5 аргументів, щоб відмовитися від вживання цукру
У всьому світі вміст цукру в багатьох продуктах харчування є нормою. Люди ведуть солодкий спосіб життя, який шкодить їх здоров’ю, навіть не усвідомлюючи цього. Та що ж ми отримуємо разом з цукром, пише foka.com.ua.
1. Цукор погано впливає на кістки
На засвоєння рафінованого цукру витрачається велика кількість кальцію. Завдяки цьому кальцій ніби вимивається з кісткової тканини. Це робить людину вразливою для остеопорозу (стоншування кісткової тканини), підвищує ймовірність переломів і т.д.
Крім того, цукор послаблює наші зуби, роблячи їх вразливими для карієсу. При вживанні цукру в роті підвищується рівень кислотності, через що відбувається швидке розмноження хвороботворних бактерій, що псують емаль зубів.
2. Цукор викликає відкладення жиру.
Цукор, який ви спожили, зберігається в печінці у вигляді глікогену. У разі якщо запаси глікогену починають перевищувати норму, надлишок цукру зберігається у вигляді жиру, головним чином на животі та стегнах. Більш того, присутність в організмі однієї речовини може блокувати, або стимулює поглинання іншої.
Вживання цукру разом з жиром, за деякими даними, сприяє засвоєнню жиру. Таким чином, споживання цукру провокує ожиріння. Цукор – це висококалорійний продукт, практично не містить вітамінів, клітковини і мінеральних речовин.
3. Цукор створює несправжнє відчуття голоду.
Вчені виявили в мозку клітини контролю над апетитом, що викликають посилене відчуття голоду. При надмірному споживанні продуктів з високим вмістом цукру вільні радикали заважають нормальній роботі нейронів і призводять до помилкового апетиту, сприяючи переїданню і ожирінню.
Ще одна причина почуття помилкового голоду – різке підвищення, а потім спад рівня глюкози в крові. Цукор в харчуванні призводить до занадто швидкого підвищення рівня інсуліну й глюкози. Несправжнє відчуття голоду призводить до переїдання.
4. Цукор сприяє старінню.
Вживання зайвої кількості цукру може привести до появи зморшок через те, що цукор відкладається про запас в коллагені (білок, що становить основу сполучної тканини) шкіри, роблячи її менш еластичною.
5. Цукор викликає звикання.
Проведені на пацюках досліди показали, що вживання цукру викликає залежність. При цьому відбуваються зміни в мозку дуже схожі на ті, що виникають під дією кокаїну, морфію, чи нікотину. На думку вчених, для людини ці висновки будуть аналогічними.
Щоб не мати проблем зі здоров’ям, потрібно виключити цукор з раціону. Повністю цукор з ужитку вивести не можна – він необхідний для функціонування людини. Однак споживання рафінованого цукру слід скоротити до мінімуму.
Бажано виключити з раціону всякі цукерки, торти, згущене молоко, варення і так далі – продукти з високою концентрацією рафінованого цукру. Цукор повинен знаходитися в складі природних продуктів: фруктів, овочів або меду і т.д.