MENU

Блоги

Обласне комунальне інформаційне агенство Новини Полтавщини

Михеїл Саакашвілі: «Треба прорвати олігархічну блокаду українського села!»

У країнах Євросоюзу фермер щороку отримує допомогу в розмірі майже 800 євро на гектар. Це дає змогу європейським сільгоспвиробникам мати низьку собівартість продукції. Відповідно і в магазинах – дешеві якісні продукти.
Зовсім інша картина в Україні,середньостатистичний українець витрачає на харчування чи не половину місячного доходу. Бо єдиною підтримкою малим і середнім аграріям до 2016 року був так званий спецрежим ПДВ, відповідно до якого ПДВ акумулювався на спецрахунку господарства, а сільгоспвиробник використовував його на придбання пального, міндобрив, засобів захисту рослин – це були його обігові кошти.
Наприкінці минулого року, коли ухвалювався Держбюджет-2016, фермери по всій Україні перекривали автотраси, пікетували парламент, але так і не змогли переконати центральну владу, яка аргументувала скасування спецрежиму ПДВ необхідністю наповнити скарбницю країни в умовах російської агресії. Ледве відстояли мораторій на продаж землі, бо тоді кінець Україні, в якої тільки й залишилося – чорноземи. Запровадити продаж землі в нинішніх умовах – це все одно, що завести війну в кожне село, вважають експерти.
Минув рік. Фермери запитують урядовців: ну що, податкові новації збільшили надходження до бюджету? Ні, кажуть, зменшили. Й обіцяної прямої підтримки фермери теж не дочекалися. Адже забрані у малих виробників кошти транзитом пішли на рахунки олігархів-експортерів як повернення експортного ПДВ і як підтримка окремих галузей… Тобто, за такої державної політики бідні стали ще біднішими, а багаті ще багатшими.
Цьогоріч фермери ледь звели кінці з кінцями на кредитах під 25-30%. А ще, кажуть в один голос, в Держкомземі не можливо продовжити договори оренди чи оформити землю в користування без хабаря у 300-500 гривень за гектар.
Певно, щоб додушити малий бізнес у сільському господарстві, насельники печерських пагорбів додумалися з 2017 року взагалі перевести фермерів на загальну систему оподаткування. У той же час преференції наступного року обіцяють тільки овочівникам, цукровикам та тваринникам. Щодо останніх двох галузей, що це кілька відомих олігархів. Одночасно латифундисти разом з аферистами з Мінагрополітики та Держгеокадастру хочуть протягнути через парламент закон про емфітевзис, тобто, прихований продаж землі.
- Чим відрізняється фермер від олігарха, котрий очолює агрохолдинг? – запитує голова Асоціації фермерів та приватних землевласників «Відродження Полтавщини» Віктор Галич? – Ну окрім того, що вони все купують дешевше, бо у великих об’ємах?
І сам же відповідає: «Жоден латифундист не живе в селі. Він не завжди навіть знає, де ті села, які дають йому надприбутки. Техніка заїхала навесні – посіяла, заїхала літом-восени – зібрала врожай. І все. А 85% фермерів живуть у тих селах, де обробляють землю. І школа, і ФАП, і сільрада йдуть до нього за допомогою».
Саме Віктор Галич запросив лідера «Руху нових сил» Михеїла Саакашвілі до Миргорода: не так багато в Україні політиків, які вміють чути і не ставляться до простих людей, як до бидла. У Саакашвілі немає фірм, віл, яхт, годинників вартістю сотні тисяч доларів і кумів-олігархів. Зате у нього є досвід побудови успішної країни. Немалу роль зіграли й відгуки про Саакашвілі колег Віктора Анатолійовича з Одеської обласної асоціації фермерів: «Ми за Міхо – горою. Він навчив нас не боятися негідників у владі…»
Михеїл Саакашвілі оглянув у селі Кибинці зерносховища фермерського господарства «Господар», як очолює Віктор Галич. Фермери поскаржилися йому на те, що, приміром сою ще два роки тому продавали по $800 за тонну, а нині експортери заледве дають за неї $325. Але такі гіганти, як «Нібулон», припинили купівлю збіжжя у малих сільгоспвиробників, позаяк в «Укрзалізниці» чомусь виник дефіцит вагонів і за кожен вагон треба давати хабаря.
«Нам набридло ви-жи-ва-ти! Ми хочемо чесно працювати й нормально жити!» – звучало рефреном з різних боків на зустрічі фермерів Полтавщини з Михеїлом Саакашвілі у приміщенні Кибинцівської школи.
У перерві між Кибинцями і зустріччю М.Саакашвілі з жителями Миргородщини у районному Будинку культури, харизматичний грузин побував на ринку Миргорода. По-перше, завважив, що миргородське сало набагато смашніше й удвічі дешевше, ніж на Бесарабському ринку в столиці. А по-друге, у м’ясних рядах продавців більше, ніж покупців, бо людям немає чим заплатити комунальні, не кажучи про їжу. Приватні підприємці розповіли йому, що з 1 січня наступного року, коли мінімальна зарплатня має бути збільшена до 3200 грн., вони змушені будуть закривати торговельні точки й скорочувати працівників.
М.Саакашвілі добре обізнаний з проблемами в країні і в нього вже є рецепти, як Україну з найбіднішої країни Європи вивести в розряд процвітаючих економік. Для цього в України є величезний потенціал.
А причина нинішнього стану речей, на думку пана Михеїла, в тому, що 25 років покидьки, а не еліта, як вони себе називають, нещадно грабували Україну. Власне, ми всі це нещодавно побачили з е-декларацій наших можновладців. Ніби вже й немає злочинної влади Януковича, але, на жаль, є влада бариг, а бариги ніколи не побудують державу, адже вони думають тільки про свої кишені. Порошенку ніколи керувати країно, сказав Саакашвілі, бо він керує фінансовими потоками і збагачується під час війни.
Необхідно зменшити податки на 60% (у Грузії таке зниження податків дало змогу збільшити ВВП в 11 разів!), на половину скоротити чиновницький апарат, ліквідувати обласні та районні держадміністрації (власне, президентську вертикаль), мінімізувати втручання держави в бізнес, максимально збільшити підтримку середнього класу. Це все треба робити терміново, адже якщо щороку збільшувати ВВП на 3%, як пропонує уряд Гройсмана, то рівня 2013 року Україна досягне хіба що років через 20, а це – ціле покоління. І робити це треба мирним шляхом, без нового Майдану: змінити владу на позачергових парламентських виборах.
- Щодо «Руху нових сил», який, безумовно, братиме участь у дочасних виборах до Верховної Ради України, – сказав Михеїл Саакашвілі, – то це переважно будуть нові люди, які не скомпрометували себе перебуванням у владі, не скурвилися, не бігали по партіях.
До речі, разом з М.Саакашвілі до Миргорода приїжджав і Іван Слободяник, котрий за день до цього написав заяву про звільнення з посади директора Українського фонду підтримки фермерських господарств – на знак протесту проти того, що він домовився з країнами Євросоюзу про кошти на цільову підтримку українських фермерів, але замість подяки за залучені мільйони євро з нього зажадали… відкату.
- Те, що відбувається нині щодо українського села й українського фермерства, – наголосив Михеїл Саакашвілі, – це просто злочин. Разом з експертним середовищем і нашими селянами ми працюватимемо, щоб подолати бідність на селі. Щоб всі нові технології і водночас традиції українського села зберігалися й працювали й для сільської місцевості, де живе третина українців, і для країни. Тому ми створюємо аграрну платформу «Руху нових сил». Я хочу, щоб ви долучилися, щоб ми разом це робили. Треба прорвати олігархічну блокаду українського села!

Людмила Стельмах (Кучеренко),
президент Полтавського медіаклубу