Ви тут:
Україна 

Виступ Президента на засіданні РНБО ((ВІДЕО)

Шановні пані та панове!

Завершується найважчий рік в новітній історії України – рік нашої Вітчизняної війни 2014 року, війни за свободу, незалежність, суверенітет та територіальну цілісність нашої держави.

Ця війна зробила нас сильнішими. Ця війна згуртувала нас як націю. Вперше Україна є такою об’єднаною. Разом з цим ця війна завдала нищівного удару по українській економіці. Уявіть собі, щоденно українським платникам податків, українській державі операція на Сході коштує майже 100 мільйонів гривень.

В таких умовах, безумовно, ми маємо також враховувати, що частина економіки на окупованих територіях зруйнована, решта знаходиться під контролем бойовиків, які викинули людей на вулицю і зупинили виробництво. В цих умовах держава робить максимум для того, щоб забезпечити той рівень надходжень, який є на сьогоднішній день. Ми маємо це враховувати при плануванні бюджету 2015 року, який також буде надзвичайно важким.

Та є одна стаття видатків, на яких ми не можемо економити. Ми впевнені, що перший пріоритет існування держави – це оборона, захист суверенітету та територіальної цілісності.

Так, у цій війні нас морально і матеріально підтримує весь світ: приймаються рішення про виділення коштів як на двосторонній, так і на багатосторонній основі. Але, як показала практика, найголовніші наші союзники – Збройні Сили України, Національна гвардія, Прикордонні війська, Служба безпеки, зведені підрозділи Міністерства внутрішніх справ. Тому безумовно на сьогоднішній день зміцнення обороноздатності нашої держави є предметом загальнонаціонального консенсусу.

Вчора оприлюдненні авторитетні соціологічні дослідження. Завжди в Україні найбільшим рівнем довіри користувалась церква. Вперше за всі роки незалежності рівень довіри церкви і рівень довіри до української армії зрівнявся. Ніхто в суспільстві не заперечує проти істотного збільшення витрат на безпеку, бо всі розуміють: хто шкодує коштів на свою армію, той годує чужу.

Вчора я вніс до Верховної Ради проект закону, який скасовує позаблоковий статус України, перехід до якого в 2010 року був однією з найбільших помилок тодішнього злочинного державного керівництва. Тим самим я демонструю, що прийнято одноголосне суспільне рішення про відновлення євроатлантичної інтеграції. Безумовно, це не означає негайного вступу до НАТО, але це означає, що країна має відповідати критеріям НАТО. До речі, критерії вступу до Європейського Союзу часто збігаються з критеріями вступу до Альянсу. І, безумовно, показники бюджету мають це враховувати.

Володимире Борисовичу Гройсман, прошу Вас з повагою поставитись до пропозиції Президента про позачерговий розгляд цього законопроекту. Я не маю жодного сумніву в позитивному голосуванні за це питання.

Нагадую, що коаліційна угода, яка стала частиною програми дій Уряду і була проголосована Верховною Радою, передбачає, що витрати на безпеку та оборону мають досягати 5% ВВП. В проекті рішень, які ми спільно підготували – щойно завершились консультації за участю Прем’єр-міністра, силових міністрів, Генерального прокурора, міністра фінансів – ми дуже наблизились до рівня видатків на безпеку і оборону у 5% ВВП. І виконали те завдання, яке поставили народні депутати, що увійшли до коаліції.

Країна зараз віддає останнє і ми дійсно у співвідношенні наших можливостей робимо неймовірне. Зверніть увагу, ми маємо намір витратити в 2015 року близько 5% ВВП не лише для стримування поточних загроз, але для інвестування в оборону країни на середньострокову та довгострокову перспективу. Я не допущу більше такого ставлення до державної безпеки і оборони, яке демонструвалося попередні роки, коли армія та Збройні Сили фізично знищувались, руйнувалась здатність держави і народу себе захистити. Сьогодні ми навчені помилками минулого, безтурботністю, недбалістю. Я навіть впевнений, що це був злочин – цілеспрямований злочин щодо знищення української державності. Тому ми закладаємо основу для безпеки як мінімум цілого покоління українців.

Упевнений найближчим часом мій мирний план, який втілений у Мінському протоколі та Мінському меморандумі, де чітко закріплено припинення вогню, звільнення заручників, перекриття кордону, негайний вивід всіх іноземних військ, забезпечення ефективної інформаційної присутності на окупованій території та рішучі політичні кроки зі звільнення території України, – на сьогоднішній день має запрацювати. Український суверенітет на тимчасово окупованій частині Донецької та Луганської областей має бути відновлений. Однак наш фінансовий план має виходити в тому числі і з ймовірності форс-мажорних ситуацій, як-то поновлення інтенсивного наступу ворога в будь-який час чи повномасштабне вторгнення до нашої країни.

Військова загроза зі Сходу залишиться головним викликом нашій безпеці. Хотів би помилитися, але уроки історії треба вивчати і навчитися робити з них висновки.

Відтак в умовах обмежених фінансових ресурсів держави вкрай необхідно знайти раціональний баланс між потребами і можливостями. Маємо забезпечити безпеку, але дуже важливо – не виснажити до кінця економіку. Ми маємо створити можливості, щоб економіка розвивалася.

На одному з попередніх засідань РНБО ми вже визначили пріоритетні напрямки фінансування у сфері національної безпеки і оборони. Сьогодні ключовими є потреби Збройних Сил, Національної гвардії, Прикордонної служби, Служби безпеки та підрозділів Міністерства внутрішніх справ.

Ми повинні звернути серйозну увагу на забезпечення Збройних Сил, інших військових формувань і правоохоронних органів сучасною технікою та озброєнням. Саме тому окремої уваги потребує обговорення державного оборонного замовлення. Пріоритет віддається вітчизняному виробнику. Те, що завжди фінансувалося за залишковим принципом, тобто державне оборонне замовлення, на сьогоднішній день виходить на якісно новий рівень. Те, чого бракує маємо придбати за кордоном, і тут над цими можливостями непогано попрацювала вітчизняна дипломатія. Вперше ми будемо застосовувати використання режиму довгострокового кредитування з боку держав-постачальників найнеобхіднішого під відповідні державні гарантії. Під час закордонних візитів ми обговорили ці питання, вони знайшли підтримку і розуміння наших іноземних партнерів.

Державні оборонні підприємства за моїм наказом перейшли на цілодобову роботу. Я думаю, що знижувати темп сьогодні аж ніяк не можна. Той графік щодо відновлення боєздатності держави, його ми всі зобов’язанні неухильно дотримуватися. До речі, відсутність фінансування не є причиною зупинки виробництва. Ми робимо все можливе, щоб негайно ліквідовувати заборгованість. У нас не повинно бути більше випадків, коли виділені кошти невчасно засвоюються або використовуються неефективно.

Питання боротьби з корупцією в оборонному, правоохоронному та безпековому відомствах на сьогодні також є пріоритетним. Я сподіваюсь, що відповідні міністри – ми зі Степаном Тимофійовичем Полтораком проводимо відповідну роботу – принесуть найближчим часом свої плоди.

Загроза тероризму, диверсій сьогодні зросла в рази. Ефективні дії Служби безпеки, підрозділів Міністерства внутрішніх справ, розслідування, які має робити Генеральна прокуратура є важливими. Серйозного посилення потребує діяльність розвідувальних органів. Разом з новим Секретарем РНБО ми значно підвищимо ефективність діяльності розвідувальних органів. Я просив би Олександра Валентиновича Турчинова, на найближчому засіданні РНБО внести свої пропозиції з покращення координації та підвищення ефективності діяльності розвідувальних органів держави.

Нарешті, переходимо від слів до конкретних справ у реформуванні МВС. Є пропозиція, яка була внесена міністром Арсеном Борисовичем Аваковим. В цілому я підтримую висловлені підходи, і найближчим часом ми маємо провести цю реформу. Для реформування МВС також потрібні гроші і в бюджеті вони передбачені.

Маємо обговорити питання грошового забезпечення військовослужбовців, які служать в зоні АТО. Ставлю чітке завдання: ті, хто перебувають на першій лінії, в умовах безпосередньої небезпеки бойових зіткнень, повинні мати щоденні особливі умови оплати. Але ми маємо забезпечити ротації, щоб вони могли відновлювати боєздатність і проводити навчання. Це має бути враховано при визначенні грошового забезпечення військовослужбовців.

Шановні колеги!

З метою проведення планової заміни військовослужбовців, які тривалий час виконують бойові завдання в зоні проведення антитерористичної операції, нарощування угруповань військ та сил для відбиття можливого відкритого вторгнення регулярних військ постає необхідність проведення в 2015 році циклу часткових мобілізацій.

Сьогодні на засіданні РНБО це буде детально обговорено. Плануючи подальшу мобілізацію, ми, безумовно, повинні врахувати всі помилки та прорахунки, які траплялися під час проведення попередніх мобілізацій. Ні в якому разі нам не можна допустити, щоб хворі, психологічно непридатні до служби потрапляли до лав Збройних Сил.

Не маю сумнівів, що має бути посилена робота військових комісаріатів. До цих пір не виконане моє завдання щодо часткової заміни військових комісарів тими Героями, які були поранені в зоні АТО.

До Збройних Сил України, інших військових формувань мають бути призвані виключно патріотично налаштовані громадяни України, фізично підготовлені до військової служби, морально та психологічно здорові, які мають відповідну військово-професійну підготовку і спроможні зі зброєю в руках захищати суверенітет, незалежність і територіальну цілісність держави.

Пропоную встановити сувору відповідальність військових комісарів за якість призваних під час мобілізації військовозобов’язаних.

Вжити заходів щодо проведення всеохоплюючої рекламно-агітаційної кампанії стосовно мети і необхідності проведення мобілізації та протидії здійсненню з боку засобів масової інформації сусідньої країни інформаційно-психологічних атак, спрямованих на її зрив. Я думаю, нам тут потрібна координація Уряду та РНБО. Ні в якому разі ми не можемо допустити, щоб внаслідок інформаційної війни проти нашої держави було відкрито другий фронт всередині країни проти мобілізації або проти здатності країни себе захищати.

Мобілізацію необхідно провести поетапно, у визначених термінах і обсягах.

Потрібно заборонити направлення до зони проведення антитерористичної операції військових частин та підрозділів без проведення повноцінної підготовки призваного особового складу у навчальних центрах та бойового злагодження у складі розрахунків та підрозділів безпосередньо на полігонах.

Ми плануємо відновити призов до лав Збройних Сил. Це дозволить нам вже найближчим часом – в першому кварталі – забезпечити демобілізацію тих військових строкової служби, які були призвані рік чи півтора роки тому. Необхідно заборонити направляти військових в рамках призову до зони АТО. Це має стати підготовкою якісного резерву та людей, які будуть мати відповідний досвід.

Сьогодні на Раді національної безпеки і оборони України лежить величезна відповідальність. Українське суспільство довірило нам свою безпеку і ми повинні виправдати цю довіру правильною стратегією наших дій і цілком конкретними справами, спрямованими на її реалізацію.

Впевнений, що нам це вдасться. Альтернативи не існує.

Слава Україні!

Система Orphus Поделиться на fb