Ви тут:

Українці створили робота-скелелаза

Викладачі університету радіоелектроніки Олексій Резниченко та Володимир Шарковський спільно з випускниками ХНУРЕ та НТУ “ХПІ” створили унікального робота, який вміє ходити по стінах. Електронне дітище на ім’я “Вігл” поки що більше нагадує залізного жука. Однак творці обіцяють, що незабаром перетворять його на прибульця з фільму “Чужий” і навчать знаходити аварійні ділянки на заводських трубах, пише pinu.com.ua.

Як виявилося, творці “Вігла” – ті ж хлопці, які в минулому році сконструювали вже відомого харків’янам мовця робота “Джівко”. Але якщо останнього свого часу створювали з підручних матеріалів, “Вігл” обійшовся в 6000 грн. “Ми приступили до його створення на початку вересня, коли дізналися про змагання з робототехніки в Словаччині. До конкурсу залишався всього місяць, тому працювати довелося дуже швидко. Проект на комп’ютері зробили буквально за два тижні, а на момент, коли вже потрібно було їхати на змагання, ми тільки зібрали “Вігла” і навіть не протестували”, – згадує один з винахідників, Олексій Резниченко. В результаті допрацьовувати свій витвір харків’янам довелося на вокзалі, в поїзді і навіть на кордоні.

За словами розробників, вони забезпечили робота лапками-щупальцями, якими він може вхопитися за щаблі пожежної драбини і, таким чином, піднятися на вершину. На відміну від майже двометрового “Джівко”, “Вігл” невеликого розміру: всього 75 см в довжину і вагою в 5,5 кг. Корпус нового робота зроблений з полегшеного алюмінію для літальних апаратів, а також пластика і високомолекулярного поліетилену. Працює “Вігл” на полімерних акумуляторах, подібних тим, які використовують в мобільних телефонах, а управління продумано таким чином, що робот пересувається в автономному режимі: сам намацує щаблі й визначає перешкоди.

Розробники пояснюють: щоб “скелелаз” почав рухатися, йому задають шлях за допомогою комп’ютерної програми. Приміром, пройти по пожежній драбині десять ступенів. Після цього, слідуючи певним алгоритмом, робот залазить на стіну, і, виконавши поставлене завдання, повертається назад. Якщо завдання потрібно змінити, “Вігл” може отримати команду і через радіосигнал.

У Словаччині, звідки днями повернулися хлопці, харківський робот подолав по трубі майже п’ять метрів, опинившись на другому місці в своїй категорії. “Завдання було піднятися на десять метрів і спуститися назад. На вершину зміг підійнятися робот з Чехії, а ось спустився назад тільки наш”, – пишається Олексій.

Тепер розробники розмірковують над тим, чим може бути корисний “Вігл”. Хлопці припускають, що за допомогою металевого помічника можна буде знаходити аварійні ділянки труб. “Щоб не ризикувати, відправляючи туди людину, можна запустити робота, який перевірить стан труб і визначить слабкі місця”, – міркує Олексій.

До слова, харків’яни планують надати “Вігл” більш страхітливий вигляд. “Ми обшиємо його пластиком і зробимо футуристичний дизайн. А голову хочемо зробити, як у інопланетянина з фільму “Чужий”, бо щупальці “Вігла” дуже схожі на щелепу, яка була у кіношного прибульця”, – ділиться планами Олексій Резниченко. Крім того, хлопці хочуть спорудити трубу для тренувань, по якій “Вігл” буде залазити на вершину і встановлювати маячки.

Перейти до вмісту