Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство Фотогалерея 

Сьогодні у Полтаві відкрили виставку сучасних ікон

Сьогодні полтавцям презентували виставку сучасних ікон «Христос рождається, славіте!», яку експонують у виставковій залі Духовно-культурного центру імені Паїсія Велечковського, що при Свято-Успенському соборі УПЦ КП.

Відкриття виставки приурочене до триріччя Духовно-культурного центру. Експозицію унікальних ікон з творчого доробку сімейної іконописної майстерні «Небо на землі» відкрили напередодні зимових свят – Святого Миколая, Різдва Христового, Водохреща.

«На рахунку нашої іконописної майстерні «Небо на землі» вже 40 виставок. Понад 11 років, адже заснована у 2004 році у Миколаєві, ми займаємося цією справою. Нині у нас працює 5 іконописців, які практикують різноманітні живописні техніки. Ікону створюємо не для себе, а для людей. Переконана, що святиня має знайти свою людину, храм, оселю. Сьогодні ікона – це надія, підтримка для людей, можливість вкотре прислухатися до Бога, що в душі кожного», – розповіла куратор виставки, представник майстерні «Небо на землі», іконописець Марія Павелко.

Ікони майстерні прикрашають чимало українських храмів та церков. Своїх шанувальників святині знайшли й у Швейцарії, Німеччині, Франції та навіть у Японії.

«На щастя, мистецтво іконопису в Україні відроджується. Представлені в експозиції святині, написані із дотриманням усіх  православних канонів. Ікона – це засвідчення того, що Бог став людиною. Це – Євангеліє у фарбах. Це – проповідь. Вона збереглася у тому стані, у якому виникла. Ікона – була витоком усього образотворчого мистецтва»,- зазначив Архієпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ КП Федір.

Святині, представлені в експозиції, дещо осучаснені, представлені в сучасному стилі, хоча іконописці майстерні продовжують працювати за старовинними технологіями. Використовують тільки натуральні матеріали: дошки із липи або черешні, паволоку-полотно, котре наклеюється як основа, левкас, яєчну темпору – фарбу із природніх пігментів та мінералів і  яєчної емульсії, у яку додають свячену воду.  На іконах можна побачити різні види озолочення та сріблення. Навіть гачки на кріплення виковують самостійно.

Для того щоб писати ікони недостатньо бути майстром й мати талант, наголошує Марія Павелко.


Особливе місце у експозиції займає святиня з молитвою, приурочена подіям революції Гідності та військовим діям на буремному Сході.

«Дорога мені ікона «Цілителька». У нашій майстерні цю святиню написали із розповідей. Ікона існувала у ІІІ столітті, до цього часу зразок не зберігся, лише – її опис. Богородиця зверталася у молитві до Христа. Але за композицією щось не вистачало, тож ми вирішили розмістити усіх святих цілителів», – додала Марія Павелко.

Ікона повинна бути завжди новою і зрозумілою сучасній людині, для якої її створюють. Святиня має говорити з нами, народжувати молитву, переконана Марія Павелко.

Виставка «Христос рождається, славіте!» триватиме до 24 січня.