Ви тут:
Медицина Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Переселенцю з Донецька зробили унікальну для Полтавщини операцію на серці

9 січня – для 62-річного чоловіка, родом з Донецька, якого останні п’ять років мучили серйозні проблеми з серцем, стало новою датою у його особистому календарі.

За допомогою електрофізіолога, завідувача відділення хірургії складних порушень серцевого ритму та електрокардіостимуляції з рентгенопераційною Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова  Валерія Залевського у катетеризаційній лабораторії відділення інтервенційної радіології Полтавської обласної клінічної лікарні успішно проведено унікальну для Полтавщини операцію – імплантацію трикамерного автоматичного кардіовертер-дефібрилятора.

“У кожного є знайомі, родичі, які померли ні з того, ні з сього – уві сні, після розпікання у начальника чи під час сексу. Це вбивця №1. Будь-яка смерть, яка настала раптово – аритмічна. Хіба що тільки розірвалась аорта. Їх міг би врятувати прилад, який дає необхідний шоковий розряд і відновлює роботу серця. У Польщі щороку ставлять 13-15 тисяч таких приладів. В Україні – всього 50-70 штук. Проблема не в грошах, а в тому, що наші лікарі не рекомендують пацієнтам із загрозою раптової зупинки серця, не відбирають їх для вживлення автоматичного кардіовертер-дефібрилятора. Нерідко серце зупиняється через дуже частий ритм, а прилад може видати високоенергетичний шок – те, що зовнішніми дефібриляторами роблять у будь-якій реанімації. Тільки це може оживити пацієнта. Ліки, масаж – нічого не спрацює, тільки шок”, – наголосив Валерій Залевський.

На думку лікаря-хірурга вищої категорії, пацієнтам, у кого здатність скорочення серця знижена вдвічі і більше, необхідно імплантувати дефібрилятори. За приблизним підрахунком, потреба для українців – 15-20 тисяч на рік, хоча найбільша офіційно зафіксована черга пацієнтів з такою потребою, яка існувала при Міністерстві охорони здоров’я – всього 156 осіб.

“Сьогоднішня операція була складною, у першу чергу для лікарів, а для цього пацієнта – це один з етапів процесу лікування. У нього ще є передсердна тахікардія і йому необхідне лікування порушення ритму, тобто його чекає абляція. Поки що ми виконали втручання з нульовою травматизацією, яке не потребує відкриття грудної клітки. Ресинхронізація у різних пацієнтів дає різні результати. Є і такі випадки, коли пацієнти повертаються до здорового життя. Даний пацієнт не потребує якихось особливих рекомендацій по способу життя, достатньо дотримуватися водного балансу, стежити за вагою.”

Запрошення фахівця такого рівня, це ніби “за нашу команду “Ворсклу” запросили грати Мессі. Він джерело знань і навиків у електрофізіології найвищого рівня. Його приїзд дуже важливий для нашого відділення, адже робота з більш складними приладами – це вихід на новий рівень. До цього ми вже давно практикували вживлення одно- і двокамерних стимуляторів”, – коментує лікар-кардіохірург Гай Пузирьов.

“Скільки я можу зробити операцій на рік? 100? 200? Максимум 500. Але якщо навчити 5 чоловік і вони зроблять по 200 операцій (зроблю я, але вже їх руками), і я продовжу робити свої, то разом ми вилікуємо 1200 людей”, – сказав Залевський.

Довідково. Саме цей вид кардіохірургічних операцій дозволяє кожному третьому пацієнту з черги очікування на пересадку серця покинути її. Метод лікування з підтвердженою ефективністю використовується у світі з 1986 року.