Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві науковці та громадськість обговорили розвиток ідеї українського національно-визвольного руху

У Полтавському університеті економіки й торгівлі відбулося засідання круглого столу на тему «Зародження і становлення ідей національно-визвольного руху в Україні в ІІ-й половині ХІХ століття».

Організатори заходу — краєзнавчо-історичний клуб при Полтавській Центральній міській бібліотеці та ГС «Ліга ГО «Громада Полтавщини». У засіданні взяли участь науковці-історики, студентська молодь і громадськість міста.

Головуюча на заході громадська активістка Ніна Кирпотіна зазначила, що історичний шлях українського народу був позначений боротьбою за державність.

«Це були вдалі й невдалі періоди. Програна битва під Полтавою ознаменувала цілу епоху втрати державності. Але попри те, що українці були позбавлені навіть права називатися українцями, свободолюбивий дух нікуди не зник. І в цьому ми пересвідчимося, послухавши доповіді науковців».

Доцент кафедри історії України Полтавського Національного педуніверситету Ірина Діптан присвятила свою доповідь розвитку української державної ідеї за козацької доби.

«Ідеї потребують часу для свого зростання. Ідея української державності, яка вповні ствердилася у 20 столітті, мала свою генезу. Якщо козацька доба виділяється окремими терміном, то це не випадково. І роль козаччини в історії України феноменальна, бо українське козацтво — це було не просто лицарство, але і збройні сили народу, який унаслідок низки чинників втратив свою державність».


Про колишню козацьку еліту як джерело постачання діячів першої хвилі українського національного відродження розповів член Національної спілки краєзнавців та НСЖУ Віталій Григор`єв.

«Козацька еліта намагалася відстояти свої права і привілеї, підтвердити своє знатне походження, але водночас захищала ідеї автономії України. Маючи автономний статус, передові діячі могли сподіватися на створення в майбутньому суверенної держави. Прикладом боротьби за збереження української автономії стала діяльність у 1880–90 роках таємного Новгород-Сіверського патріотичного гуртка, який своїм завданням ставив розвиток національної культури і здобуття незалежності України».

Гість із Києва, кандидат історичних наук Валерій Рекрут ознайомив учасників із діяльністю наших земляків, подружжя Марковичів у громадському русі 2 пол. 19 ст.

«Дмитро Маркович — один із перший українських письменників, видатний кооператор, діяч Української Центральної Ради, сенатор Уряду Гетьмана Скоропадського, міністр юстиції уряду УНР. На жаль, у Полтаві про нього дуже мало знають, але у Вінниці, де він помер у 1920 році, у 2009-му відкрили барельєф на центральній вулиці від вдячних українців».