Ви тут:

Голова Нацбанку України назвала головні об’єктивні причини нестабільної ситуації на валютному ринку

imagesГоловними об’єктивними причинами нестабільної ситуації на валютному ринку є військові дії на сході країни та реальне скорочення бізнесу, яке сталося за розбалансування економічних показників щодо інфляції, падіння ВВП, а також очікування жорстких санкцій, що можуть негативно позначитися на економіці у майбутньому.

Про це Голова Національного банку України Валерія Гонтарева заявила сьогодні під час виступу у Верховній Раді України.

Серед суб’єктивних причин вона назвала штучне нагнітання паніки серед населення та бізнесу, а також бажання окремих гравців валютного ринку отримати швидкий прибуток.

Крім того, за її словами, негативні очікування суб’єктів валютного ринку посилюються провокаційними заявами окремих політиків про можливість початку повномасштабної війни з Росією. Ці очікування, загальна напруженість, а також розбалансування основних макропоказників, у свою чергу, провокують додатковий тиск на курс.

Валерія Гонтарева нагадала, що відповідно до угоди з Міжнародним валютним фондом Україна зобов’язалася дотримуватися режиму гнучкого обмінного курсу та інфляційного таргетування, тому регулятор обмежений у проведенні валютних інтервенцій.

Вона зауважила, що існують також зобов’язання перед Міжнародним валютним фондом щодо підтримання необхідного мінімального рівня обсягу міжнародних резервів країни.

“Попри це режим гнучкого курсоутворення не означає вільного падіння. За останні сім днів Національний банк України тричі виходив на валютний ринок з інтервенціями для його стабілізації. Регулятор проводив інтервенції не за фіксованим курсом, а за ринковим, та згладжував панічну поведінку учасників ринку. Національний банк продав 150 млн. дол. США за останніх сім днів та планує і надалі брати активну участь у роботі валютного ринку”, – підкреслила Голова Національного банку України.

За оцінками центрального банку, навіть з урахуванням втрат, яких зазнає Україна від військових дій, рівноважний рівень курсу повинен бути в діапазоні 11,50 – 11,90 гривні за долар США.

“Усім зрозуміло, що ніяких економічних чинників для курсу на рівні 13 або 13,50 гривні за долар США не існує. Це тільки панічні настрої. Усі розуміють, що курс дуже відхилився від свого збалансованого рівня”, – наголосила Валерія Гонтарева.

Як зауважила Валерія Гонтарева, навіть рівень обмінного курсу, що встановився в ІІ кварталі цього року, а саме 11,70 гривні за долар США, дав можливість серйозно знизити дефіцит поточного рахунку і фактично вирівняти платіжний баланс. Більш того, вже найближчим часом в Україну мають надійти 500 млн. дол. США від Світового банку і 1,45 млрд. дол. США від Міжнародного валютного фонду, що дасть змогу отримати профіцитний платіжний баланс у серпні цього року.

“Національний банк не збирається відсторонюватися від валютного ринку та зробить усе можливе, щоб стабілізувати курс на його рівноважному збалансованому рівні”, – повідомила Валерія Гонтарева.

Вона наголосила, що регулятор буде застосовувати до учасників валютного ринку досить жорсткі адміністративні заходи на час проведення АТО, у разі, якщо його ринкові механізми не спрацюють.

“Я щиро підтримую ринкові кроки, проте зараз ми обговорюємо з Міжнародним валютним фондом інструментарій адміністративних заходів і отримуємо з їхнього боку дуже конструктивну підтримку”, – сказала Валерія Гонтарева.

Система Orphus Поделиться на fb
Перейти до вмісту