Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

На Більському городищі стартувала польова археологічна школа

liviya_sirbu_na_rozkopiІдея щодо організації літніх польових археологічних шкіл для молодих науковців  не є новою. Про подібний задум давно говорили і мріяли дослідники Більського городища. Саме на таких грандіозних та інформативних пам’ятках і мають пізнавати прадавні сторінки історії студенти вишів та аспіранти. Городище є надто унікальним та шанованим в науковому світі та вже давно справедливо вважається туристичною й історичною перлиною України.

Офіційне відкриття Школи відбулося 21 липня в Більському сільському будинку культури, участь у якому взяли голова Котелевської райдержадміністрації В. Колос та заступник начальника Управління культури Полтавської облдержадміністрації В. Вождаєнко, заступник начальника Управління інфраструктури та туризму Полтавської облдержадміністрації Л. Оніщук, а також представників ЗМІ. Було презентовано чергове видання заповідника «Більськ» — збірник наукових праць — «Археологічні дослідження Більського городища-2014».

Ініціаторами даного проекту виступили Комунальна установа «Історико-культурний заповідник «Більськ» Полтавської обласної ради (директор – І. І. Корост) та Відділ археології раннього залізного віку Інституту археології НАН України, представники якого – С. А. Скорий та О. Д. Могилов координують роботу Школи. Сприяння та конкретну допомогу організаторам надали голова Котелевської районної ради В.В.Довгуша та перший заступник Котелевської районної державної адміністрації П. М. Луговий, заступник начальника управління культури Полтавської облдержадміністрації В. В. Вождаєнко, голова Більської сільської ради С.В.Залізняк та, перш за все, небайдужі меценати й, передусім, – директор СТОВ «Скіф» О. В. Бовдир. Б

Програма роботи Школи розрахована на період з 15 липня по 15 серпня 2015 року та включає в себе як польові археологічні дослідження, так і теоретичний лекційний блок, присвячений різноманітним проблемам історії та археології раннього залізного віку Європи, питанням антропології, археологічної методології, пам’яткоохоронної діяльності. Лекції в Школі будуть читати знані вітчизняні та закордонні фахівці: доктор історичних наук, професор С. А. Скорий, доктор історичних наук, професор О. Г. Левицкий (Молдова), кандидати історичних наук О. Б. Супруненко, О. Д. Могилов, І. Б. Шрамко, С. А. Задніков, Ю. О. Пуголовок та інші.

До роботи літньої польової археологічної школи долучилися представники 5 вищих учбових закладів України (Дніпропетровський національний університет імені О. Т. Гончара, Київський національний університет культури і мистецтв, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Кам’янець-Подільський національний університет імені І. І. Огієнка, Кіровоградський державний педагогічний університет ім. В. К. Винниченка). Активну участь у роботі, передусім у теоретичних заняттях, приймають представники Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна. До всіх них долучилися молоді аспіранти, представники провідних вітчизняних закладів культури й освіти. Разом їх — понад 85 чоловік.

Головна мета діяльності Школи — опанування таїн археологічної науки учасниками, проведення повномасштабних наукових досліджень на території городища, налагодження дієвої співпраці між молодими дослідниками щодо вивчення пам’яток, передусім скіфської доби.

Очікуваний результат від реалізації проекту – збільшення кількості археологів, що мають реальні бажання та прагнення вивчати древнє Більське городище, популяризація пам’ятки та, звісно, щорічні планові археологічні розвідки та розкопки, що, врешті решт, дадуть змогу розтлумачити Гелонський феномен.

Програма роботи Школи передбачає цікаву та різноманітну культурно-розважальну програму: екскурсії територією древнього міста Гелон, селищем Котельва (з відвідуванням музею С. А. Ковпака, Свято-Троїцької церкви XIX ст., з оглядом вражаючої виставки «Більське городище… Величність. Унікальність. Сучасність»), а також прогулянки унікальними екологічними стежками Ковпаківського лісопарку — пам’ятки садово-паркового мистецтва національного значення. Плануються також екскурсії до Пархомівского історико-художнього музею, Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішні, садиби Кочубея в Диканьці.

Унікальності проекту додає той факт, що він реалізується вперше не лише на теренах Котелевщини, а й на території всієї Полтавської області. І саме це є ще одним свідченням тому, що в питаннях дослідження Більського городища, його популяризації в останні роки є вагомі зрушення. У цьому році Інститутом археології НАН України та Міністерством культури уже надано СІМ відкритих листів та дозволів на проведення розвідок і розкопок на території та довкола древньої пам’ятки.

 

 

Система Orphus Поделиться на fb