Ви тут:
Суспільство Точка зору 

Журналісти повинні бачити як живуть засуджені та допомагати їм адаптуватися до суспільства – Роман Дрозд

Журналісти мають бачити у яких умовах живуть засуджені та чим вони займають протягом дня. Часті візити журналістів до місць позбавлення волі допоможуть засудженим адаптуватися до суспільства. Таку думку висловив керівник пенітенціарного напрямку БО «СВІТЛО НАДІЇ» Роман Дрозд, під час тренінгу для журналістів з питань висвітлення діяльності кримінально-виконавчої системи у контексті дотримання прав засуджених під час відбування покарань в установах пенітенціарної служби.

«Головна мета тренінгу – подати у доступній формі інформацію про пенітенціарну систему, для того, щоб журналістам було простіше писати на цю тему. Я впевнений, що чим більша кількість візитів журналістів, представників громадських організацій до місць позбавлення волі, тим менші шанси, що будуть порушуватися права засуджених. Тому, кожного разу, коли журналіст знаходиться у колонії, для мене важливо, щоб він не знімав красиві кадри, як на екскурсії, а бачив і знав у яких умовах живуть засуджені насправді», – розповів Дрозд.

За словами доктора юридичних наук Ірини Яковець, преса може допомогти надати моральну допомогу у ресоціалізації осіб, які відбули покарання, і після звільнення повертаються до суспільства.

«Сьогодні за підтримки БО «Світло надії» ми проводимо тренінг для журналістів. Ми вважаємо, що це актуальна тема, бо забезпечення прав засуджених, у нас неналежним чином висвітлюється у пресі. Тому, що ЗМІ більше сфокусовані на цікавих, з точки зору слухача чи глядача, подіях.

Преса може допомогти надати моральну допомогу у ресоціалізації осіб, які відбули покарання, і після звільнення повертаються до суспільства. По-перше, засуджені часто стикаються із тим, що суспільство їх не приймає. Також разом із тим, у тому числі і з подачі преси, стосовно колишніх засуджених складається негативний імідж, це для людини стає додатковою перепоною для повернення у суспільство. Людина дуже часто не може знайти роботу, житло. І на усі ці проблеми потрібно звертати увагу. Сьогодні ми будемо говорити більше про осіб, яких тримають у місцях позбавлення волі, бо, як свідчить практика, основним негативним аспектом місць позбавлення волі є ізоляція особи. І ЗМІ можуть зменшити цю ізоляцію. Якщо людина буде бачити, що вона цікава для суспільства, що нею цікавляться, вона буде повертатися до громадськості. Преса також може забезпечити і дотримання прав засуджених в установах виконання покарань.

У травні поточного року набули чинності зміни до кримінально-виконавчого законодавства, і тепер суб’єктом громадського контролю можуть залучати представників ЗМІ. При цьому ЗМІ можуть знімати усе і мають право, згідно із законом, негайно цю інформацію оприлюднювати. На сьогодні уже не має потреб узгоджувати інформацію, яка подається.

Але представники ЗМІ не завжди дотримуються коректності. Вважається, що засуджений – це людина, у якої взагалі не має прав, емоцій, і таке інше. І можна, інколи, своїм візитом спровокувати негативну реакцію.

Усе ж таки, порушення прав засуджених до тепер мають місце, це і побої, і залучення до рабської праці, коли засуджені не отримують зарплати за роботу. І представники ЗМІ можуть разом із юристами подолати цю проблему», – сказала доктор юридичних наук Ірина Яковець.

Система Orphus Поделиться на fb