Ви тут:

Як відбувається лабораторна діагностика туберкульозу в Полтавській області?

214e203d630408b388214d01419c1a200186dae2Лабораторна мережа як і вся медична галузь переживає реорганізацію, основні структурні зміни відбувалися 2011-2012рр. Як результат ми маємо 31-бактеріоскопічний пункт при кожній ЦРЛ та в ряді міських лікарень м.Полтави, Кременчука, Комсомольська, 3-клініно діагностичні лабораторії ІІ-рівня при Кременчуцькому,Лубенському обласних протитуберкульозних диспансерах та Опішнянській обласній туб лікарні, та 1-лабораторію ІІІ-рівня діагностики при Полтавському обласному клінічному протитуберкульозному диспансері.

На І-рівні проводять один з основних методів виявлення туберкульозу, світлову мікроскопію мазка мокротиння на наявність кислотостійких паличок (КСП +). Наступна сходинка це ІІ-рівня діагностики туберкульозу, що виконують ширшу діагностику туберкульозу – це бактеріоскопія, посів на тверде живильне середовище, ідентифікацію M.tuberculosis (МБТ+). Та вже на ІІІ-рівні діагностики туберкульозу виконують повен комплекс досліджень як основні це люмінесцентна мікроскопія, посів на рідкі поживні середовища в аналізатор ВАСТЕС, молекулярна – генетична діагностика на системі Gеnе Хрегt МТВ/RІF,ідентифікація мікобактерій, постановка тесту медикаментозної чутливості (ТМЧ) до протитуберкульозних препаратів.

Для якісного виконання досліджень на туберкульоз в області постійно відбуваються навчальні курси та тренінги як на медичних базах нашої області так і за її межами , працівники лабораторної служби лікарі та лаборанти успішно здають тестування по завершення навчання. Лабораторія ІІІ – рівня діагностики туберкульозу проводить моніторинг діяльності І – ІІ рівня на виявлення КСП, та надає консультативну підтримку в бактеріоскопічній та бактеріологічній діагностиці туберкульозу.

З 2010 року в Полтавській області відповідно до наказів МОЗ України та департаменту Охорони Здоров’я ПОДА запроваджено Зовнішній Контроль Якості бактеріоскопічної діагностики туберкульозу на виявлення КСП+ для лабораторій І та ІІ рівня. Результати в 100% проходження контролю щорічно збільшується так : 2012р-92,6%, 2013р-94,8%, 2014р-97,5%.

Зовнішній контроль проходить і лабораторія ІІІ рівня при ПОКПТД на точність виконання ряду досліджень, а основне ТМЧ до препаратів 1та 2 ряду. Контрольні панелі приходять до Центральної референт лабораторії м. Київ з супранаціональної лабораторії Латвія м.Рига , а потім доставляються до всіх лабораторій ІІІ – рівня України. Наші результат з ТМЧ : 2012р.- 93,2% та 2014р-98,8% співпадіння з еталонним результатом. Весь контроль що відбувається в нашій області ,спрямований на те щоб пацієнти як най швидше отримували достовірний результат ,відповідно вимог наказів МОЗ України та стандартів ВООЗ.

 

Завідувач КДЛ та бактеріолог ПОКПТД:

Алієва Н.М., Красношапка Ю.О.

Перейти до вмісту