Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

«Шевченківці» в Полтаві зустрічали «довженківців» із Чернігівщини

  Чернігівська делегація у складі науковців  Сосницького літературно-меморіального музею  О. П. Довженка, учителів та учнів загальноосвітніх шкіл побувала на Полтавщині, в краю, з яким Великого Кобзаря поєднав час «трьох літ».

Це – 1843, 1845 і 1859 рр., коли на полтавській землі Тарасом Шевченком створені поетичні та художні шедеври. Відомо, що для Археографічної комісії Великий Кобзар описував історичні пам’ятки. Зокрема, перебуваючи в Полтаві, Тарас Шевченко намалював хату першого поета нової української літератури – Івана Котляревського. Гості з Чернігівщини відвідали садибу класика на Івановій горі. Разом із головою Полтавського громадського Шевченківського комітету й обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» Валентиною Шемчук вклонилися «довженківці» Тарасові Шевченку біля пам’ятника Кобзареві.  Побували й у садибі-музеї Панаса Мирного – палкого шанувальника творчості Українського Національного Пророка.

           Із Полтави дорога делегації чернігівців, очолюваної учителем української мови та літератури, бібліотекарем Великоустівської загальноосвітньої школи, представником Сосницького відділення Чернігівського земляцтва Валентиною Мовчан,   пролягла в «довженківські» Яреськи. Це розташоване на березі Псла шишацьке село на Полтавщині надихало письменника й режисера на створення знаменитої «Землі», знятої 1929 року. Мальовничі місця, оспівані великим сином Сосниччини, тепло зустріли  і його нащадків.

             “У дні 115-ї річниці від дня народження Олександра Довженка 2009 року ми, полтавці, прийшовши в Сосниці до родинного обійстя автора “Зачарованої Десни”, віддали данину пам’яті митцеві, котрий уславив у світі Україну, свою малу Батьківщину – Чернігівщину й нашу рідну Полтавську землю. Нині, у рік 200-літнього ювілею від дня народження Великого Кобзаря та 120-річчя від дня народження Олександра Довженка як щирих давніх друзів зустрічаємо чернігівських гостей на Полтавщині. Ми всі йдемо до нових українських обріїв, омріяних велетами національного духу, тепло зберігаючи в душах вічні образи їхніх творінь, – зауважила заслужений працівник культури України Валентина Шемчук. – А пророчі заповіти Тараса Шевченка й Олександра Довженка як святі ореоли оберігають Україну й наш народ”.

Перейти до вмісту