Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство 

Обличчя реформ: захист екології та новий підхід до системи освіти у Машівській ОТГ

Ініційовані Президентом Петром Порошенком реформи – приклад ефективних та результативних змін. Завдяки децентралізації місцеві громади отримали повноваження та ресурси, які тепер не концентруються у центрі, а навпаки передаються на місця. 

У Машівській ОТГ активно впроваджують реформу децентралізації. Минув рік після об’єднання, але вже помітні зміни, повідомляють у Полтавській ОДА.

Розбудовують інфраструктурні об’єкти, розвивають освітню сферу та покращують екологічний стан місцевості – йде боротьба зі стихійними сміттєзвалищами.

«На самому початку і зараз моє ставлення до реформ не змінилось. Я завжди до децентралізації відносився позитивно. Усе тому, що весь світ, вся Європа зробили ці реформи, перейшли на децентралізацію. Чим краще децентралізація? Принцип у тому і полягає, що кошти використовуються раціональніше. І люди можуть контролювати їх набагато краще. А депутатський корпус – розподіляти відповідно до потреб», – розповідає голова Машівської ОТГ Микола Кравченко.

Нині, коли громада фінансує медицину, освітню галузь, інші сфери життя – у ОТГ є право розподіляти кошти на свій розсуд, в залежності від потреб. Тим більше, бюджет значно зріс. У 2014 році він становив більше 7 млн грн, зараз — близько 70 млн грн.

«До прикладу, якщо зараз впроваджуємо реформи в освіті, впроваджуємо Нову Українську Школу і не вистачає коштів, ми можемо їх перерозподілити», – розповідає Микола Кравченко.

Очільник Машівської ОТГ переконаний, що люди повинні впливати на владу. Він говорить, що у випадку з районною державною адміністраціями, такий вплив — мінімальний. Усе тому, що люди не обирають їх, а призначають. А вплив у громаді на голову та депутатів – прямий.

«Всі ми на виборних посадах. Якщо ми десь не так робимо в медицині, чи освіті, то люди напряму до нас звертаються, вимагають з нас. І ми починаємо діяти так, як їм необхідно», – додає голова.

Робота над розбудовою ефективної громади – це тривалий процес. Як розповідає голова ОТГ Микола Кравченко, бути очільником громади у час впровадження реформ – дуже відповідально.

«Спочатку було дуже важко. Десь перші півроку. Бо усе нове, приєдналися 8 нових сіл, у них було дуже багато проблем. Люди побачили, що створилась нова структура, створилась громада. У них виникла надія і усі почали звертатись до мене, депутатів, аби вирішили їх проблеми. Вирішили деякі питання, для інших намітили план розв’язання. І десь за рік громада вже стабільно запрацювала».

Велику увагу у громаді приділяють освіті. Тут впроваджують Нову Українську Школу.

«Ми створюємо зараз умови за вимогами, які ставить перед нами Департамент освіти і науки Полтавської ОДА, держава. Вже закупили усе необхідне обладнання. Ставлення до вчителя та до учня повинно бути зовсім іншим – оце основне. Але багато що значить і облаштування, яке ми дамо дитині, щоб їй було зручно навчатись і вчителю, щоб ефективніше виконувати свої професійні обов’язки».

За останній час у Машівській ОТГ реалізували кілька проектів. Наймасштабніший пов’язаний із вивозом сміття. Закупили сучасний автомобіль МАЗ та 50 контейнерів для сміттєзбору. Завдяки цим новаціям у громаді стало значно чистіше. Крім того, запровадили роздільне збирання сміття. Поставили контейнери: окремо для пластика, окремо для паперу.

«Один проект запровадили, спільно з ДФРР – будівництво водогону. У нас у Машівці взагалі вода дуже перенасичена фтором, він впливає на здоров’я людей. Тому ми з дальньої частини забрали воду, де вона набагато краща і дешевша, адже свердловина вища та провели водогін у центр Машівки. Минулого року на суму 1,8 млн грн збудували дорогу у селі Селещина. У цьому році Кабмін, за сприяння народного депутата Андрія Реки виділив нам кошти ще на дві дороги», – говорить Микола Кравченко.

Зміни стали можливими завдяки співпраці влади на різних рівнях. Машівська ОТГ активно взаємодіє з обласною радою та реалізовує спільні проекти.

«З обласною владою ми співпрацюємо тісно. У тому році нам виділили кошти, щоб ми у селі Сухоносівка облаштували свердловину. Ми тоді не змогли їх використати – пізно було, зима настала. А обласна рада пішла нам на зустріч і виділила у цьому році ту ж суму. І ми на умовах співфінансування завершуємо роботи по облаштуванню. Там село жило практично без води, хоча і свердловина була. У цьому році усе запустимо», – додає голова.

Найближчим часом у ОТГ багато планів, які потрібно реалізувати. На думку очільника Машівської ОТГ, громада повинна стати самодостатньою та працювати на різних рівнях ефективно і незалежно.

«Усі європейські країни, які пройшли по шляху цих реформ, мають дуже позитивні зміни. Просто так нічого не робиться, якщо увесь світ йде по цьому шляху, то я думаю він є правильним. Тому вважаю, що через 10 років це дасть свій позитив».