Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

Сьогодні християни східного обряду відзначають “похвальну суботу”

В суботу на п’ятому тижні Великого посту Православна церква урочисто виголошує акафіст, або подячну похвалу Пресвятої Богородиці. Звідси і назва свята – субота акафіста, або “похваьна” субота. 

Це свято встановлене в IX столітті за неодноразове позбавлення Константинополя допомогою Пресвятої Богородиці від нашестя ворогів. За часів імператора Іраклія, коли перські і скіфські війська облягали Константинополь, народ шукав захисту в храмах Божих, ревно благаючи Небесну Заступницю врятувати місто. Патріарх Сергій обносив на руках ікону Пресвятої Богородиці по міських стінах. У ніч, коли з’єднані сили агарян і персів з моря і з суші рушили на місто, раптово повстала страшна буря, яка розсіяла і потопила кораблі нападників. Решта ворогів з соромом втікли. Тоді всю ніч вдячний народ, що перебував у Влахернському храмі, виголошував переможну пісню (акафіст). 

Відтоді на спогад такого великого чуда Православна Церква постановила свято Похвали Пресвятої Богородиці. Спочатку свято акафісту відбувалося в Константинополі у Влахернському храмі, де зберігалися чудотворна ікона Божої Матері і священні предмети земного Її життя – риза і пояс. Згодом свято стало загальним для всієї Східної Церкви.

Українська Православна Церква, як і інші Помісні Православні Церкви світу, здійснює це торжество для утвердження тих, що каються у надії на Заступницю Небесну, яка, позбавляючи вірних від ворогів видимих, тим більше готова допомогти в боротьбі з ворогами невидимими. 

За матеріалами rivne-cerkva.rv.ua