Ви тут:
Суспільство 

НБУ ввів у обіг пам’ятні монети, присвячені наданню Томосу

25 березня ввів в обіг пам’ятні монети “Надання Томосу про автокефалію Православної Церкви України”. Зокрема, випущені золота, срібна і нейзильберову монети. Про це повідомляють на сайті НБУ.

Зокрема, випущена рифлена монета з нейзильберу номіналом 5 гривень, вагою 16,54 г, діаметром 35 мм, тиражем 75 000 штук. Також випустили срібну монету номіналом 20 гривень, вагою 62,2 г, діаметром 50 мм, накладом 4 000 штук, та рифлену золоту монету номіналом 100 гривень, вагою 31,1 г, діаметром 32 мм, накладом 1 500 штук. 

На аверсі монети номіналом 5 грн в середині стилізованого хреста, утвореного орнаментальним декоративним фризом, на дзеркальному тлі угорі зображено малий Державний герб України, під яким розташований напис “Україна”; відбитки печаток Вселенського Патріарха Варфоломія і Митрополита Київського й усієї України Епіфанія, між якими розташоване позначення номіналу — 5, нижче напис — “гривень”, рік карбування монети — “2019” і логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України. На реверсі монети на тлі бань Софійського собору зображений стилізований фрагмент томосу, обабіч центрального купола вказана дата надання томосу; по колу напис: “Надання томосу про автокефалію Православної церкви України”. 

На аверсі монети номіналом 20 грн розміщені: угорі — малий Державний Герб України, під яким напис — “Україна”; на тлі стилізованого рукописного фрагмента томосу — позолочені (локальна позолота) відбитки печаток Вселенського Патріарха Варфоломія і Митрополита Київського й усієї України Єпіфанія, під якими рік карбування монети — “2019” і номінал — “20 гривень”; по колу напис: “Благословляємо і проголошуємо Православну церкву в Україні автокефальною”. На реверсі монети в центрі на матовому тлі зображено хрест, в центрі якого дата надання томосу, по колу написи: “Православна церква України” і “15-та в благословенному хорі автокефальних Церков”. 

На аверсі монети номінаом 100 грн розміщено: угорі півколом напис: “від Хрещення до Томосу. Тисячолітній шлях Української Церкви”; внизу — малий Державний Герб України та написи — “Україна”, “100 гривень”; в центрі на дзеркальному тлі абрису собору Святого Георгія в Стамбулі — купола Софійського собору в Києві, обабіч від центрального купола — роки “988” і “2019”. На реверсі монети на дзеркальному тлі зображення Вселенського Патріарха Варфоломія, котрий підписує Томос; розміщені написи: “Благословляємо і проголошуємо Православну Церкву в Україні автокефальної” і “Вселенський Патріарх / Варфоломій”.