Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

Як не перетворити піст на дієту: поради священиків

Ми часто чуємо і говоримо про Великий піст як про особливий час у житті Церкви: час більш тривалої молитви, обмеження себе у розвагах, час уважного ставлення до свого духовного стану. Щоб не перетворити його на півтора місяці важкої і безглуздої дієти, духовенство Свято-Михайлівського кафедрального собору ПЦУ м. Житомира радить дотримуватися декількох важливих правил.

Як би не набила оскомину ця відома істина, Великий піст найменшою мірою – зміна режиму харчування.

“Вегетаріанці тваринної їжі не їдять – до Бога їх це ні наближає, ні віддаляє, відповідно до слів апостола. Банально, але пам’ятайте, що Богу потрібні не шлунок і ноги, а серце. Він бачить в душі людській щире прагнення послужити Йому, бачить і немочі”.

Якщо під час посту виникають проблеми із самопочуттям, ступінь стриманості слід негайно обумовити з духівником.

“Ні про який самочинний піст за церковним уставом або навіть близьким до уставу не може йти і мова, якщо є хвороби, пов’язані зі шлунком або обміном речовин. У сучасних умовах навіть монастирі в рідкісних випадках постять з невареною їжею – не засудить Господь і працюючу людину, котра не похизується здоров’ям”.

Тих, хто тримає піст, може спіткати так зване «постове марнославство», яке йде поруч із осуджуванням.

“Хтось споживає рибу, тоді як ти сидиш на хлібі і воді? Не твоє діло. П’є молоко, а ти навіть цукор в чай ​​не кладеш? Ти не знаєш особливостей роботи його організму (до речі, в семінаріях часто студентам дають молочні продукти). Тому хочеться повторити заклик вихователів у дитячому садку: «Заглядай собі в тарілку!»

Добре поєднувати зменшення інтересу до вмісту чужих тарілок із збільшенням уваги до ближніх в цілому.

“Зосередження на власному духовному стані не повинно перетворюватися на байдужість до оточуючих. Піст повинен йти на користь вихованню в собі обох чеснот: любові до Бога і любові до ближніх”.

Святитель Іоанн Златоуст закликав витрачати зекономлені на пісних трапезах кошти для допомоги бідним. Кілька днів пообідавши в їдальні гарніром без котлети, можна купити рукавички жебракові, що мерзне, або розвиваючу гру в дитячий будинок.

Так само зовсім не обов’язково під час посту переривати спілкування з людьми, яким воно може допомогти, – вагітною подругою, сусідкою, яка хворіє або самотнім родичем. Бесіда з ними за чашкою чаю – це не розвага, а допомога ближньому.