Ви тут:

Марківська церква Іоанна Хрестителя відзначила 200-річчя

У приміщенні Кобеляцької районної бібліотеки відбулися урочистості з нагоди 200‑річчя марківської церкви Іоанна Хрестителя Київського патріархату.

Ведучі заходу Оксана Черкаська та Оксана Рибка розповіли, що церква на честь Різдва Іоанна Предтечі в селі Марківка — це унікальна пам’ятка церковного будівництва доби класицизму, що не має аналогів на Полтавщині. Мурована, з окремою дзвіницею та обнесена тесом церква була споруджена у 1814 році стараннями колезького радника, власника села, поміщика Василя Маркова.

Як пише “ЕХО з регіону”, на сьогоднішній день невідомо, який вигляд мали фасади цієї будівлі. Адже на початку двадцятого століття її обшили деревом. Причиною цього була низька якість цегли, з якої зведено церкву. Тому штукатурні роботи замінили на столярні. І достеменно невідомо, чи зберегли майстри первинний задум архітектора, чи пішли за спрощеним варіантом. Проте в самому інтер’єрі збереглися сюжетні розписи. Із загального боку церкви — відокремлена двох’ярусна дзвіниця, яка була увінчана шпилем.

Далі ведучі повідомили, що під час більшовицьких гонінь на церкву храм був закритий, а дзвіниця — зруйнована. Богослужіння відновилось лише у 1941 році за німецької окупації. У повоєнні роки до марківської церкви йшли прихожани з Решетилівського, Козельщинського, Новосан–жарського та Кобеляцького районів. Цьому сприяло її місце розташування та історична спадщина. Дзвіницю відновили лише в 1996 році стараннями парафіян та настоятеля. У 2005-му, згідно рішення парафіяльних зборів, церква перейшла у підпорядкування Української православної церкви Київського патріархату. А в 2006-му до марківської церкви приїздив патріарх та служив літургію.

Цьогоріч релігійна громада села Марківка відзначила 200‑літній ювілей церкви Різдва Іоанна Предтечі. Урочисто-святкову літургію очолив архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір зі священиками української православної церкви Київського патріархату та настоятелем храму Дмитром Кулічковським. Наразі в церкві новий настоятель — Дмитро Луценко, родом із Луганщини. Проте його коріння з Полтавської області.

Далі до слова запросили першого заступника голови Кобеляцької райдержадміністрації Павла Мудрака. У своєму виступі він зазначив, що наразі марківська церква потребує оновлення та відновлення. І висловив сподівання, що невдовзі храм Господній відновить свою колишню силу й енергетику, а кількість прихожан зросте. І вони будуть приходити сюди не лише на свята, а й на богослужіння.

Звернувся до гостей і нинішній настоятель церкви Дмитро Луценко. Він також озвучив кілька цікавих історичних фактів, пов’язаних із храмом. Зокрема сказав, що за розповідями старожилів, у передвоєнні роки підвальне приміщення церкви використовували в якості зерносховища. А в часи Великої Вітчизняної війни там переховувались і лікувались поранені радянські солдати.

— До речі, цікавий факт, — каже настоятель, — коли німецько-фашистські загарбники полишали Марківку, то спалили майже всі будинки в селі. А храм навіть не стали чіпати.

Завершилось свято виступами місцевих артистів. Хор «Кобеляцькі джерела» виконав молитву «Отче наш», а Алім Чесак — пісню «Боже, Україну збережи».

 

поширити новину: