Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавський Євромайдан 5 років тому: політв’язні та мобілізація

Від початку лютого 2014-го починаються виразні спроби “обезголовити” протестний рух. Тиск чиниться на очільника полтавського Автомайдану, активістів  ради Майдану.  Продовжуємо публікувати хроніку подій на полтавському Євромайдані.

10 лютого

Київський райсуд Полтави задовольнив позов прокуратури щодо припинення перешкоджання користування комунальним майном, тобто, протестувальники мали б залишити захоплене приміщення сесійної зали облради.

Неподалік Хоролу під час поїздки на столичний Майдан міліція затримала депутата обласної ради, члена Президії ради Майдану Петра Ворону згідно з рішенням Октябрського райсуду Полтави про примусовий привід до слідчого на допит з приводу захоплення зали засідань облради.

З моїм затриманням була майже пригодницька історія. Коли мене попередили: «Тебе запросять для зняття показань, але в той же день можуть заарештувати», — я вирішив їхати на київський Майдан. Кілька людей знали, що я їду в Київ. Поки я їхав до Лубен, автобус двічі зупинявся: перший раз біля Хорола, нібито була затяжна аварія, а потім у Лубнах, там, де пост ДАІ на об’їзній дорозі. Зупинили автобус і сказали: «У нас є відомості, що один із пасажирів везе з собою зброю». Я тоді вже все зрозумів, не витримав і сказав: «Люди, вибачайте за такі великі затримки. Ці затримки пов’язані зі мною, я — активний учасник Майдану, і мене хочуть затримати». Чому так зупиняли автобус усю дорогу? Тому що саме в цей час відбувалося засідання суду — вони повинні були узаконити мій арешт, щоб було відповідне рішення”, – розповідає Петро Ворона.

11 лютого

Октябрський райсуд Полтави прийняв рішення задовольнити подання прокуратури у справі голови обласної організації партії «Свобода» Романа Чабановського, відправивши його під домашній арешт, та ухвалив  запобіжний захід у вигляді домашнього арешту затриманому напередодні голові обласної організації партії «УДАР» Петру Вороні.

На початку лютого проти майданівців відкрили кримінальні справи, проти мене особисто і проти Петра Ворони. Нас звинуватили у захопленні обласної ради, в тому, що ми це організували, керували цим. Хоча, знову ж таки, це була воля Майдану, і всі просто зайшли туди. Тим більше, будівля обласної ради — це не чиясь приватна власність, це власність громади, тому громада має право безперешкодного користування цією будівлею. Після відкриття цих кримінальних справ ми отримали свій домашній арешт. Нам причепили на ноги браслети, і вже наша революція продовжувалася під арештом” – говорить Роман Чабановський.

У  залі засідань Полтавської обласної ради, де  перебували майданівці, вимкнули світло, водопостачання та водовідведення. 

13 лютого

Кількасот полтавців – студентів та працівників підприємств у рамках всеукраїнської акції вийшли на попереджувальний страйк, який пройшов у багатьох містах України.

15 лютого

Близько 200 полтавців разом із нардепами Юрієм Бубликом і Олегом Сиротюком пікетували Полтавське міське управління міліції, де допитували двох активістів — Юліана Матвійчука та  Анатолія Ханка у справі про захоплення приміщення Полтавської обласної ради. Пікетувальники принесли з собою каструлі і стукали ними, а ще близько 30 людей мали із собою символічні паперові кайданки та стрічки з написом «Арештуйте мене».

16 лютого

Вранці майданівці розблокували і звільнили від барикад центральний вхід до сесійної зали Полтавської облради.

“На середину лютого з усіх обласних рад, окрім Львівської, Тернопільської, Франківської та Полтавської, майданівці вийшли. І ми пишалися тим, що наша область не здавала своїх позицій. Але тоді лідери Майдану домовилися про те, що утримання адміністрацій не дає жодного результату, і тому ми обміняємо будівлю адміністрації на політв’язнів, яких понабирав режим за час революції. На той час було вже дуже багато політв’язнів”, – Юліан Матвійчук.

18 лютого

Під час протистояння на столичному Майдані загинули жителі Полтавщини Андрій Черненко та Ігор Сердюк; на вічі полтавського Майдану оголошено мобілізацію для поїздки на Київ.

Народний депутат, полтавець Юрій Бублик під час кривавих подій на столичному Майдані врятував життя кільком протестувальникам. За його словами, 

...«беркутівці» масово зупиняли карети швидкої із пораненими і арештовували  їх, а інших поранених добивали в автозаках».

Бублик разом із колегами по фракції ВО «Свобода» визволяв таких протестувальників, надавав їм термінову медичну допомогу, бо вони втрачали свідомість, а потім супроводжував кілька десятків поранених «беркутівцями» та тяжко травмованих «тітушками» до київської лікарні № 17.

На Вічі біля Полтавської ОДА оголошено мобілізаційну кампанію з поїздки на столичний майдан. Голова ГО «Злам стереотипів» Олександр Коба звернувся до присутніх чоловіків із проханням їхати до Києва:

«Сьогодні від офісу «Свободи» виїжджатиме група на Київ. Я також не буду тут відсиджуватися, і їду. Закликаю всіх чоловіків приєднуватись. Зараз всі під’їзди до столиці обмежені, метро зупинено. Тож розумієте, що може відбуватися сьогодні вночі».

“18-го ввечері з мене зняли кайдани. Тоді у нас було віче, ми організували кілька машин, сім чи вісім, і пробували пробитися на Київ. На виїзді з Полтави через кожні 10–15 кілометрів по трасі стояли правоохоронці. Вони були озброєні, з бойовими автоматами, і нікого не пропускали. Ми зрозуміли, що так просто ми туди цієї ночі не проб’ємося”, – пригадує  Роман Чабановський.

Фото Ігоря Кіянчука, Олега Дубини, Наталії Граїцької.

За матеріалами видання “Майдан від першої особи”