Ви тут:
Суспільство Україна 

У Батурині відзначили 350-річчя створення гетьманської резиденції Івана Мазепи

У 2019 році Україна відзначає на державному рівні 350 років від дня започаткування гетьманської резиденції в місті Батурині (16.03.1669), відповідно до Постанови Верховної Ради України від 18 грудня 2018 року.
Гостем урочистостей  став Президент Петро Порошенко. Він привітав чернігівчан з цією знаменною подією та нагадав про роль і місце в історії України славетного гетьмана Івана Мазепи. 

Глава держави наголосив, що саме у Батурині Іван Мазепа творив державу Україну:

«Це мала бути прекрасна європейська держава. Недаремно ж гетьман стільки зусиль доклав до будівництва храмів, розвитку культури, мистецтва та освіти».

За його словами, кінець 17 – початок 18 століття був часом розквіту Гетьманщини, яку прагнули упокорити та знищити Москва та Петербург. З Батурином пов’язані такі постаті керівників козацької держави, як Дем’ян Многогрішний, Іван Самойлович, Іван Мазепа, Пилип Орлик, Кирило Розумовський, які залишили в історії України кожен свій слід.

Глава держави порівняв постать гетьмана з Джорджем Вашингтоном, Симоном Боліваром та Махатмою Ганді.

«Для імперій, яким корилися їхні народи, вони всі були ясно що «зрадниками», а для самих народів – борцями за свободу і незалежність, хоч і йшли до неї різними шляхами. Для народів вони є герої», – сказав Петро Порошенко. Не забуваймо: ще коли Петро І лише рубав вікно до Європи, Україна часів Мазепи ходила туди через двері».

«Імперія не шкодувала чорної фарби, аби спотворити його образ. Та це не завадило, а навпаки допомогло Іванові Мазепі стати справжнім символом українського спротиву Росії, який донині перебуває в серцях справжнього українця. Мазепинська ідея, як я вже колись говорив при відкритті пам’ятника гетьману у Полтаві, то жевріла, то палахкотіла протягом двохсот років. Вона знаходила нових і нових послідовників. Вона надзвичайно вплинула на творчість Шевченка. Вона сприяла відновленню державності України на початку минулого століття», – сказав Петро Порошенко.

Водночас Петро Порошенко закликав всіх зробити висновки з історії першої гетьманської столиці.

“Брак єдності неодноразово ставав для нашої України фатальним. Україну перемагали лише тоді, коли ворогу вдавалося зруйнувати і розірвати нашу єдність», – наголосив він.