Ви тут:

Танці, миття посуду, зміна шрифту: 17 порад, як зберегти гостроту розуму

School_Marriage3

Миття посуду, письмо від руки, зміни шрифту на комп’ютері, а ще відеоігри і танці – виявляється, все це належить до дієвих способів підтримувати гостроту розуму в літньому віці.

Те, що йде на користь тілу, корисне й для розуму. Наприклад, це збалансована дієта, в якій багато овочів та фруктів, зате небагато – цукру, насичених жирів та алкоголю, фізичні вправи та 8-гoдинний сон.

Видання ж Time на додачу до цього зібрало 17 цікавих порад, вірність яких теж підтверджує наука.

Кілька років тому дослідники виявили, що знижувати ризик деменції – на цілих 75% – здатні танці. Вони, як будь-яке аеробне навантаження, поліпшують кровопостачання мозку, а також змушують думати над точністю своїх рухів.

Учені з Медичної школи Стенфордського університету виявили, що барокова музика (Вівальді, Бах) впливає на мозок таким чином, що уважність посилюється, а події міцніше закарбовуються в пам’яті. Крім цього науковці виявили, що люди, які грають на якомусь музичному інструменті понад 10 років, мають пам’ять кращу, ніж ті, хто грає не так довго чи не грає взагалі.

Вивчення іноземних мов здатне відтермінувати розвиток деменції в похилому віці. В людей-білінгвів порушення когнітивних функцій настає в середньому на 4,5 року пізніше, вирахували вчені.

Гра в “Монополію”, шахи, шашки або карти теж тримає мозок “у тонусі”. Людям, що люблять настільні ігри, деменція загрожує на 15% менше, виявили французькі дослідники.

Корисне також читання, але вчені попереджають: не варто перезавантажувати мозок інформацією. Ліпше прочитати дві статті та добре їх обдумати, ніж “проковтнути” 20.

Іще експерти радять час від часу змінювати шрифт на комп’ютері, зі зручного для ока Arial чи Times New Roman на щось на кшталт Comic Sans. Це змусить мозок під час читання старанніше попрацювати.

Багатозадачність завантажує лобну ділянку мозку, а вона відповідає за прийняття рішень та розв’язання задач. Коли ми робимо одну справу за раз, то тим самим поліпшуємо свою здатність  навчатися, розуміти та застосовувати нову інформацію.

Американські вчені провели експеримент: вони попросили студентів-добровольців протягом 3 днів виділяти по 20 хвилин на записи про свої стреси. Ця вправа позитивно позначилася на пам’яті учасників. Як пояснили дослідники, студенти виклали на папері нав’язливі думки, які лишав по собі стрес. Тим самим вони “звільнили місце” в оперативній пам’яті.

Плетіння гачком або спицями, садівництво та будь-яке заняття, де працюють руки, теж подовжує молодість мозку.

Люди, які мають мету в житті, рідше страждають на депресію, та й живуть довше. Наявність мети корисна й для здоров’я мозку. Вчені виявили, що в людей, які мають мету, вдвічі більше шансів уберегтися від хвороби Альцгеймера.

Соціальну активність, спілкування з друзями та родичами науковці теж пов’язують зі збереженням гостроти розуму в похилому віці.

Одне дослідження довело, що гра в Tetris здатна збільшувати кількість сірої речовини в мозку. Також учені довели корисність комп’ютерних ігор-головоломок на кшталт Portal 2.

Не треба марнувати годину на те, на що вистачить 10 хвилин. Так само не варто намагатися встигнути зробити за 10 хвилин те, що потребує години. Учені радять “калібрувати” свою ментальну енергію, чітко усвідомлювати, як виконувати те чи інше завдання.

Писати від руки може бути довше, ніж друкувати, зате від цього більше користі мозку. Дослідники виявили, що краще вчаться ті студенти, які пишуть конспекти від руки. Цей процес робить ефективнішою обробку інформації.

Той, хто вночі спить по 7-8 годин, проживе довше й буде здоровіший, вважають дослідники. Окрім цього, дуже добре “перезавантажують” мозок короткі – хвилин по 6 – сеанси денного сну.

Миття посуду, приготування їжі та прибирання – такий собі домашній фітнес, який також знижує ризик розвитку деменції. Дослідники стверджують, користь є навіть від гри в карти або пересування в інвалідному візку.

Також учені радять не припиняти кидати собі виклики та без упину штовхати на вищий щабель. Хай щоразу навіть кросворд буде складнішим, а прогулянка – трохи довшою.

Перейти до вмісту