Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві провели усний журнал, присвячений гетьману Мазепі

У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П. Котляревського відбувся захід, присвячений 380-річчя від дня народження українського державного і політичного діяча, Гетьмана Лівобережної України Івана Мазепи: усний журнал «Образ Івана Мазепи у творчості митців Полтавщини».

Говорили про життя Гетьмана та його постать в контексті історії, політики та мистецтва. Адже кожна епоха формувала власне «бачення Івана Мазепи», яке, безумовно, накладало свій відбиток на рецепцію його образу.

Про образ Івана Мазепи в історії розповів учитель, представник сучасного козацтва на Полтавщині – Олександр Грінченко. Доповнила сторінку актуальними фактами про Гетьмана завідувачка відділу науково-просвітницької роботи Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» – Євгенія Щербина.

«Образ І.Мазепи в живописі»: над цим розділом працювала Євгенія Погребняк, старший науковий співробітник Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви», яка презентувала гостям портрети із фондів музею, у тім числі полотна відомих і шанованих полтавських художників: Миколи Підгорного, Євгена Путрі та горельєф Гетьмана – дипломну магістерську роботу молодого митця Олександра Оленича.

Бібліотекар відділу соціокультурної діяльності Марія Полякова-Лагода розповіла про відомі зображення Івана Мазепи на картинах Віктора Брикульця (живописець, графік член Національної спілки художників України) та Івана Новобранця (заслужений художник України, член Національної спілки кобзарів та Національної спілки майстрів народного мистецтва України). Своєю роботою «Панегірик гетьману» або «Посвята гетьману» та мотивами створення полотна присутніх вразила авторка картини (диптиху) Марина Герасименко. 

Літературознавець, доктор філологічних наук, професор Олексій Неживий у розділі «Іван Мазепа в драматургії» згадав славетну «Наталку Полтавку» І. Котляревського та «Останню ніч Мазепи» письменника і журналіста Юрія Антиповича.

Продовжили тему «літературною сторінкою»: говорили, зокрема, про письменника і лікаря із м. Горішні Плавні Володимира Ковпака та його історико-пригодницький роман «Тінь гетьмана»; письменницю із Лубен (член НСПУ) Ольгу Хало, яка у своєму творчому доробку має історичну поему «Останній шлях гетьмана Івана Мазепи» та ін.

Микола Кульчинський, голова Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта», розкрив унікальні факти про етапи встановлення монументальної скульптури Івану Мазепі у Полтаві. Як відомо, сам гість належав до ініціативної групи і брав активну участь у реалізації цього проекту.

Завершили захід сторінкою «Образ І. Мазепи в музиці». Звернулися до збірки Анатолія Лихошвая «Голос душі кобзаря з Полтави», у якій вміщено пісню – присвяту Івану Мазепі.