Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавські міста б’ють на сполох: Уряд заборонив класти гроші на депозити

Днями, в Уряді заборонили розміщувати тимчасово вільні кошти загального фонду на депозитних рахунках у банках. Таке рішення стало прикрою несподіванкою для багатьох українських міст, серед яких і полтавські. Адже завдяки дозволу класти на депозитні рахунки вільні гроші місцеві бюджети зуміли суттєво поповнитися додатковими коштами.

Йдеться про постанову Уряду від 23 січня («Про внесення змін до Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках»), яка діятиме до кінця 2019 року.

– Згідно з прийнятою постановою, міста зможуть розміщувати на депозитах тільки кошти зі спеціального фонду, який зазвичай у кілька разів менше, ніж загальний. До кінця минулого року на депозитних рахунках в держбанках було близько 15 млрд гривень місцевих бюджетів. З них тільки третина – близько 5 млрд гривень – гроші зі спецфонду, – цитують виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана на сайті РБК-Україна.

Таке рішення Кабміну суперечить Бюджетному кодексу і закону про місцеве самоврядування, а також вдарить по бюджетах органів місцевого самоврядування. Для прикладу, лише в минулому році Полтавська міська рада поклала на депозити майже 446 мільйонів гривень та заробила на цьому значні кошти, адже відсоткова ставка – 8-10%. Такі цифри повідомив Олександр Шамота, секретар Полтавської міської ради.

Актуальна ця проблема і для Миргорода та Лубен. Адже в обох містах вже підготували документи й готові були класти гроші на депозитні рахунки. Але у зв’язку з таким рішенням Уряду в Лубнах довелося призупинити підписання договору про тимчасово вільні кошти загального фонду на депозитних рахунках.

У 2019 році ми сподівалися заробити на депозитах понад мільйон гривень для міського бюджету, – прокоментувала Тамара Романенко, начальник фінансового управління виконавчого комітету Лубенської міської ради.

Прийняття Постанови викликало численні звернення органів місцевого самоврядування до Асоціації міст України, в яких висловлюється вкрай негативна оцінка щодо втручання Уряду у повноваження органів місцевого самоврядування у спосіб, не передбачений законодавством.  

Зміна «правил гри» в односторонньому порядку в бік обмежень прав органів місцевого самоврядування викликає недовіру органів місцевого самоврядування до подальших кроків Уряду в частині реформування місцевого самоврядування та системи управління державними фінансами, – наголошують на сайті Асоціації міст України. Там додають, що заборона на розміщення коштів матиме наслідком різке витрачання коштів на поточні видатки та призведе до позовних вимог до органів місцевого самоврядування зі сторони банків в частині невиконання договірних умов розміщення депозитів; різкого зростання грошової маси в обігу, і як наслідок цілком імовірного розвитку інфляційних процесів у країні; відсутності в подальшому вільного фінансового ресурсу, що призведе до необхідності взяття органами місцевого самоврядування позик на покриття тимчасових касових розривів та інших проблем.

Тому, Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра України з проханням відмінити рішення Уряду від 23 січня 2019 року про прийняття цієї постанови.

Полтавське регіональне відділення Асоціації міст України

Перейти до вмісту