карпо Трохименко, Михайло Козик, Олексій Шовкуненко, Павло Волокидін), талановитими митцями, що жили і працювали в Полтаві (Григорій Цисс, Іван Орлов, Іван Дряпаченко, Василь Волков).

Плеяду післявоєнних видатних митців представляють Тетяна Яблонська, Армен Атаян, Сергій Подерев’янський, Сергій Єржиковський, Валентина Виродова-Готьє, Валерій Мозок, Віктор Брикулець, Андрій Сербутовський, Микола Підгорний, Лев Маркосян, Володимир Гнипа, Валентин Бернадський, Волоимир Колесніков, Галина Рідна та інші.

Відтак, виставка з фондової збірки – це великий проект під назвою «Відкриті фонди», який Полтавський художній музей реалізовує кожен рік уже 13 років поспіль, популяризуючи художню спадщину митців різних епох і країн, надбання національної культури.