Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

В Опішному відкрилася виставка відомої полтавської керамістки

Інна Гуржій належить до кола художників, що в сучасному українському мистецтві представляють полтавську школу художньої кераміки. Нині її творчість запрошує поціновувачів до Опішного: тут 25 січня 2019 року, у Мистецькій галереї Центру розвитку духовної культури Національного музею-заповідника українського гончарства відбувся вернісаж виставки мисткині під назвою «Кераміка щирих емоцій».

Першою сходинкою Інни Гуржій до здобуття професійної освіти стало навчання в Миргородському керамічному технікумі імені Миколи Гоголя за спеціальністю «Декоративно-прикладне мистецтво». Визначившись із напрямком своєї творчості, вона вступила на Архітектурний факультет Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. Там відбулося формування художніх зацікавлень, прийшов досвід наставництва: закінчивши аспірантуру вишу, мисткиня залишилася працювати викладачем на Кафедрі образотворчого мистецтва, де було створено необхідну освітню й матеріальну базу для професійного становлення молодих керамістів. Нині вона – старший викладач Кафедри образотворчого та декоративного мистецтва Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, що переїхав до Полтави й «оселився» на базі Полтавського університету економіки та торгівлі.

Інна Гуржій стала активною учасницею обласних і всеукраїнських виставок та форумів, що відбулися в Полтаві, Києві, Харкові, Миколаєві. Шлях мистецького утвердження привів Інну Гуржій до Опішного 2010 року: тут вона стала учасницею ІІ Національної виставки-конкурсу художньої кераміки «КерамПІК у Опішному!». А вже 2012 року керамістка потужно представила свою творчість на ІІІ ІНТЕРСимпозіумі кераміки в Опішному «2012: 12х12» й сягнула високих нагород, здобувши Другу премію за твір «Відродження», а також Другу премію за іменне панно «Весна в наших вікнах». Цього ж року її твір «Хусточка» було відзначено в номінації «Краще панно» під час четвертої виставки «КерамПІК у Опішному!». Надалі Інна Гуржій стала однією з постійних учасників мистецьких подій Національного музею-заповідника українського гончарства.

В Опішному керамістка не лише з натхненням творить, а й залюбки навчає: кілька років поспіль вона проводить майстер-класи учасникам літньої школи гончарства, щоразу дивуючи майстерністю, щирою приязністю й бажанням поділитися знаним.

Нині виставка Інни Гуржій виділила її творчий набуток на тлі мистецької сучасності. «Твори, представлені в експозиції, були виготовлені впродовж 2004–2019 років. Вони дають уявлення про різносторонність моїх уподобань. З-поміж них багато абстрактних робіт, водночас мені імпонують національні традиції. Тому дуже часто серед прийомів декорування використовую кольори, матеріали та мотиви орнаментики, притаманні саме Полтавщині», – зауважила керамістка під час вернісажу.

Експозицію склали декоративна скульптура, тарелі та панно – загалом 23 твори з колекції Національного музею гончарства та приватної збірки авторки. Виставковий простір відкрив стильову панораму вподобань керамістки, демонструючи досконале володіння гончарним кругом і ліпленням, багатство опанованих технік декорування й яскраву оригінальність творчого мислення. Її авторська манера сповнена витонченості й жіночної чуттєвості до зображеного. Проте ніжно-лірична Інна Гуржій водночас і художньо-впевнена, рішуче-експериментальна в шуканнях власних виражальних засобів. Наповнена справжніми емоціями, кераміка мисткині спілкується з глядачем щирістю побаченого, відчутого й оповіданого в глині…

Вернісаж зібрав в Опішному найближчих – рідних, друзів, колег та наставників керамістки. Твори Інни Гуржій, її м’яке внутрішнє світло та щира відкритість життю наповнили коло мистецької зустрічі особливим теплом…

 

Жанна Невкрита, інформаційна служба  Національного музею-заповідника українського гончарства

Фото Тараса Пошивайла