Ви тут:

Національний банк України наполягає на комплексному вирішенні проблем валютних позичальників

Голова Національного банку України Валерія Гонтарева 11 лютого 2015 року виступила під час пленарного засідання Верховної Ради України.

 

Доповідь стосувалася проекту Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті” щодо посилення захисту прав позичальників”, раніше прийнятого Верховною Радою України та ветованого Президентом України.

 

За словами Валерії Гонтаревої, рішення Президента України щодо застосування вето до цього проекту Закону пояснюється тим, що замість комплексного вирішення проблем, пов’язаних з виконанням зобов’язань за кредитами в іноземній валюті, Закон фактично позбавляє кредиторів права задовольняти свої законні вимоги за рахунок заставленого майна боржника.

 

Встановлений мораторій є неприпустимим втручанням у господарську діяльність, створює значні загрози  неплатоспроможності банків та позбавляє їх можливості виконувати свої зобов’язання перед вкладниками.

 

“Такий підхід є неприйнятним, оскільки лише відтерміновує на невизначений строк вирішення проблеми валютних позичальників, залишаючи їх сам на сам зі зростаючим за нинішніх умов прогресуючими темпами боргом”, – резюмувала Голова Національного банку України Валерія Гонтарева.

 

Національний банк України вважає, що зусилля всіх органів державної влади повинні бути спрямовані на вирішенні по суті проблеми валютних позичальників, яка спричинила запровадження такого мораторію, а не вдосконаленню механізму його реалізації. Наслідком такого удосконалення може стати безстрокове існування цього обмеження.

 

За її словами, згідно з домовленостями з Міжнародним валютним фондом регулятор підтримує добровільний діалог між позичальниками та банківськими установами щодо конвертації та реструктуризації валютних кредитів.

 

У результаті тривалого процесу узгодження позицій між Національним банком України та банками з найбільшим портфелем іпотечних кредитів в іноземній валюті стало розроблення нового Меморандуму щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті, запропонованого банківською спільнотою (далі – Меморандум).

 

Активними учасниками діалогу в рамках Меморандуму є банки, у портфелі яких понад 90% від загального обсягу – іпотечні кредити в іноземній валюті. Меморандум уже підписано 12 банками.

 

Банки погодилися добровільно узяти на себе частину збитків, пов’язану зі знеціненням курсу гривні у 2014 році. Лише прямі втрати банків із найбільшим портфелем валютних кредитів від прощення частини реструктуризованого кредиту становитимуть близько 15 мільярдів гривень, або 40% від загального обсягу кредитів, що підлягають реструктуризації відповідно до умов Меморандуму.

 

Умовою вступу в силу Меморандуму залишається внесення змін до Податкового кодексу України, до чого регулятор закликає перейти в найближчий час.

 

Нагадаємо, що народні депутати України не змогли подолати вето Президента України. Наразі проект Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті” щодо посилення захисту прав позичальників” відправлено на доопрацювання.

 

Перейти до вмісту