Ви тут:
Аналітика Суспільство 

Військкомати шукають призовників у найнесподіваніших місцях

призывники

В Україні гряде нова – шоста хвиля мобілізації, яка повинна початися з 19 червня. 

Скільки вдалося закликати і скільки ще планують відправити в армію, Генштаб не розголошує, але очевидно, що проблеми з планом є.

У Полтавській області мобілізованих розшукують міліціонери та працівники військкоматів.
Як повідомив Новинам Полтавщини начальник відділу зв’язків із громадськістю МВС в області Юрій Сулаєв, на Полтавщині за ухилення від призову на строкову службу (ст. 335 ККУ) відкрито 7 кримінальних проваджень.
 
За ухилення від призову за мобілізацією (ст. 336 ККУ) – 56 кримінальних проваджень. Тобто усього 63 кримінальних провадження, 43-ом призовникам вручені підозри.

Від пасивного розсилання повісток військкомати перейшли до активних дій – по містах і селах країни почалося справжнє полювання на призовників, – повідомляє Укрмедіа.

Київ: тиснуть на керівників

У Києві на ринках і в магазинах облав поки немає. Якщо і є, то малопомітні. Все ж столиця – можна шокувати гостей. Зате на підприємства співробітники військкомів разом з активістами ходять як на службу.

– До нас чи не кожен день їдуть, приносять по три десятка повісток, – розповідає Віталій, гендиректор одного з ТОВ. – Але чому я повинен ганятись за своїми людьми і змушувати їх виконувати те, що до виробництва не має відношення? У мене свій план, мені робочі руки потрібні.

На думку юристів, в даному випадку закон про мобілізацію входить у конфлікт з КЗоТом.

– Закон про військову службу дійсно зобов’язує керівників підприємств сповіщати своїх співробітників і забезпечувати їх прибуття у військкомат, – говорить юрист Олександр Астаф’єв. – Але відносини між керівником і підлеглим суто трудові. Керівник не має права змушувати підлеглого виконувати те, що виходить за рамки договору. Якщо він почне тиснути, підлеглий має повне право написати заяву в міліцію.

Харків: пастка в метро

У Харкові четверту хвилю мобілізації виконали на 75%, за що одного з військових комісарів навіть відправили на гауптвахту. Це дало ефект. Тепер чоловіки молодого і середнього віку прикидають, як пересуватися по місту: перебіжками через двори або ризикувати з поїздкою в транспорті.

– На вулицях повістку ніхто не вручає, – роз’яснює заступник воєнкома Харківської області Юрій Калгушкін. – А в метро – так, акуратненько, в присутності міліціонерів. Перевірка документів, перевірка по базі даних. Якщо людина внесена в базу, повістка виписується на місці. В метро це можливо, а в трамваї, тролейбусі і електричці такого немає.

При цьому у військкоматі підкреслюють, що подібні випадки поодинокі. До крайніх заходів вдаються, якщо хлопців не можуть застати вдома і на роботі.

Дніпропетровськ: “автобуси щастя”

Серед мешканців Дніпропетровська та області тільки і розмов що про таємничих людей у камуфляжі, які начебто “ловлять” людей прямо на вулицях.

– На Червоному Камені, в районі метро і на Метробудівській, біля “Сільпо”, міліціонери зупиняють всіх хлопців, – розповідає Денис, місцевий житель. Одних після бесіди відпускають, інших садять у велику машину.

Є очевидці, як біля одного з супермаркетів працівники військкомату разом з міліцією затримали і заштовхали у “автобус щастя” відразу два десятки чоловіків. Вразливі городяни панікують: спійманих відразу везуть в АТО!

– Завтра ніхто воювати не поїде, – заспокоює заступник обласного військового комісара Сергій Полуциган. Це тривалий процес. Хтось виявиться непридатним, хтось принесе довідку, що не може служити. Для зручності громадян їх навіть возять на державному транспорті.

За законом, і це не раз підкреслювали у Генштабі, порядок оповіщення людей, які можуть підлягати мобілізації, визначають місцеві влади і військкомат. Повістки хоч на базарі можна вручати, хоч в бані – обмежень немає.

– Такі облави на ухильників влаштовували в роки ВВВ. У підсумку більшість тих, кого насильно відправляли на фронт, часто виявлялися дезертирами або впадали в паніку, підставляючи товаришів, – нагадує військовий експерт Геннадій Шульга. – Зараз багато мобілізовані, що потрапили в АТО з-під палиці, елементарно спиваються, збільшуючи статистику небойових ПП. План треба переглянути у бік не кількості, а якості. Армії потрібні фахівці, їх необхідно мотивувати. У підсумку ж беруть тих, кого вдається загнати.

Військовий комісар Дніпропетровського облвійськкомату Сергій Калашников підтверджує: Дніпропетровськ не виконує план. За 2014 рік уклонившихся від мобілізації нарахували більше двох тисяч – ті, хто взяв повістку, був визнаний придатним, але “зіскочив”. У нинішньому році ухильників вже понад 430 осіб.

Запоріжжя: пастка в ліфті

З четвертою хвилею мобілізації Запорізька область впоралася на відмінно. Успіхи намагаються закріпити. Як в Дніпропетровську, комісари, міліція та активісти у Запоріжжі чергують біля популярних супермаркетів. Але є і ноу-хау:

– Братові в ліфті вручили повістку, – розповідає Світлана Беребеня. – Він їхав додому, разом з ним в кабіну увійшли представники міліції та військкомату. Попросили представитися, подивилися в списках, знайшли і вручили повістку. Ось так він за хлібцем в магазин сходив!

В обласному військкоматі це пояснюють дуже просто:

– Люди часто не відкривають двері, якщо бачать у вічко працівника військкомату. І думають, якщо не отримали повістку, то і не відмовилися ні від чого. А якщо офіційний папір на руках, то це вже не жарти!

Львів: бунт даішників

Пару місяців тому на одинадцяти блокпостах у Львівській області інспектори ДАІ чергували разом з військовими. Загальмував автомобіль – отримуй запрошення. Історія наробила багато шуму. Першими від такого методу відхрестилися самі даішники, а потім здали назад і воєнкоми.

– Ми буквально через пару днів припинили роздавати повістки на блокпостах, так як це викликало дуже велике обурення, – каже керівник прес-центру Львівського обласного військового комісаріату Роман Поронюк. – За кілька діб вручили близько 40 повісток водіям та пасажирам, які підпадають під вікову категорію для мобілізації.

Зараз у Львові воєнкоми діють по-старому – розносять повістки по домівках і підприємствам.

Дмитро Поповський, адвокат:

– Дії працівників військкоматів порушують права громадян. Вони грунтуються на тому, що в законі не встановлені обмеження місць, де можна виписувати і вручати повістку. Але це не означає, що можна робити все що завгодно. Законодавець регулює тільки основні положення, решта має відповідати елементарним нормам справедливості, розумності та прав людини.

Олексій Арестович,  військовий експерт:

– Спрацьовує старий стереотип: держава сприймається людьми як репресивна машина, тому вони відповідають саботажем – не ходять у військкомати самі. Хоча просто явка по повістці зовсім не означає, що людину заберуть в армію. А держава відповідає на саботаж примусом, тому що не знає інших механізмів, не може мотивувати людей.

Юрій Скребець, нейрохірург, заступник головлікаря лікарні ім. Мечникова

– Невже хтось вважає, що солдат щиро буде захищати батьківщину, яка силоміць кинула його в “автобус щастя” і, відірвавши від сім’ї, привезла на фронт, не забезпечивши при цьому навіть вигляду законності, не кажучи про соціальні гарантії. Такий боєць, якщо і був раніше патріотом, тепер щонайменше задумається: а чи доречно це почуття в моєму серці?.. Мобілізація потрібна, немає сумніву. Але виконувати план таким чином не можна.

Система Orphus Поделиться на fb