Ви тут:
PROвсе Суспільство Україна 

21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці (Друга Пречиста): історія, традиції та прикмети

21 вересня православні та греко-католики в Україні святкують одне з найбільших дванадцяти християнських свят у році – Різдво Пресвятої Богородиці.

Як свідчить церковне передання, Пресвята Богородиця народилася від стареньких неплідних батьків у непримітному містечку Назареті.

Там жила благочестива сімейна пара – Йоаким і Анна. Йоаким походив із царського роду, Анна – зі священницького. Подружжя довго чекало на появу дитини, але дожило до сивих років бездітними. У той час бездітність вважалася ганьбою і важким покаранням. Тому Іоаким і Анна постійно потерпали від докорів.

Проте вони продовжували вірити, що Богові все можливо, і у своїх постійних молитвах щиросердно просили Господа, щоб Він дарував їм дитя. Після довгих переживань і молитов трапилося чудо: Іоаким та Анна стали батьками Пресвятої Діви Марії.  Радісну звістку праведній Анні приніс архангел Гавриїл зі словами: «Анно! Почута молитва твоя, ти народиш Преблагословенну дочку Марію, від Якої піде спасіння всьому світу».

Через дев’ять місяців у Анни народилася Дочка. На спомин цієї події, “початку свят”, Церквою встановлене свято.

Здавна цього дня не працювали, а йшли до храму. Після молитов у храмі збирали гостини. Навіть якщо свято припадає на пісний день, в їжу дозволяється вживати рибу.

Свято Другої Пречистої традиційно вважається жіночим святом. Цього дня жiнки, в яких немає дiтей, справляють обiд i запрошують бiдних — «щоб молилися Богородицi за їхніх дiтей». Такi жiнки також замовляють службу Божу в церквi, а пiсля богослужiння запрошують людей до себе на обiд. Кажуть, що молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, у цей день мають особливу силу. 

Також з цього дня вже можна було засилати сватів до дівчат. Якщо ж молоді вже зіграли весілля, то в цей день до них у гості йде рiдня, а молодим треба звiтувати перед гостями про своє подружнє життя. Молоді також йдуть в гості: як правило, до батькiв молодої разом з свекром i свекрухою для встановлення та пiдтримки добрих стосунків мiж невiсткою та батьками чоловiка і мiж родинами сватiв.

Наші предки підмітили, якщо цього дня сприятлива погода, то й осінь буде теплою. Слідкували також за тваринами: якщо після Малої Пречистої худоба рветься на пасовисько зрання, то і зима буде ранньою.

 

поширити новину: