Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві обговорили успіхи та практики децентралізації

У приміщенні Полтавської облради відбулася нарада-семінар членів Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування, депутатів місцевих рад та представників громадськості.

У ній узяли участь представники ОТГ, депутати місцевих рад, студенти полтавських вишів.

Присутніх привітав виконавчий директор Асоціації «ПОАОМС» Володимир Микійчук.

Міркуваннями з приводу децентралізації поділився радник із децентралізації Полтавського ВП Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олександр Ісип. На його думку, це — єдина реформа, яка спирається на думку людей, зокрема, як громади хочуть об’єднатися, у якій конфігурації і т. д.

«Ми вийшли з патерналістського суспільства, яке чекає, що держава все зробить. І коли відкрилося вікно можливостей, завдяки децентралізації, коли владі держава віддає фінанси, ресурси, права й повноваження разом із відповідальністю, то часто місцеві громади не хочуть, не можуть або не наважуються щось зробити. Тому із 1700 громад, які заплановані зробити з 13,5 тисяч, сьогодні маємо тільки 872 громади. Тобто ще велика робота попереду».


Про фінансову децентралізацію як ефективний чинник розвитку громад розповіла радник із місцевих фінансів Полтавського ВП Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Тетяна Паутова.

«Раніше було так: повноваження є на місцях, а всі гроші, податки йдуть нагору. Зараз якщо сільські, селищні громади об’єдналися, вони отримують повноваження як у міста обласного значення, і держава через бюджетний кодекс передає їм податок із доходів фізосіб тощо».


Так, у рейтингу фінансової спроможності ОТГ України громади Полтавщини входять до першої півсотні незалежно від кількості мешканців.

З успішними практиками реформ децентралізації Мачухівської ОТГ познайомив голова Мачухівської сільради Полтавського району Валерій Білокінь. ОТГ утворили трохи більше, ніж рік тому.

«Ми — унікальна громада, перша в Україні, створена з 3-х районів (об’єдналися сільради Полтавського, Новосанжарського, Решетилівського районів). На нашій практиці вносилися зміни до закону, що дозволяли об’єднуватися з територіями інших районів. Перша спроба була невдалою, але згодом усе вдалося. Зараз громада включає 27 населених пунктів, маємо фінансовий, природний і людський ресурс», — розповів Валерій Білокінь.