Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві на два дні відкрили «Школу Свідомого Громадянина»

Остап Стасів

16 травня в Зеленій залі Полтавської ОДА пройшов перший день проекту Відкритого Університету Майдану «Школа Свідомого Громадянина».

Цей освітній проект розпочався ще наприкінці 2013 року під час Євромайдану. Тоді активісти, домовившись про невеличку сцену (позаду основної), почали запрошувати фахових спікерів читати лекції для громадськості. Тепер же проект подорожує містами України, навчаючи їх мешканців розвивати громади і створювати проекти.

Співорганізаторами заходу є НМО «Magnum Opus», Андрій Гурнік та Дмитро Геращенко за підтримки Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА, кафедри політекономії ПНПУ, фінансової допомоги Полтавського ДБК і компанії «OKRON».

Прийти на лекції цього дня міг кожен бажаючий полтавець. Організатори ставили за ціль зібрати компактну групу, з якою було б зручно працювати лекторам. Полтавців прийшло близько 70 чоловік.

Полтавці

Першими лекторами стали Остап Стасів і Олена Хіль з команди Відкритого Університету. Ця лекція називалася «Успішні соціальні проекти – міф чи реальність». На основі Університету вони показали, що саме потрібно для створення успішного проекту.

За словами спікерів, одна з цілей ВУМу – до кінця 2015 року мати осередки у кожному обласному центрі, таким чином забезпечивши покриття по всій Україні. Вони мають стати своєрідними «нейронами», які доведуть громадське життя до «стану кипіння».

Другим лектором цього дня став експерт Інституту Політичної Освіти Олександр Солонтай. Для нього тільки в цьому році це вже третій навчальний захід у Полтаві. Олександр розповів, як саме громада має контролювати владу, на що саме звертати увагу і якими шляхами може добиватися свого.

Варто відзначити результати соціологічного дослідження, яке робилося по всій Україні і про яке розповів нам Олександр. Воно показує, що за громадянською активністю наше місто замає майже останню позицію. Проте хорошою новиною є те, що (згідно цих результатів) кожен 4-ий полтавець є потенційним учасником громадських рухів, і нашому місту (і його мешканцям) є куди розвиватися.

Солонтай також на прикладі сайтів місцевої влади різних областей показав хороші приклади того, як чиновники намагаються зробити інформацію про свою діяльність відкритішою. Але це не завжди виходить.

Третю лекцію цього дня присвятили соціальному капіталу як рушійній силі економічного зростання. Її прочитала піарниця Наталія Склярська. Жінка на прикладах різних міст показала, як громада робить цікаві проекти (фестивалі, щорічні заходи), які приносять у місто прибуток і роблять йому піар.

Наприклад, в іспанському місті Буньоль щорічно проводять «Томатіну» – битву помідорами. Кожного разу це приваблює десятки тисяч туристів, які платять як за в’їзд до міста, так і за перебування (нічліг, харчування, зручна місцина для перегляду чи участі). Все це приносить містечку кошти до бюджету.

Відзначила Наталія й Івано-Франківськ, де з грудня минулого року запрацював незвичний ресторан «UrbanSpace 100». Суть була в тому, що 100 франківчан надали по 1000 доларів для відкриття ресторану. Прибуток з цього закладу направляється на соціальні проекти в місті, які обирають самі власники. За півроку ресторан став брендом, який варто відвідати кожному, хто сюди приїздить.

Закінчила перший день психолог Анна Валєнса. Її лекція стосувалася психологічного віку людини та громади. Вона розповіла, як громада в залежності від свого рівня розвитку може переживати дитячий, юнацький, дорослий і зрілий вік. І в кожному з цих випадків варто мати свій підхід до людей, щоби їх зацікавити.

Наприкінці з допомогою певних вправ учасники розділилися на кілька команд. Їх завдання – підготувати розповідь про різний вік громад і відповідні проекти у Полтаві. Що з цього вийде – побачимо у неділю, адже «Школа Свідомого Громадянина» – проект дводенний.

 

Фото: Аліна Костиря, Анна Ютченко

Роман Повзик, незалежне мистецьке об’єднання «MagnumOpus»

Система Orphus Поделиться на fb